30.8. - Na stavbu další části obchvatu České Lípy dostalo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) pět nabídek. Nejvýhodnější nabídku podalo na stavbu úseku z Dubice do Dolní Libchavy sdružení firem Swietelsky a Herkul s nabídkovou cenou 543,72 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Cena je tak o 15 procent nižší, než projektanti původně odhadovali. Na sociální síti X, dříve twitter, to včera uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Práce by měly začít ještě letos, řidiči by se po nové silnici měli projet za dva roky.
Infrastruktura
29.8. - Další terminál, který zvýší dostupnost vysokorychlostní dopravy v regionech, vznikne v Jihlavě. Stejně jako v případě dopravních uzlů Praha východ VRT a Roudnice nad Labem VRT bude jeho podoba a řešení výsledkem architektonicko-urbanistické soutěže. Její vítěz by měl být představen v první polovině příštího roku.
Správa železnic pokračuje v úspěšném získávání dotací z Nástroje propojení Evropy (Connecting Europe Facility – CEF) v novém dotačním období 2021 – 2027. V druhé výzvě programu získalo grant pět velkých stavebních projektů.
Evropská komise vybrala 107 projektů dopravní infrastruktury, které obdrží více než 6 miliard EUR ve formě grantů EU z Nástroje pro propojení Evropy (CEF), což je nástroj EU pro strategické investice do dopravní infrastruktury.
Spolková vláda SRN schválila návrh novely zákona o mýtném na spolkových dálničních a rychlostních komunikacích. Tím otevírá cestu parlamentnímu legislativnímu projednávání pro nově navrhované nařízení. Než však bude zákon schválen, musí ještě projít Spolkovým sněmem a výborem pro dopravu jako odpovědným odborným orgánem. Tyto etapy lze zvládnout ještě před parlamentní letní přestávkou se zrychleným programem. Mýtné pro nákladní vozidla bude odstupňováno více podle emisí CO₂, což poskytuje silnou pobídku pro průmysl, aby přešel na vozidla šetrná ke klimatu. Užitková vozidla v současné době představují přibližně třetinu celkových emisí CO₂ v odvětví dopravy.
28.8. – Brandýs nad Labem-Stará Boleslav pokračuje v plánování přímého vlakového spojení do Prahy. Město má nyní dvě varianty, upřednostňuje trasu přes obce Podolanka a Přezletice, která by končila na Masarykově nádraží. Z Brandýsa by tam lidé byli za 30 minut. Na podzim by mělo souměstí s Prahou a obcemi, přes jejichž katastry by trať vedla, podepsat memorandum o další spolupráci. Návrh pak společně předloží ministerstvu dopravy. Přímé vlakové spojení do Prahy by mohlo být hotové do deseti let, řekl místostarosta města Patrick Zandl.
25.8. – Správa železnic (SŽ) očekává, že pražské hlavní nádraží do roku 2050 zdvojnásobí počet cestujících. Letos projde Hlavním nádražím denně průměrně 90 000 cestujících, díky plánovaným vysokorychlostním spojením a rekonstrukcím tratí by to mělo být v roce 2050 přes 200 000 lidí za den. Plán počítá s novou odbavovací halou v roce 2030. Návrh studie proveditelnosti Železničního uzlu Praha by měl být podle SŽ připravený do poloviny příštího roku. Zaznělo to na Kulatém stolu Správy železnic, který se konal tento týden v Praze.
24.8. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokutou 500 000 korun za nesprávné zadání pravidelných zakázek. ŘSD se pokutě bránilo rozkladem k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi, ten ale rozhodnutí úřadu potvrdil a pokuta je pravomocná. ÚOHS o tom informoval v tiskové zprávě. ŘSD uvedlo, že rozhodnutí studuje.
24.8. – Druhá etapa rekonstrukce Barrandovského mostu jde do finále a stavební práce, omezující provoz na hlavním mostě a rampě z ulice K Barrandovu, skončí 30.08.2023. Následovat budou zatěžovací zkoušky, a to v noci z 30.8. na 31.08. a z 31.08. na 01.09. Při nich bude nutné kompletně uzavřít jižní část mostu. Zkoušky budou probíhat v nočních hodinách od 21:00 do 5:00. Na rekonstrukci samotného mostu pak bude navazovat oprava vozovek v jeho předpolích (na Modřanské i na Smíchovské straně). Práce by měly skončit o víkendu 15.09.až 17.09. Je to ale nejzazší termín. Hlavní dopravní omezení, související s druhou etapou rekonstrukce Barrandovského mostu, budou odstraněna mezi 01.09. a 03.09. 2023.
23.8. – Přestavba úseku železniční trati mezi pražskými Bubny a Výstavištěm by měla být uvedena do provozu v polovině roku 2025. Řekl to včera ministr dopravy Martin Kupka. Stavba je součástí projektu modernizace železniční trati mezi pražským Masarykovým nádražím a Kladnem s odbočkou na Letiště Václava Havla v Praze. Stavbaři pracují také na druhém konci plánované trasy, a to mezi Kladnem a Kladnem-Ostrovcem. Aktuálně se v Bubnech betonují základovou desku nové nádražní budovy, staví také pilíře pro estakádu. Správa železnic to uvedla v tiskové zprávě.