Infrastruktura

Tunel pod Červenohorským sedlem by podle odborníků byl ekonomicky rentabilní

24.2. - Uvažovaná stavba železničního tunelu pod Červenohorským sedlem na Jesenicku, která má stát zhruba 18 až 19 miliard korun, by podle odborníků byla ekonomicky rentabilní. Finanční přínosy z úspory jízdních dob a nákladů na dopravu cestujících a zboží by totiž převýšily investici do vybudování tunelu. Stavba tunelu, o které se zatím pouze diskutuje, je zároveň technicky proveditelná. ČTK informaci získala z územní studie prodloužení železnice z Koutů nad Desnou do Jeseníku, kterou pro hejtmanství loni zpracovala firma PRO CEDOP.

Pocitová mapa VRT Praha získala přes dva tisíce podnětů

23.2. - Správa železnic vyhodnotila tzv. pocitovou mapu – on-line portál, kterým se široká veřejnost zapojila do prvotních příprav projektu Vysokorychlostní trati Praha. Do mapy zaneslo 668 uživatelů celkem 2 055 podnětů. Většina z nich směřuje na podporu hodnotných míst, zhruba třetina pak upozorňuje na problémy v území. S podněty už nyní pracují urbanisté, kteří je vkládají do urbanistické koncepce území, kudy nová trať prochází.

Zeptali jsme se Radka Mátla, generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic

ŘSD se letos změnilo z příspěvkové organizace na státní podnik. Jak se tato změna již projevila v řízení společnosti a v rámci jejích obchodních vztahů navenek?

Ing. Jiří Nouza (SPS): Stavebnictví nyní drží vysoká aktivita investorů z veřejného sektoru

Stavebnictví v České republice loni podle předběžných výsledků vykázalo mírný pokles, avšak přetrvávala vysoká aktivita investorů z veřejného sektoru. Pro další rozvoj je zapotřebí oživit investice soukromého sektoru, podpořit financování strategické infrastruktury a soustředit se na legislativu a digitalizaci. V rozhovoru pro Dopravní noviny to uvedl Ing. Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS).

V červnu by mohla být jasná trasa rychlodráhy mezi Prahou, Ústím a Drážďany

22.2. - Trasa rychlodráhy mezi Prahou, Ústím nad Labem a Drážďany by mohla být jasná v polovině roku. Zastupitelé Ústeckého kraje by totiž měli rozhodnout o aktualizaci zásad územního rozvoje, tedy krajské obdoby územního plánu. Na hlavním nádraží v Ústí nad Labem se včera uskutečnil prezentační den Správy Železnic (SŽ). Na místě bylo několik lidí, včetně místních architektů. Kritizovali, že nezískali informace, které by potřebovali, zjistila na místě ČTK.

Hradecký kraj letos zvýší investice do silnic na 1,8 mld. z 1,4 mld. v roce 2023

21.2. - Královéhradecký kraj letos investuje do modernizace a oprav silnic a mostů rekordních 1,832 miliardy korun. Náklady platí kraj z více zdrojů. Plánuje 57 dopravních staveb, z nichž šest přechází z roku 2023. Opravy by se měly týkat více než 100 kilometrů krajských silnic a 34 mostů, řekli dnes novinářům představitelé hejtmanství. V posledních osmi letech kraj ročně na silnice vynakládá v průměru 1,2 miliardy korun. Spravuje zhruba 3300 kilometrů silnic II. a III. třídy.

SŽ chystá architektonickou soutěž na nádraží Hranice na Moravě

21.2. - Správa železnic (SŽ) bude vypisovat již čtvrtou architektonickou soutěž související s vysokorychlostní železnicí, s jejíž vyhlášením se počítá na začátku jara. Výsledkem bude zpracování architektonicko-urbanistického návrhu přestupního uzlu v Hranicích.

ŘSD zahájí 27. února stavbu poslední části obchvatu Olomouce

19.2. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý 27. února zahájí stavbu poslední části západního dálničního obchvatu Olomouce mezi Křelovem a Slavonínem. Na síti X to oznámil ředitel ŘSD Radek Mátl. Zprovoznění tohoto 3,2 kilometru dlouhého úseku dálnice D35 je naplánováno na rok 2026. Díky této dopravní stavbě by se měly přestat tvořit dlouhé kolony před okružní křižovatkou u hypermarketu Globus na západním okraji města.

Zrenovovaná nádražní budova se stane ozdobou lázeňského trojúhelníku

19.2. - Cestující ve Františkových Lázních budou už na jaře příštího roku využívat novou nádražní budovu. Správa železnic dnes slavnostně zahájila její kompletní renovaci. Práce budou zahrnovat jak obnovu historické fasády, tak i modernizaci odbavovací haly a pokladen. Veškeré přístupy budou bezbariérové. Celkové náklady stavby dosahují 252 milionů korun.

EU chce dekarbonizovat těžkou dopravu, je nutné budovat infrastrukturu

16.2. - Evropští zákonodárci dosáhli dohody, která stanovuje ambiciózní cíle pro snižování emisí CO2 u nákladních automobilů a autobusů. Dohodnutý harmonogram implementace nutných změn je ale poměrně náročný, a to především z důvodu zatím nedostatečné infrastruktury a dalších klíčových podmínek.

spinner