Obří čínský projekt Nová hedvábná stezka (New Silk Road) překvapil logistický svět svým investičním rozsahem – jedním bilionem eur. Ačkoli není úplně jasné, jaký by měl být příspěvek i benefit evropských firem, iniciativa OBOR (One Belt, One Road) představuje zajímavou strategickou příležitost.
Spedice, logistika
Francouzský spediční a logistický koncern FM Logistic otevřel v Bukurešti nový temperovaný sklad farmaceutických produktů za 20 milionů EUR. Zařízení disponuje plochou 10 tisíc m2 pro příjem, skladování a expedici zboží, které vyžaduje speciální teplotní režim (vakcíny, léčiva apod.).
Evropská paletová asociace EPAL zakončila rok 2018 úspěšně s více než 100 miliony vyrobenými a opravenými nosiči nákladu (europaletami a ohradovými paletami – gitterboxy). Loňský rok je třetím v řadě, kdy se podařilo realizovat takové výsledky.
Návrh nového vozíku od společnosti Linde Material Handling je založen na konceptu Linde matrix, ve kterém ovládání a pohonná jednotka pocházejí z modulárního stavebního systému Linde pro skladové vozíky. Zcela nová je nákladová část, která má tvar nosníkového vozíku s řízenými koly. Trolley Supply Truck umožňuje při přepravě materiálu na výrobní linky zvýšit efektivitu až o 30 procent.
24.4. – Přepravní a logistická skupina C.S. Cargo nakoupila v roce 2018 vozidla za téměř 155 milionů Kč. Pořídila za ně 51 kamionů různých značek, 48 přípojných vozů a šest návěsů pro přepravu specifické manipulační techniky. Včera o tom informovala společnost v tiskové zprávě. Nová vozidla skupina zařadila zejména do své české flotily, část pak směřovala do Polska.
23.4. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Německé Sasko chce více parkovišť pro kamiony. Ministři dopravy spolkových zemí absolvovali v Saarbrückenu svou dvoudenní jarní konferenci. Jako host se jednání účastnil spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer. Ministři se radili o mobilitě budoucnosti, jakož i o ochraně klimatu přes dopravu s nízkými emisemi. K tomu také patří úvahy, jak dělat veřejnou dopravu osob atraktivnější, řekla předsedkyně konference, šéfka sárského rezortu Anke Rehlingová. Ministr dopravy Saska Martin Dulig požadoval další parkoviště pro nákladní auta při dálnicích. Příslušný návrh předložil svým ministerským kolegům. Noční odstavování vozidel na dálnicích je velkým bezpečnostním rizikem. Od roku 2010 vzniklo 15 000 nových odstavných stání. Avšak tehdejší předpovědi rozvoje nákladní dopravy byly překonány. Je proto třeba, aby stát konal, pokud jde o parkoviště při přivaděčích. Odhadem chybí jen v Německu mezi 30 000 a 50 000 odstavnými stáními. Martin Dulig požaduje odpovídající podpůrný program. Kromě toho by měly být dobudovány již existující autohófy. „Jinak nás přeroluje nová dynamika v tranzitní dopravě“. Den před konferencí ministrů byl trojúhelník Německo, Francie a Lucembursko předmětem zájmu veřejnosti. V lucemburském Schengenu se konal „Cross-Border Digital Testbed Project Day“ při kterém byla prověřována první přeshraniční digitální testovací pole. Provádění prvních testovacích jízd byli přítomni i ministři dopravy tří zmíněných zemí.
19.4. – Největší operátor multimodální logistiky ve Společenství nezávislých států a Pobaltí RŽD Logistics uzavřel s ČD Cargo dohodu o dlouhodobé spolupráci v železniční přepravě v Eurasii a přípravě společných logistických projektů v mezinárodním tranzitu. Memorandum podepsali předseda představenstva ŘZD Logistics Vjačeslav Valentik a člen představenstva ČD Cargo Bohumil Rampula na odborném veletrhu TransRussia 2019, který se konal tento týden v Moskvě.
16.4. – Ředitel Kühne + Nagel pro Českou republiku Miroslav Pudil převzal významné ocenění za druhé místo v celostátní logistické soutěži Impuls Logistika za samoobslužný zákaznický portál myKN pro on-line správu nákladních přeprav, a to v kategorii Top logistický produkt – software. Výsledky byly vyhlášeny na konferenci Zóna Logistika v dubnu v Praze.
15.4. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Francie a Čína uzavírají námořní a leteckou obchodní dohodu. Rejdařství CMA CGM objednalo 10 kontejnerových lodí o 15 000 TEU, pět poháněných zkapalněným plynem a pět vybavených hybridními čističkami plynu; dodávky od roku 2021 nahradí současnou kapacitu na trasách mezi Asií a Středomořím. K tomuto ohlášení došlo v minulých dnech během státní návštěvy čínského prezidenta Xi Jinpinga ve Francii a následovala informace, že Airbus podepsal dohodu s Čínským leteckým dodavatelským holdingem o nákupu 300 Airbusů A320 a A350 pro čínské aerolinie. Čínští operátoři v současnosti provozují přes 1 700 Airbusů; výrobcova poslední předpověď o čínském trhu uvádí, že země bude potřebovat 7 400 nových osobních a nákladních letadel v příštích 20 letech. G. Faury, budoucí prezident Airbusu, řekl: „Naše expanzní stopa v Číně demonstruje naši trvalou důvěru v čínský trh a náš dlouhodobý závazek vůči Číně a našim partnerům“. Gen. ředitel CMA CGM R. Saadé takto komentoval podnikovou zakázku: „Cestou strategického partnerství s Čínskou státní korporací pro stavbu lodí se opět rozhodujeme pro plynový pohon a posilujeme naše úsilí pořizovat efektivnější a prostředí přátelštější lodě. Potvrzujeme tím naši vedoucí roli ve změně energie v námořní plavbě“. V listopadu 2017 CMA CGM oznámila objednávku devíti lodí o 22 000 TEU, poháněných LNG a stala se prvním námořním podnikem na světě, jenž zvolil nový zdroj energie pro lodě této velikosti.
12.4. – Novým generálním ředitelem logistické firmy DHL Express pro Českou republiku bude od května Luděk Drnec. Ve funkci vystřídá Johna Cornishe, který bude ředitelem DHL Express pro střední Evropu. Firma to včera sdělila v tiskové zprávě.