22.1. – Koronavirová krize vrátila intenzitu letecké dopravy o téměř dvě desítky let nazpět. Letový provoz v Česku loni klesl na 379 535 letů, což je meziročně o 58,1 procenta méně. Objem provozu tak byl pod úrovní z roku 2002. Uvedlo to Řízení letového provozu (ŘLP). Ještě výrazněji klesl provoz na tuzemských letištích. Letos dopravci očekávají postupné oživování dopravy.
Letecká doprava
21.1. – Bratislavské Štefánikovo letiště loni odbavilo nejméně cestujících za posledních 18 let. Kvůli dopadům pandemie včetně omezení letů prošlo branami největšího letiště na Slovensku o 82 procent méně pasažérů než v roce předchozím. Informoval o tom mluvčí letiště M. R. Štefánika Veronika Ševčíková. Leteckou dopravu ve světě značně ovlivnilo šíření nového koronaviru.
20.1. Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. Řekl to včera šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.
20.1. – Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou dopravu (IATA) zavádějí cestovní průkazy pro lidi, kteří byli očkovaní proti covidu-19 anebo mají negativní test. Informovala o tom agentura Bloomberg.
19.1. – Zprostředkovatelé dovolených a prodejci letenek očekávají, že cestovní ruch letos ožije. Naději spatřují hlavně v očkování. Zájem především o exotiku mají lidé už nyní, nejčastěji vyrážejí na Zanzibar či Maledivy. Brněnská společnost Student Agency předpokládá, že se letošní tržby z prodeje dovolenkových pobytů dostanou na 60 až 65 procent objemu roku 2019. V tiskové zprávě to uvedl její mluvčí Aleš Ondrůj. Portál Letuška.cz už nyní eviduje do nejoblíbenějších míst přes 1300 prodaných letenek, řekl jeho ředitel Josef Trejbal.
19.1. – Ruským leteckým společnostem v loňském roce kvůli dopadům pandemie klesl počet cestujících o 46 procent na 69,17 milionu. Vyplývá to z předběžných údajů, které včera zveřejnil ruský úřad pro leteckou dopravu Rosaviacija.
3.1. – Počet smrtelných obětí nehod v letecké osobní dopravě vloni navzdory propadu počtu uskutečněných letů v důsledku pandemie vzrostl. Uvedla to nizozemská konzultační společnost To70. Podle jejich propočtů zemřelo při neštěstích v komerční letecké dopravě 299 lidí, zatímco o rok dříve to bylo 257 obětí. Počet smrtelných neštěstí ale klesl z osmi na pět.
1.1. – Spojené státy se rozhodly zvýšit cla na dovoz vybraných produktů z Evropské unie včetně součástí letadel a vín z Francie a Německa. Oznámil to úřad amerického obchodního zmocněnce. Rozhodnutí je dalším krokem v dlouholetém sporu mezi Washingtonem a Bruselem kolem podpory výrobců civilních letadel, napsala agentura Reuters. Evropská komise uvedla, že tento krok narušil rozhovory o řešení sporu. Zároveň vyjádřila naději, že se jí podaří najít rychlé řešení s novým prezidentem USA Joem Bidenem.
1.1. – S drony mohou ode dneška létat už pouze registrovaní provozovatelé a piloti. Povinná registrace platí v celé EU pro všechny drony nad 250 gramů, případně i lehčí stroje s kamerou nebo drony létající vysokou rychlostí, které nelze považovat za hračky. Bez evidence je jejich provoz zakázán. Podle úterních údajů Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) se zatím do registru přihlásilo přes 22 000 provozovatelů a pilotů. Úřad odhaduje, že v budoucnu by jich v registru mohlo být až 50 000.
1.1. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil společnosti Skyport (dříve CSG a.s.) pokutu ve výši 4,5 milionu korun za nedovolené uskutečňování spojení soutěžitelů před jeho povolením. Rozhodnutí již nabylo právní moci, vyplývá z oznámení antimonopolního úřadu na jeho internetových stránkách.