Letecká doprava

Ryanair má za letní sezonu ztrátu 197 milionů EUR

2.11. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se v prvních šesti měsících svého finančního roku propadla do ztráty 197 milionů EUR (5,4 miliardy Kč). Je to poprvé za desítky let, co firma vykázala ztrátu v letních měsících, tradičně pro letectví klíčovém období. Společnost dnes uvedla, že v zimním období zvažuje další omezování kapacit kvůli druhé vlně covidu-19 a nově zaváděným protikoronavirovým opatřením.

​Na novém berlínském letišti přistála první dvě letadla

1.11. – S devítiletým zpožděním se včera otevřelo nové berlínské letiště Willyho Brandta. Nový letecký uzel jako první přijal dva stroje společností Lufthansa a easyJet, které přistály takřka souběžně. Proti zprovoznění terminálu 1, který je středobodem nového letiště, dnes demonstrovaly stovky klimatických aktivistů a také lidí nespokojených s hlučností letecké dopravy. Letectví nyní prožívá hlubokou krizi vyvolanou pandemií nemoci covid-19, která zcela jistě přibrzdí plány budoucího rozvoje letiště Willyho Brandta.

​Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

1.11. – Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla dát souhlas se zmrazením mezd do roku 2025. Podle agentury Reuters by odmítnutí mohlo ohrozit snahy o zajištění budoucnosti firmy v době koronavirové krize.

​Otevírá se nové berlínské letiště Willyho Brandta

31.10. – Po letech odkladů se dnes otevírá nové berlínské letiště Willyho Brandta. Po zprovoznění terminálu 1 začne nový letecký uzel odpoledne odbavovat první přílety, první odlet je plánován na neděli 1. listopadu.

​Airbus se kvůli koronaviru a propouštění propadl do ztráty

29.10. – Evropský výrobce letadel Airbus se kvůli koronavirové krizi a plánovému zrušení 15 000 pracovních míst propadl ve třetím čtvrtletí do ztráty 767 milionů EUR (21 miliard Kč). Ve stejném období loni firma naopak vykázala zisk, a to 989 milionů EUR.

​V sobotu se otevře nové berlínské letiště, devět let po původním termínu

29.10. – Dne 31. října se otevře nové berlínské letiště. Jeho oficiální název zní Letiště Willyho Brandta Berlín Braniborsko (Flughafen Berlin Brandenburg Willy Brandt), nachází se zhruba 18 kilometrů jihovýchodně od centra města a v budoucnu nahradí dvojici stávajících berlínských vzdušných přístavů – Tegel a Schönefeld.

​ACI Europe: Dvěma stovkám evropských letišť hrozí insolvence

28.10. – Téměř dvěma stům evropských letišť hrozí v následujících měsících insolvence, pokud se letecká doprava pasažérů nezačne na konci roku zotavovat. Uvedla to včera asociace evropských letišť ACI Europe. Za ohrožené považuje 193 letišť, která k hrubému domácímu produktu (HDP) v Evropě přispěla částkou 12,4 miliardy EURT (339,1 miliardy Kč) a která vytvořila 277 000 pracovních míst.

​Češi v krizi letenky kupují, čekají však do poslední chvíle

28.10. – Přes současný nepříznivý vývoj koronavirové krize Češi chtějí cestovat, proti minulosti ovšem letenky kupují krátce před odletem. Zaměřují se hlavně na levné lety za několik set korun, ceny proti loňsku na řadě linek klesly i o desítky procent. Celkově však poptávka v posledních týdnech opět klesá a proti loňsku je nižší o desítky procent. Na podzim oslabuje i letecký provoz.

WTO oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

27.10. – Světová obchodní organizace (WTO) včera oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě čtyř miliard USD (zhruba 92 miliard Kč) ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Podle agentury Bloomberg se však neočekává, že tato cla budou zavedena před prezidentskými volbami 3. listopadu. USA již dříve uvalily cla na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus.

GEFCO zajistilo přepravy kyslíkových generátorů pro boj s pandemií COVID-19

26.10. – Společnost GEFCO zabezpečila leteckou přepravu dvou generátorů kyslíku od slovenské firmy Oxywise do nemocnic v jihoamerické Limě (Peru) a jednoho přístroje do nepálského Káthmandú. Slovenský výrobce medicínských kyslíkových systémů, společnost Oxywise, se v tomto období zaměřuje především na výrobu přístrojů, které pomáhají v boji s pandemií COVID-19 a podporují životní funkce pacientů. Během pandemie dodal výrobce své generátory i do Velké Británie a Irska. Přepravu dalších generátorů kyslíku, které byly určeny pro nemocnice v jihoamerické Limě, svěřil do rukou právě společnosti GEFCO. Ta zajistila přepravu téměř šesti tunového nákladu na sedmi paletách od výrobce ze slovenských Piešťan do peruánské Limy.

spinner