10.1. – Pražský magistrát vypíše zakázku na vytvoření koncepce pro zvýšení efektivity správy dopravního systému. Cílem je zlepšit koordinaci řízení dopravy. Problémy jsou nyní mimo jiné v překrývajících se kompetencích nebo velkém množství zapojených subjektů. Náklady na vytvoření analýzy jsou zhruba 2,58 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
Infrastruktura
9.1. – Správa železnic chce získat územní rozhodnutí na modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. Účastníci řízení se nyní mohou seznámit s podklady pro rozhodnutí. Stavět by se pak mělo začít koncem roku 2023 a práce potrvají 68 měsíců. Stavba bude největší ucelenou modernizací železničního uzlu v síti Správy železnic, náklady se odhadují na 10,4 miliardy korun.
8.1. – Správa železnic (SŽ) loni zrenovovala 73 nádražních budov. Práce, které zahrnovaly například nové odbavovací prostory, bezbariérové přístupy či nové technické zázemí nádraží, stály přes dvě miliardy korun. Letos organizace plánuje opravy dalších desítek nádražních staveb.
7.1. – Garance a vymahatelnost rychlosti procesu zjednodušených povolovacích řízení. Vznik specializovaného stavebního úřadu zaměřeného na klíčové stavby. Rychlý postup digitalizace a mnohem těsnější integrace jednotlivých úřadů v rámci povolovacího řízení. To je jen část plánu pro nadcházející čtyřleté období, které dosud zveřejnila nová vedení vládních resortů, jež se stavebnímu procesu věnují. Vystihla tím priority České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), která dlouhodobě kritizuje novou podobu stavebního zákona schválenou předchozím složením Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. A vítá čerstvé rozhodnutí Vlády ČR a části poslanců odložit platnost nové stavební rekodifikace o rok – na léto 2024.
6.1. – Správa železnic plánuje zahájit stavbu 65 kilometrů dlouhé vysokorychlostní trati Moravská brána z Prosenic na Přerovsku do Ostravy v roce 2025, její stavba zabere zhruba čtyři roky. Maximální rychlost vlakových souprav po nové trati bude 320 kilometrů za hodinu. Správa železnic už uzavřela smlouvy na zpracování dokumentací pro územní rozhodnutí na dva stavební úseky vysokorychlostní trati Moravská brána, sdělil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Odhadované náklady na stavbu vysokorychlostní trati Moravská brána nebyly zatím zveřejněny.
4.1. – První PPP český projekt na dostavbu dálnice D4, který řídí společnost Via Salis, získal prestižní mezinárodní ocenění PFI (Project Finance International) Awards 2021 pro nejlepší evropský PPP (Public Private Partnership) projekt. V rámci PFI Awards se každoročně oceňují nejvýraznější světové počiny v oblasti projektového financování.
4.1. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) loni ve Zlínském kraji opravilo zhruba 15 kilometrů silnic první třídy a dva mosty. Pracovalo se na 13 místech. Zlínská pobočka ŘSD v uplynulém roce disponovala rekordním rozpočtem 2,5 miliardy korun na opravy, přípravu a výstavbu dálniční sítě a silnic první třídy, sdělila mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková. Předloni to bylo zhruba 1,5 miliardy korun.
29.12. – Navýšení traťové rychlosti až na 140 km/h, kompletní rekonstrukce stanice Praha – Radotín a výstavba dalšího čtyřkolejného úseku. To jsou jen některé z přínosů stavby modernizace tratě Praha-Smíchov – Praha-Černošice. Hotovo bude na konci roku 2022. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka při kontrolním dni na stavbě.
28.12. – Dokončení 92 kilometrů zmodernizovaných tratí, zahájení a pokračování modernizací a rekonstrukcí tratí i stanic, další kroky v přípravě výstavby prvních úseků VRT nebo rekonstrukce a opravy nádražních budov s důrazem na jejich bezbariérovost. To je právě končící rok z pohledu Správy železnic. Manažer infrastruktury v roce 2021 hospodařil s rekordním rozpočtem 60 miliard korun, z něhož 37 miliard bylo určeno na investice.
25.12. - Úsek vysokorychlostní tratě (VRT) z Velké Bíteše do Brna připraví projektanti v podrobnosti dokumentace pro územní rozhodnutí. Jedná se již o osmou veřejnou zakázku na dodání těchto klíčových dokumentů pro síť nových vysokorychlostních železnic.