13. března 2015
Mezi vedoucími představiteli dopravních a logistických firem zavládl optimismus. Celkem 41 procent z nich očekává, že globální ekonomika letos poroste. Je to v kontrastu s obdobím před dvěma lety, kdy nadějné vyhlídky pro svůj obor vidělo pouze 17 procent. V prvním letošním průzkumu, který na celém světě prováděla společnosti PwC, to uvedli generální ředitelé dotazovaných firem. PwC o výsledcích informovala na svém webu; ze zprávy jsme připravili přehled.
Optimismus se týká jak roku letošního, tak let příštích. Polovina generálních ředitelů je přesvědčena, že v příštích třech letech porostou příjmy jejich firem. Dopravní a logistické firmy chtějí proto zvyšovat počet zaměstnanců. Dotazovaní však v průzkumu také vyjádřili obavy nad nedostatkem dostatečně kvalifikovaných volných pracovních sil na trhu. Současně však připustili, že jejich společnosti zatím nejsou dostatečně aktivní při hledání nových talentů v jiných zemích či jiných odvětvích.
Nečekají s rukama v kapsách
Generální ředitelé dopravních a logistických firem si uvědomují potřebu reagovat na změny v průmyslu a hledají aktivně nové způsoby k posílení konkurenceschopnosti. Soustřeďují se při tom na zavádění digitálních technologií, které by měly novým způsobem přispět k vytváření přidané hodnoty a formování nových partnerských vztahů. Téměř tři pětiny všech dotazovaných také očekává růst pohybu napříč průmyslovými odvětvími. Firmy dosud zavedené v jednom odvětví budou stále více hledat nové příležitosti pro podnikání jak v sousedních, tak pro ně i ve zcela nových oborech. Dotazovaní se tohoto pohybu sami již často aktivně účastní, na 35 procent z nich již do nějakého nového oboru vstoupilo a dalších 21 procent o tom uvažuje. Zaměřují se především na nové technologie, odborné a obchodní služby a distribuci.
S důrazem na mobilní technologie
Za oblasti, které jejich organizacím přinášejí nejvíce hodnot, dotazovaní označili mobilní technologie pro komunikaci se zákazníky a také nástroje pro kybernetickou bezpečnost a analýzu dat. Do nichž by také chtěli investovat. Současně však vyjádřili obavy z rychlosti, s níž se tyto technologie vyvíjejí. „Podle našeho názoru se některé dopravní a logistické společnost usilovně snaží udržet v minulosti. Ale vzhledem k tomu, jak vysoké hodnoty digitální technologie organizacím přinášejí, vydává se nyní už řada z nich na digitální cestu,“ uvedla PwC ve zprávě. Dotazovaní v odpovědích zdůrazňovali, že maximalizace hodnoty digitálních investic vyžaduje mít připraven promyšlený plán opatření, která povedou k úspěchu. Generální ředitelé si při tom uvědomují, že sami musejí mít velmi dobré porozumění digitálním technologiím a také jasné pochopení konkurenčních výhod, které z nich plynou.
Obavy způsobují náklady na energie
Hlavní starosti způsobují dotazovaným nadměrné regulace, geopolitická nestabilita a dostupnost klíčových technologií. Mezi další problémy patří náklady na energie. Přes současný pokles cen ropy se generální ředitelé se obávají vysokých či nestálých cen energie. Na 58 procent z nich si myslí, že v příštích letech budou mít na jejich organizaci dopad také změny ve státních regulacích a růst konkurence. Očekávají také, že v následujících letech bude třeba přizpůsobovat se změnám v chování zákazníků.
Pavel Toman