28.1. – Letecký dopravce Smartwings nasadí první letoun Boeing 737 MAX 8 během února. Před zprovozněním ještě musí proškolit personál, zaktualizovat systémy letadla a provést ověřovací let. Celý proces potrvá asi tři týdny. Všech sedm letadel tohoto typu, které společnost vlastní, by mělo být v provozu do léta. Uvedla to včera mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Letadla Boeing 737 MAX byly téměř dva roky odstaveny kvůli nehodám, včera jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).
Letecká doprava
28.1. – Jihomoravský kraj získá 67,5 milionu korun z provozu hal na jeho pozemcích na letišti. Uvedl to mluvčí kraje Michal Cagala. Radní schválili smlouvu o zřízení věcných břemen se společností Letiště Brno, která si letiště od kraje jako vlastníka pronajímá. Jedná se ještě o penězích za další tři haly.
27.1. – Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel Boeing 737 MAX na území EU. Úřad to oznámil ve své tiskové zprávě. Provoz byl před téměř dvěma lety v celém světě přerušen kvůli dvěma tragickým nehodám. Obnovení provozu letounů už v listopadu odsouhlasili regulátoři ve Spojených státech.
27.1. – Letecký dopravce Smartwings se dohodl s cestovními kancelářemi Exim Tour a CK Fischer na zajištění leteckých spojů na další tři roky. Hodnota kontraktu je přes devět miliard korun. Oznámila to mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Dohoda vznikla i přes současnou koronavirovou krizi, kvůli níž jsou Smartwings nyní pod ochranným moratoriem před věřiteli.
26.1. – Vláda schválila novelu zákona o civilním letectví, která doplňuje nedávno zavedená evropská pravidla pro užívání dronů a je součástí koncepce fungování bezpilotních letadel v Česku. Zákon zavádí další kontrolní mechanismy či vyřizování dokladů on-line a navazuje na již funkční registraci provozovatelů a školení dálkově řídících pilotů dle evropských pravidel.
25.1. – Německá policie zpřísnila na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem kontroly u příletů z epidemicky vysoce rizikových zemí. Německo od včerejška považuje kvůli prudkému šíření koronavirové nákazy za vysoce rizikovou i Českou republiku. Cestující z Česka a dalších takových zemí se musejí připravit na přísnější kontroly a zejména mít potvrzení o negativním testu na koronavirus.
24.1. – Skupina International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další letecké společnosti, převezme španělské aerolinky Air Europa jen za 500 milionů EUR (13 miliard Kč). Původně se dohodla na jedné miliardě EUR, dohodnutou cenu ale srazily na polovinu dopady pandemie.
24.1. – Polské aerolinky LOT zruší kvůli koronavirové krizi až 300 pracovních míst. Asi 150 míst přestane existovat v první polovině letošního roku, s dalšími 150 lidmi se LOT rozloučí v příštích dvou letech, kdy budou postupně odcházet do starobního důchodu. Společnost uvádí, že přímo a ve firmách, které jsou na ni navázané, zaměstnává na 8000 lidí.
23.1. – Za celý rok 2020 bylo na Letišti Václava Havla Praha odbaveno celkem 3 665 871 cestujících. Na provoz letiště měla bezprecedentní dopad pandemie onemocnění COVID-19, zejména pak související zavedené restrikce pro cestování a celosvětový pokles poptávky po létání. Z tohoto důvodu bylo v porovnání s rokem 2019 odbaveno o 79 % cestujících méně.
23.1. – České aerolinie (ČSA) vykázaly v roce 2019 zisk po zdanění 12,5 milionu Kč. Meziročně se tak zisk předloni snížil téměř o 275 milionů Kč. Tržby z prodeje výrobků a služeb naopak stouply o šest milionů na 8,54 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy uveřejněné v obchodním rejstříku. ČSA patří do letecké skupiny Smartwings Group, které předloni řešilo problémy s odstavenými letadly Boeing 737 MAX. To se negativně projevilo i na hospodaření ČSA. V současnosti společnost řeší problémy vzniklé koronavirovou krizí.