15.4. – Dne 11. dubna byl zahájen prodej nového modelu Crafter na českém trhu. Již krátce po své premiéře v loňském roce byl tento největší model značky Volkswagen Užitkové vozy vyhlášen jako International Van of the Year 2017.
Silniční doprava
15.4. – V Česku v současné době chybí až 10 tisíc profesionálních řidičů. Hlavním důvodem jsou nízké platy a náročná a riziková práce, shodují se personální agentury. Podle jejich odhadů bude navíc každým rokem dalších zhruba pět tisíc šoférů ubývat. V ČR je zaměstnáno kolem 125 tisíc profesionálních řidičů.
10.4. – Ministerstvo dopravy odložilo zpřísnění bodového systému za přestupky řidičů. Návrh, který chystalo 14 měsíců, chce ministr Dan Ťok předat svému nástupci v úřadu po podzimních parlamentních volbách. Řekl to v pořadu otázky Václava Moravce v České televizi.
„Jaká je podle vašich informací situace, co se týče podvodů při sjednávání zakázek mezi dopravci a speditéry?“
„Po masivní veřejné komunikaci problematiky s fantomovými dopravci a speditéry se situace výrazně zlepšila. Většina firem si je rizika již dobře vědoma. Zodpovědné firmy si proškolily své zaměstnance a zavedly do svých pracovních postupů ověřovací mechanismy.
Asociace krajů požaduje, aby vláda poskytla regionům jednu miliardu korun na mzdy řidičů linkových autobusů, které se rozhodla navýšit s platností od počátku roku. Po jednání rady asociace v polovině března to novinářům řekla její předsedkyně a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová. Hejtmani o tom podle ní ještě chtějí s vládou jednat a věří tomu, že kabinet se s tímto požadavkem vypořádá v nejbližší době. Mluvčí vlády Martin Ayrer připomněl, že vláda loni v říjnu rozhodla formou nařízení o zvýšení minimální hodinové mzdy řidičů. Přetrvávajícím problémem se ale bude premiér Bohuslav Sobotka zabývat.
7.4. – Vyhlášená celostátní stávka řidičů linkových autobusů výrazněji zasáhla jen Jihomoravský a Olomoucký kraj, částečně Pardubický a okrajově Zlínský. V Libereckém kraji se připojili řidiči městské hromadné dopravy v České Lípě. Dopravní odbory hodnotí průběh stávky pozitivně, na jihu Moravy by se podle nich mohl protest zopakovat. Olomoucký kraj bude po dopravci Arriva Morava, jehož řidiči stávkovali, požadovat třímilionovou pokutu.
3.4. – Automobilovému průmyslu se u nás v posledních letech nebývale daří, rostou objemy výroby, nové modely jsou úspěšné, auta vyráběná v České republice jsou vnímána jako kvalitní. Automobilky se ale v současné době potýkají s nedostatkem lidí, a to nejen těch kvalifikovaných. Musejí zvládnout nástup tzv. čtvrté průmyslové revoluce, pocítí i uvolnění umělého oslabování koruny. Jaké jsou tedy výhledy do budoucna?
2.4. – Stávka řidičů autobusů, kterou Odborový svaz dopravy (OSD) vyhlásil na čtvrtek 6. dubna, zřejmě nebude celoplošná. V některých krajích řidiči stávkovat nechtějí, zaznělo na jednání Komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu v Liberci. Silnou podporu má stávka v Jihomoravském a Ústeckém kraji, o rozsahu i podobě stávky bude ale jasno až v úterý. Po jednání komise to řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.
2.4. – Česká republika a Slovensko jsou připraveny zavést protiopatření vůči některým zemím kvůli jejich požadavkům na české řidiče při vyslání do ciziny. Shodli se na tom zástupci tripartit na společném zasedání na zámku Štiřín u Prahy. Zástupci vlád, odborů a zaměstnavatelů se k tématu dostali při jednání o revizi evropské směrnice o vysílání pracovníků. Řešili také chystaný evropský sociální pilíř či rozšiřování digitalizace a její vliv na pracovní místa.
Ve mzdách šoférů autobusů v tuzemsku existují velké rozdíly. Vyšší platy než šoféři linkových autobusů, kteří jsou se svým finančním ohodnocením nespokojeni a připravují protesty, mají řidiči městské hromadné dopravy i řidiči autobusů na komerčních linkách. Velké rozdíly jsou ale také v jednotlivých krajích. „Například ve Středočeském kraji musí dopravci reagovat na nabídku mezd v pražském dopravním podniku,“ řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.