Smyslem implementace Úmluvy CMR do české legislativy je sjednocení podmínek přepravních smluv v mezinárodní a vnitrostátní silniční nákladní přepravě, vyjasnění vztahů mezi dopravci a odesílateli a zjednodušení smluvního procesu. Vzhledem k tomu, že se jedná o novou právní úpravu, uspořádala Česká společnost pro dopravní právo (ČSDP) v květnu na Právnické fakultě UK diskusní fórum, které umožnilo výměnu názorů na tuto novinku mezi širší odbornou veřejností.
Silniční doprava
24.6. – Dnes byl slavnostně otevřen nový dokončený úsek jihočeské dálnice D3. Více než osmikilometrový úsek, spojuje obce Bošilec a Ševětín a navazuje na další stavební úseky budované dálnice. Dálniční úsek bude do konce letošního roku pro řidiče bez poplatku Rychlé spojení na jih Čech je v současné době nejrozestavenější novou dálnicí u nás.
24.6. – Sdružení pro pojišťování dopravy a logistiky TT Club a specialista na audity a analýzy rizik BSI vydali zprávu „Global Cargo Theft Intelligence Report for 2018“. Jde o druhé vydání zprávy o krádežích zboží v globální dopravě a logistice, poprvé však dokument shrnuje data za celý rok.
Nulová uhlíková stopa v místě provozu, tišší vozidla, skvělé jízdní vlastnosti a žádné emise výfukových plynů. Průběžné nabíjení na elektrifikovaných dálnicích tak podle společnosti Scania představuje obrovský potenciál pro těžkou nákladní dopravu.
20.6. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Počátkem června zahájilo rejdařství Maersk stavbu chladírenského skladu v Petrohradě. Při položení základního kamene byl přítomen šéf Maersku Søren Skou a David Mc Cann, ředitel společnosti Fyffes. Jde o irského obchodníka s ovocem, který bude používat 40 procent kapacity nového zařízení. Zbytek bude k dispozici dalším zákazníkům působícím v logistice čerstvého a chlazeného. Sklad zaujme rozlohu 23 700 metrů čtverečních a 35 ložných bran umožní denní odbavení až 200 nákladních vozidel. Kapacita skladu dosahuje 50 000 tun. Kolem 200 pracovníků rejdařství Maersk bude v zařízení pracovat. Teplotní zóny budou k dispozici od minus 25 stupňů Celsia do plus 13 stupňů. Søren Skou uvedl: „Angažovanost v Rusku je součástí našeho transformačního procesu integračním řešením „end to end“ v dodavatelském řetězci.“ Při návštěvě Ruska podepsali Søren Skou a náměstek ministra dopravy Jurij Tsvetkov a také šéf úřadu pro námořní dopravu a vodní cesty dohodu o záměru na zavedení obchodní platformy Tradelens v Rusku, která je postavená na základě blockchainu. Platforma, kterou vyvinulo rejdařství Maersk s IBM, má přes napojení přístavu Petrohrad, jako jednoho z hlavních míst překladu kontejnerů v Rusku, usnadnit mezinárodní obchod. K tomu přispívají výměny informací na digitální úrovni. Nedávno se na Tradelens napojila kontejnerová rejdařství CMA CGM a MSC.
17.6. – Nulová sazba mýta na silnicích první třídy asi nebude. Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka by její zavedení zpochybnilo mýtný tendr. Ministr to uvedl na svém twitterovém účtu. Krajům, které o nulovou sazbu žádaly, chce nabídnout jinou kompenzaci. Kraje se na zavedení bezplatného mýta na silnicích první třídy, o které se systém v příštím roce rozšíří, dohodly s předchozím ministrem dopravy Danem Ťokem. Nulovou sazbu žádaly na celkem 600 kilometrech.
17.6. – Společnost LVL Jäger objednala padesát nových autobusů u MAN Truck & Bus Germany. Jedná se o největší zakázku od soukromé společnosti v regionu Jihozápad. MAN Truck & Bus Germany dodá nové autobusy MAN Lion's City, které se vyznačují jízdním komfortem, moderními technologiemi a zajímavým design.
14.6. – Šest nejúspěšnějších firem ve dvacetileté historii soutěže Podnik roku v automobilovém průmyslu bylo vyhlášeno v rámci slavnostního galavečera k oslavám 30 let od založení Sdružení automobilového průmyslu AutoSAP minulý týden v Praze. Za společnost Iveco Czech Republic ocenění převzal její generální ředitel Jiří Vaněk.
14.6. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Povolání dálkového řidiče se zdá být v Německu stále méně atraktivní. Pro dopravce je stále těžší obsadit volná místa. Jedním z důvodů může být skutečnost, že se řidiči hledají v regionech nebo ve spolkových zemích, ve kterých sídlí podnik nebo jeho pracoviště. Tato strategie přináší malý úspěch v blízkosti logistických center nebo v silně průmyslových místech. Existuje zde jednak konkurence jiných dopravců a také možnosti pracovat v místní dopravě – s pravidelnou pracovní dobou a nocováním doma. Na zprostředkování nákladních řidičů specializovaný Job-Matching-Portal prověřil znovu pro dopravní tisk řidičský svět a také zjišťoval, ve kterém německém regionu bydlí nejvíce dálkových řidičů. Celkem bylo analyzováno přes 38 000 údajů. A výsledky? Především ve venkovských oblastech je podíl dálkových řidičů na celkové skupině nákladních řidičů značně vyšší. Region s nejvyšším podílem dálkových řidičů (77 %) je Duryňsko. Ale také ve východním Bavorsku, Sasku a Meklenbursku je práce dálkového řidiče značně oblíbenější než v městských aglomeracích. Dálkoví řidiči vydělávají o něco více než v řidiči v místní dopravě. Rozhodnutí, kde jezdit přitom není v první řadě otázkou mzdy. Dálkoví řidiči vydělávají v průměru jen o 53 EUR více, než řidiči na rozvozu (průměrná mzda: 2447 EUR). Dalším významným faktorem je věk. Zatímco v místní dopravě je řidičům v průměru 39,1 let, v dálkové dopravě to je o 4,4 roku více. Kolem 44,1 % všech řidičů, kteří chtějí jezdit dálkové trasy, jsou ve věku mezi 45 a 60 lety, dalších 13,3 % hranici věku 60 let už překročilo. Je varovným signálem, že v celé skupině dálkových řidičů jich je pouze 10,6 % pod třicítkou. Podle portálu Truck-jobs.com jsou řidiči v dálkové dopravě spokojenější se svou prací a současně více motivovaní.
13.6. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil v pondělí správní řízení ve věci tendru Královéhradeckého kraje na autobusové dopravce pro roky 2020 až 2030. Návrh k ÚOHS dala společnost Autobusová doprava Podbořany. Řekl to mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Zakázka je s odhadovanou cenou 7,7 miliardy Kč největší v historii kraje. Nabídky do ní v polovině května podalo devět firem. Podle kraje je námitka firmy na soutěž neoprávněná. Informaci přinesl server zdopravy.cz.