7.6. - Po části obchvatu Frýdku-Místku se začne jezdit 30. června. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) očekává, že do konce letních prázdnin by mohla být zprovozněna celá první etapa obchvatu, kde zatím úplnému dostavění brání neplatné stavební povolení. V sobotu pořádá ŘSD na obchvatu den otevřené dálnice, kdy se tam budou lidé moci projet na kole či na bruslích. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ŘSD.
Infrastruktura
6.6. - Stát by v budoucnu mohl stavět vysokorychlostní tratě i formou PPP projektů. Vyzkoušet si to chce nejprve na připravované modernizaci železniční trati mezi Ševětínem a Nemanicemi v jižních Čechách. Novinářům to dnes při prezentaci vlaku TGV v Česku řekl ministr dopravy Martin Kupka. O výstavbě rychlodráhy v ČR se hovoří už od 90. let minulého století, přípravy ovšem postoupily až v posledních letech. Stavba prvního úseku by podle současných plánů měla začít zhruba za tři až čtyři roky.
4.6. - Dálnice D11 až k hranicím s Polskem by podle představ vlády měla být dokončena do roku 2027. Na tiskové konferenci po jednání českého a polského kabinetu v Praze to včera řekl premiér Petr Fiala. Ministerský předseda považuje za důležité dobudovat silniční i železniční vlakové propojení mezi ČR a Polskem, aby země přispěly k rozvoji střední Evropy.
2.6. - Stát má dostat od společnosti Kámen Zbraslav 100 milionů korun kvůli sesuvu půdy na rozestavěnou dálnici D8 na Litoměřicku. Rozhodl o tom včera Obvodní soud pro Prahu 5. Nevyhověl však žalobě v plném rozsahu, stát původně žádal miliardu korun. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mohly za sesuv práce v přilehlém kamenolomu, jehož provozovatele žalovalo. Upozornil na to server Aktuálně.cz. Rozhodnutí je zatím nepravomocné a mluvčí ŘSD Jan Rýdl ČTK řekl, že se organizace nejspíš kvůli míře přiznaného odškodnění odvolá. Odvolat se chce i společnost Kámen Zbraslav.
1.6. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje v obnovování svých informačních systémů, které jsou už více než 14 dní nefunkční po kybernetickém útoku. Většinou jde podle organizace o interní systémy, prioritou je obnovení stránek dopravniinfo.cz s aktuálními údaji o dopravě. V těchto dnech silničáři pracují také na oživení nejdůležitějších ekonomických programů. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Podle něj práce komplikuje skutečnost, že útok měl cíl některé údaje nejen zašifrovat, ale také zničit.
31.5. - Druhá etapa stavby obchvatu Frýdku-Místku má opět platné stavební povolení. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) to uvedlo na twitteru s odkazem na rozhodnutí ministerstva dopravy o rozkladu, který podal spolek Děti Země. Ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel ŘSD Radek Mátl tento měsíc řekli, že alespoň v omezeném provozu by se po celém obchvatu mělo začít jezdit ještě letos.
30.5. – Egypt podepsal smlouvu s železniční a dopravní divizí průmyslové společnosti Siemens a jejími partnery na výstavbu přibližně 2000 kilometrů vysokorychlostní železnice. Divize Siemensu má v projektu podíl v hodnotě 8,1 miliardy eur (200 miliard Kč).
29.5. – Společnost CzechToll, která provozuje mýtný systém v Česku, má blízko k zakázce na vybudování nového mýtného systému na Slovensku. Slovenský správce dálnic NDS ji označil za vítěze tendru v celkové předpokládané hodnotě 41,8 milionu eur (zhruba jedna miliarda korun) bez daně z přidané hodnoty, vyplývá z oznámení NDS.
27.5. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje založení ITIS Holdingu společností PPF a Matejem Okálim, holding bude zahrnovat provozovatele českého mýtného systému CzechToll a technologickou společnost TollNet. Okáli je šéfem CzechToll i firmy SkyToll, která provozuje mýtný systém na Slovensku. Také ta má spadat pod ITIS Holding stejně jako dodavatel platebních řešení pro dopravce PaySystem. PPF o záměru informovala již letos v březnu.
27.5. – Výluka na železniční trati mezi Brnem a Blanskem, se kterou se potýkají cestující již od poloviny loňského prosince, nabude od 1. června do 26. srpna ještě většího rozsahu. Vlaky neprojedou kvůli opravám trati ani z Březové nad Svitavou do Svitav a mezi Blanskem a Březovou nad Svitavou bude napěťová výluka, nebudou tudy tak jezdit elektrické vlaky. Rychlíky z Prahy proto nebudou končit v Blansku, ale už ve Svitavách a cestující z osobních vlaků, kteří jezdí z Brna dále než do Blanska, čeká složitější cesta. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Kordis JMK. Od 1. do 7. června nebudou vlaky navíc jezdit vůbec mezi Blanskem a Rájcem-Jestřebí.