19.8. - Před vrcholící sezónou leteckých přeprav se společnost DB Schenker domluvila na spolupráci s tvůrci platformy cargo.one, čímž získá digitální spojení s desítkami dalších leteckých společností z celého světa. Portfolio poskytovatele logistických služeb se rozšíří z původních devíti leteckých společností na více než padesát. Globální plánování leteckých přeprav tak bude ještě rychlejší, protože bude snadnější identifikovat volné kapacity a sazby pro ad-hoc zásilky.
Informatika
16.8. - Centrální dispečerské pracoviště v Přerově se rozšíří o další budovu, Správa železnic nyní hledá jejího zhotovitele. Stavbaři vybuduji nový šestipodlažní objekt, ve kterém se bude mimo jiné nacházet šest dispečerských sálů. Z nich se bude dálkově řídit provoz na dalších tratích na Moravě a ve Slezsku. Zahájení prací se plánuje na konci letošního roku, dokončení pak v létě 2027.
13.8. - Evropská kosmická agentura (dále ESA) v roce 2004 otevřela v Nizozemsku svůj první ESA BIC. Jedná se o podnikatelský inkubátor, který podporuje startupy využívající kosmické technologie nebo družicová data. Postupně začala ESA otevírat inkubátory i v dalších zemí. Český ESA BIC vznikl v roce 2016 a podpořil již více než 50 startupů. V letošním roce díky propojení s Technologickou inkubací svou podporu navyšuje z 50 000 EUR až na 200 000 EUR a posouvá se tak z hlediska výše podpory do popředí.
9.8. - Společnost VDT Technology, poskytovatel inovativních a komplexních technologických řešení se specializací na inteligentní monitorovací systémy, digitální modelování, simulaci a predikci v dopravě, bezpečnosti, vodárenství, průmyslu, energetice a zdravotnictví, oznámila akvizici českého startupu Digital Transformation Systems (DTS), konzultačně-poradenské společnosti zaměřené na implementaci 3D, BIM a GIS technologií. Tato akvizice výrazně posílí pozici VDT Technology v oblasti digitálního plánování budov a infrastruktury prostřednictvím metody Building Information Modeling (BIM).
30.7. - Americké aerolinky Delta Airlines si najaly advokátní kancelář, která má vymáhat odškodné po společnostech CrowdStrike a Microsoft. V pondělí na to upozornila televizní stanice CNBC. Letecká společnost se potýkala s dopady nedávného globálního výpadku IT systémů několik dní a celkově zrušila více než 6000 letů. To ji podle odhadů může přijít na 350 až 500 milionů USD (8,2 miliardy Kč až 11,7 miliardy Kč), neboť řeší přes 176 000 žádostí o vrácení peněz nebo náhradu. Výpadek 19. července způsobila aktualizace bezpečnostního softwaru firmy CrowdStrike na systémech Windows od Microsoftu.
29.7. - Společnosti CROSS Zlín, která se zabývá vývojem a výrobou technologií pro silniční provoz, loni vzrostly tržby z prodeje výrobků a služeb na 586,8 milionu korun, předloni činily 485,2 milionu korun. Firmě se také zvýšil zisk, loni po zdanění činil přes 101 milionů korun, o rok dříve necelých 33 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné na serveru justice.cz.
Brno letos v květnu schválilo „Vizi rozvoje a technický koncept C-ITS v Brněnské metropolitní oblasti“. O bližší informace, jaký význam pro rozvoj dopravní telematiky v jihomoravské metropoli toto rozhodnutí má, jsme požádali správního ředitele Brněnských komunikací (BKOM) Ing. Romana Nekulu, MBA.
Loni byla přijatá nová evropská směrnice o ITS, která si vyžádá transpozici do české legislativy. O tom, co z toho pro český stát vyplývá, ale také o dalších aktivitách, jimž se v současnosti věnuje Sdružení pro dopravní telematiku (SDT), jsme hovořili s jeho prezidentem Romanem Srpem.
23.7. - Pražský magistrát si nechá vytvořit digitální mapu plánovaných oprav a výstavby, které budou mít vliv na dopravní situaci ve městě. Cílem je efektivněji plánovat stavební práce v ulicích metropole. Novinářům to včera řekl náměstek primátora Zdeněk Hřib. Mapa bude hotova v letošním roce a bude primárně sloužit pro vnitřní účely, některé informace pak bude magistrát zveřejňovat. Aplikaci pro magistrát připraví městská organizace Institut plánování a rozvoje (IPR). O koordinaci prací či oprav se mluví dlouhodobě, město bylo za její nezvládnutí v minulosti často kritizováno.
Investice do vesmíru se zvyšují a očekává se, že také příjmy v následujících letech výrazně vzrostou. O bližší informace a také o zhodnocení spolupráce s Českou republikou, která je hostitelskou zemí Agentury EU pro kosmický program (EUSPA), jsme požádali Rodriga da Costu, výkonného ředitele EUSPA.