16. června 2022, čtk
16.6. - Na železničních tratích, které nebudou elektrizované, jsou budoucností vlaky na alternativní pohony. I když v Česku zatím nejezdí žádné bateriové vlaky, výrobci kolejových vozidel už jich vyrobili stovky. A intenzivně také pracují na vývoji vlaků na vodík, z něhož se vyrábí přímo ve vlaku elektřina. Podle výrobců budou obě technologie existovat vedle sebe a je na objednavateli dopravy, aby si spočítal, která technologie na jaké trati se mu více vyplatí. Vyplývá to z prezentací, které dnes v Brně měli zástupci čtyř světových výrobců na konferenci s názvem Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR.
Výhody obou technologií jsou v provozu podle generálního ředitele firmy Siemens Mobility Romana Kokšala proti naftovým vlakům jednoznačné. "Mají větší zrychlení, takže se zkracují jízdní doby," řekl Kokšal. Podle propočtů je u bateriových vlaků měrná spotřeba energie na jednu osobu nejnižší po klasických elektrických vlacích.
Zatímco bateriové vlaky jsou již ve světě poměrně běžné, vodíkové vlaky se zatím vyvíjejí a testují. I když například Alstom už před několika dny projel Českou republiku se svou jednotkou Coradia iLint. "Vidíme ve vodíku velký potenciál, ale je potřeba na technologii dále pracovat. V Česku je také potřeba změnit legislativu a také je v Česku tristní infrastruktura," řekl prodejní manažer Alstomu Tomáš Holý.
Podle jednatele společnosti Stadler Praha Bohumíra Kráčmara je vodíková technologie na železnici stále v plenkách, ale v době energetické krize, která bude pokračovat, je třeba ji rozvíjet. "Abychom nebyli závislí na fosilních palivech. Kdo technologii zvládne jako první, bude vítěz," řekl Kráčmar.
Kokšal upozornil, že vodík je proti bateriím v nevýhodě v tom, že je jen nosičem energie a je potřeba jej na elektřinu přetvořit. A zatímco například v Německu je výhodné do vodíku ukládat přebytečnou energii vytvořenou obnovitelnými zdroji v noci, v Česku takové přebytky nejsou. Zatímco Němci vyráběli v roce 2019 třetinu energie ze slunce či větru, v ČR to byla jen tři procenta.
Z prezentací výrobců je však zřejmé, že v nejbližších letech budou postupně mizet z tratí naftové vlaky s tím, jak se budou alternativní pohony rozvíjet. Půjde jít o podobný proces, kdy začala elektřina a nafta vytlačovat parní lokomotivy, jejichž provoz v Československu skončil na začátku 80. let minulého století.
(čtk)
Foto: LAN