11.2. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) požádalo o vydání stavebního povolení na úsek dálnice D35 Janov – Opatovec. ČTK to zjistila na úřední desce Pardubického kraje. Úsek je nejvíce připraven k výstavbě, nenavazuje však na žádný již dokončený, a zůstane tak na trase dálnice izolován. Na konci roku 2021 bylo vykoupeno 66 procent potřebných pozemků.
Infrastruktura
10.2. - Zásady územního rozvoje Ústeckého kraje se musí kvůli vysokorychlostní železnici aktualizovat. Zabývat se tím budou krajští zastupitelé na konci února. O trase koridoru Praha – Drážďany zatím rozhodnuto není. Výhrady k různým variantám mají obce na Litoměřicku či Chlumec na Ústecku. Krajští radní žádnou z variant neupřednostňují, řekl to včera novinářům hejtman Jan Schiller.
8.2. - Správa železnic (SŽ) získala územní rozhodnutí na modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. ČTK to zjistila z dokumentu na úřední desce Pardubického kraje. Stavět by se pak mělo začít koncem roku 2023 a práce potrvají 68 měsíců. Stavba bude největší ucelenou modernizací železničního uzlu v síti Správy železnic, náklady se odhadují na 10,4 miliardy korun. Uzel Česká Třebová je důležitý pro osobní i nákladní železniční dopravu, poslední zásadní rekonstrukcí přitom podstoupil v 50. letech minulého století.
8.2. - Rekonstrukce pražského Barrandovského mostu by měla začít v první polovině letošního května. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr. Technická správa komunikací (TSK) nyní vyhodnocuje nabídky od zhotovitelů stavby. Při opravách nebude most uzavřen a provoz bude omezen vždy v jednom ze čtyř pruhů v každém směru. Objízdné trasy TSK projednává.
8.2. - Ústečtí zastupitelé včera podpořili vznik zastávky vysokorychlostní trati (VRT) v Ústí nad Labem. Zatím není jasné, jestli bude na povrchu nebo v podzemí. Zástupci Správy železnic (SŽ) uvedli, že vybudování podzemní stanice by neslo víc problémů než povrchový terminál. Zastupitelé se po několikahodinové debatě jednomyslně shodli na tom, že by měl budoucí terminál splňovat několik zásadních požadavků. Požádali zároveň SŽ a ministerstvo dopravy o předložení studie proveditelnosti, na jejímž základě byla podzemní varianta odmítnuta, případně chtějí její vyhotovení. Po obdržení dokumentů se zastupitelé rozhodnou, která varianta by ve městě měla být.
6.2. – Zástupci hlavního města jednali v pátek s ministrem dopravy Martinem Kupkou o dostavbě Pražského a městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol a výstavbě metra D z Pankráce do Písnice. Diskutovali o možnostech, jak by stát městu v rámci těchto staveb pomohl. Konkrétní dohody nepadly. Další jednání je naplánováno na příští týden. Po jednání to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr.
5.2. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo včera stavět část dálnice D3 Třebonín – Kaplice za 1,87 miliardy Kč bez DPH. Úsek dlouhý 8,6 kilometru chce stát zprovoznit koncem roku 2024. Celá dálnice D3 by měla být hotová do roku 2030, jihočeská část do roku 2025. Státní fond dopravní infrastruktury má teď na stavbu dálnic a silnic I. tříd tři miliardy Kč, řekli včera novinářům zástupci ŘSD, fondu a ministerstva dopravy.
5.2. – Úsek IV. železničního koridoru Nemanice – Ševětín bude stát podle odhadů 20 miliard Kč. Stát by ho chtěl stavět jako stavbu ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru, takzvanou PPP (Public Private Partnership), jako jeden z prvních železniční projektů tohoto typu v ČR. Přípravná fáze by měla skončit v roce 2023, řekl včera novinářům generální ředitel Správy železnic (SŽ) Jiří Svoboda.
5.2. – Správa železnice bude letos hospodařit s rozpočtem 53 miliard korun, z toho 37 miliard by měla mít na investice. Se stejnou částkou organizace začínala i loni, nakonec však měla skoro 60 miliard korun. Správa bude muset kvůli úsporám odložit zahájení některých připravovaných staveb, šetřit bude i na údržbě. Včera to uvedli ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Ministr plánuje změny ve správní radě organizace.
3.2. – Na české železnici bude otestováno několik regionálních tratí pro provoz vodíkových vlaků. Pilotní analýzu provede norská společnost SINTEF na 113 kilometrů dlouhé trati mezi Ústím nad Labem, Děčínem a Českou Lípou, následně budou vybrány i další tratě. Uvedl to Výzkumný ústav železniční (VUZ), který se na projektu také podílí. Zatím bylo pro vodíkové vlaky vytipováno 16 tratí.