​Praha podala trestní oznámení v kauze Dozimetr, audity ukazují na korupci

​Praha podala trestní oznámení v kauze Dozimetr, audity ukazují na korupci

23.6. - Praha podala kvůli kauze Dozimetr trestní oznámení, audity provedené v pražském dopravním podniku (DPP) ukazují na to, že byly některé zakázky předražené, že firma nevýhodně vynakládala finanční prostředky a že v ní byla korupce. V pátek to sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Auditoři podle něj prověřovali smlouvu dopravního podniku se společností Xanthus Servisní, společný podnik DPP a firmy Nové Holešovice a smlouvy s Akvo Praha o obnově stanice metra Palmovka.

Základem kauzy Dozimetr je stíhání skupiny kolem podnikatele Michala Redla, o níž policisté tvrdí, že systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení. Mezi 11 obviněnými je bývalý náměstek pažského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN) či někdejší finanční ředitel DPP Matej Augustín.

Pražské zastupitelstvo a rada se po policejním zásahu kriminalistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na magistrátu v červnu 2022 usnesly, že si nechají zpracovat audity, které ověří ekonomickou výhodnost smluv mezi dopravním podnikem a dalšími společnostmi. Podle Hoffmana dospěli auditoři k závažným zjištěním, která ukazují na korupci ve firmě.

"Závažnost těchto zjištění v kontextu celé kauzy však nemůže z trestněprávního hlediska posuzovat pražský magistrát, ale Policie České republiky," uvedl mluvčí. Auditoři podle něj ještě dokončují hloubkový audit zakázek dopravního podniku z let 2014 až 2022.

Společný podnik Nové Holešovice nechal magistrát prověřit, protože měl podezření na propojení některých účastníků kauzy Dozimetr s projektem plánované výstavby v okolí stanice metra C Nádraží Holešovice. Také zakázky zadané firmě Xanthus Servisní byly podle kritiků nevýhodné.

Policie v kauze Dozimetr navrhla loni v říjnu obžalovat 11 lidí. Stíháni jsou mimo jiné za účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení či legalizaci výnosů z trestné činnosti. Vedle DPP se případ dotýká i Všeobecné zdravotní pojišťovny či zakázek Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.

(čtk)

Ilustrační foto: DPP

spinner