27.11. – Šanghaj za pandemie covidu-19, která otřásla také odvětvím letecké dopravy, sesadila Londýn z pozice nejvíce letecky propojeného města. Letecká propojenost britské metropole za korovavirové krize klesla o 67 procent, vyplývá z včera zveřejněných dat Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA). První čtyři města nejvíce propojená z hlediska letecké dopravy jsou teď v Číně, je to Šanghaj, Peking, Kuang-čou a Čcheng-tu.
Letecká doprava
27.11. – Aerolinka Spojených arabských emirátů flydubai včera zahájila pravidelné komerční lety na lince z Dubaje do Tel Avivu. Informovala o tom agentura Reuters. Přímé letecké spojení mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty umožnila dohoda o normalizaci vztahů, kterou spolu letos v září zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu.
26.11. – Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu, je nyní v rukou zhruba 700 dělníků a techniků. Ti se s těmito stroji lopotí za šedivými vraty hangáru na letišti v poušti v americkém státě Washington. Stroj musel po dvou haváriích mimo provoz, minulý týden ale dostal zelenou od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). Pracovníci za vraty pouštního hangáru od té doby bez ustání provádějí údržbu odstavených letadel, kterým zároveň aktualizují software a systémy podle pokynů FAA.
24.11. – Generální ředitel Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Alexandre de Juniac na konci března odstoupí z funkce. Rada guvernérů IATA na jeho místo navrhne Williame Walshe, bývalého šéfa letecké společnosti International Airlines Group (IAG).
8.11. – Letiště Tegel, které během studené války bylo hlavním leteckým uzlem západního Berlína, dneškem končí provoz. Leteckou obsluhu německé metropole tak plně přebírá nové letiště Willyho Brandta, které bylo uvedeno do provozu před týdnem v sobotu.
7.11. – Německá vláda plánuje další pomoc odvětví letecké dopravy, tvrdě zasaženému koronavirovou krizí. Kromě leteckých společností se o podporu hlásí také letiště a řízení letového provozu. Vláda jednala se zástupci odvětví prostřednictvím videokonference. V závěrečné deklaraci se podle agentury DPA vláda v Berlíně a jednotlivé spolkové země zavázaly, že v příštích dvou týdnech budou hledat finanční řešení.
6.11. – Letecká společnost LOT Polish Airlines letecky spojí Prahu s Ostravou. Linka začne fungovat od 11. listopadu a v provozu bude až šestkrát týdně. Informovalo o tom Letiště Praha. Do tuzemského leteckého provozu se tak vrátí pravidelné vnitrostátní lety, do roku 2019 na trase působily ČSA.
6.11. – Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli koronavirové krizi čistou ztrátu dvě miliardy EUR (53,7 miliardy Kč), tedy ještě více, než se čekalo. Ve včerejším prohlášení také varovala před dopadem dalších restrukturalizačních nákladů ve čtvrtém kvartálu. Kvůli stále slabé poptávce bude i v závěrečném čtvrtletí nabízet nanejvýš čtvrtinu letů obvyklých v této části roku.
5.11. – Celosvětová poptávka po osobní letecké dopravě se v září v meziročním srovnání propadla kvůli koronaviru o 72,8 procenta. Nižší byl zájem o domácí i zahraniční lety, v případě zahraničních byl však propad mnohem vyšší. Známky oživení však vykazuje přeprava nákladů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).
4.11. – Všechny letecké společnosti se kvůli koronaviru ocitly ve finanční tísni a jejich akcie prudce klesají. Akcie jedné letecké společnosti, která ale od dubnu 2019, kdy přestala být schopná splácet své dluhy, nelétá, si vedou mimořádně dobře. Akcie indické Jet Airways India v letošním roce posílily o téměř 150 procent, zatímco dílčí index leteckých společností agentury Bloomberg, který zahrnuje 27 největších aerolinek světa, klesl o 42 procent.