2. září 2021, (pav)
2.9. - Manažer drážní infrastruktury vybral zhotovitele projektové dokumentace pro vydání stavebního povolení pro modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. Vítězem se stala společnost SUBO-SUPRA-SUEU, jejímž vedoucím společníkem je SUDOP BRNO. Projekt vypracuje za cenu 257,8 milionu korun. Příprava největší ucelené modernizace železničního uzlu na síti Správy železnic tak může pokračovat dál. Vlastní zahájení realizace stavby se předpokládá v závěru roku 2023, práce by měly trvat 68 měsíců.
Uzel Česká Třebová plní důležitou roli jak v osobní, tak i v nákladní železniční dopravě. Poslední zásadní rekonstrukcí přitom prošel v 50. letech minulého století. V současné době tudy vlaky projíždějí rychlostí maximálně 60 km/h, díky modernizaci se zvýší na 80 km/h. Tím se podaří dosáhnout podstatného snížení doby průjezdu vlaků celým uzlem.
Dalším významným cílem připravované stavby je snížení negativních vlivů železniční dopravy, zvýšení bezpečnosti provozu a také komfortu cestujících. Ti získají bezbariérový přístup na nástupiště, která díky normové výšce 550 milimetrů nad kolejí umožní pohodlný nástup do vlaků. Stávající podchod pod stanicí se prodlouží a nahradí tak dosluhující podchod, který slouží pro přístup do lokality za nádražím. Dosluhující podchod nahradí lávka. Všechna nástupiště i výstupy z podchodu budou vybaveny novým zastřešením.
Nově vybudovaná nebo zrekonstruovaná nástupiště budou mít celkovou délku 2,7 km. Zmodernizuje se také více než 58 km kolejí, na kterých se upraví celkem 400 výhybek. Obnovou projde 30 mostů a 15 propustků. Celá železniční stanice bude zapojena do dálkového ovládání z Centrálního dispečerského pracoviště Praha.
V rámci této investiční akce projdou přestavbou i navazující úseky do Třebovic v Čechách, Opatova a Dlouhé Třebové. Součástí prací na jmenovaných úsecích bude mimo jiné i rekonstrukce mostních objektů zajišťujících mimoúrovňové křížení kolejí z nákladové části stanice s traťovými kolejemi a další finančně náročné stavební úpravy.
Stavební práce budou rozděleny do více než dvou desítek na sebe navazujících etap tak, aby byl po celou dobu zajištěn plynulý a bezproblémový železniční provoz. Předpokládané celkové investiční náklady stavby činí 10,4 miliardy korun.
(pav)
Foto: Správa železnic