31.5. - Druhá etapa stavby obchvatu Frýdku-Místku má opět platné stavební povolení. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) to uvedlo na twitteru s odkazem na rozhodnutí ministerstva dopravy o rozkladu, který podal spolek Děti Země. Ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel ŘSD Radek Mátl tento měsíc řekli, že alespoň v omezeném provozu by se po celém obchvatu mělo začít jezdit ještě letos.
Infrastruktura
30.5. – Egypt podepsal smlouvu s železniční a dopravní divizí průmyslové společnosti Siemens a jejími partnery na výstavbu přibližně 2000 kilometrů vysokorychlostní železnice. Divize Siemensu má v projektu podíl v hodnotě 8,1 miliardy eur (200 miliard Kč).
29.5. – Společnost CzechToll, která provozuje mýtný systém v Česku, má blízko k zakázce na vybudování nového mýtného systému na Slovensku. Slovenský správce dálnic NDS ji označil za vítěze tendru v celkové předpokládané hodnotě 41,8 milionu eur (zhruba jedna miliarda korun) bez daně z přidané hodnoty, vyplývá z oznámení NDS.
27.5. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje založení ITIS Holdingu společností PPF a Matejem Okálim, holding bude zahrnovat provozovatele českého mýtného systému CzechToll a technologickou společnost TollNet. Okáli je šéfem CzechToll i firmy SkyToll, která provozuje mýtný systém na Slovensku. Také ta má spadat pod ITIS Holding stejně jako dodavatel platebních řešení pro dopravce PaySystem. PPF o záměru informovala již letos v březnu.
27.5. – Výluka na železniční trati mezi Brnem a Blanskem, se kterou se potýkají cestující již od poloviny loňského prosince, nabude od 1. června do 26. srpna ještě většího rozsahu. Vlaky neprojedou kvůli opravám trati ani z Březové nad Svitavou do Svitav a mezi Blanskem a Březovou nad Svitavou bude napěťová výluka, nebudou tudy tak jezdit elektrické vlaky. Rychlíky z Prahy proto nebudou končit v Blansku, ale už ve Svitavách a cestující z osobních vlaků, kteří jezdí z Brna dále než do Blanska, čeká složitější cesta. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Kordis JMK. Od 1. do 7. června nebudou vlaky navíc jezdit vůbec mezi Blanskem a Rájcem-Jestřebí.
26.5. – Vedení pražského magistrátu předpokládá, že by dokumentaci k dostavbě chybějící části městského okruhu předalo stavebnímu úřadu letos v září. Následně bude s úřadem řešit jeho připomínky. Na včerejším jednání magistrátního dopravního výboru to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. V současné době je záměr projednáván v procesu strategického posuzování vlivů na životní prostředí tzv. SEA. Město musí také schválit nutné změny územního plánu.
25.5. – ŠKODA AUTO včera slavnostně zahájila stavbu čtyřproudého mostu Laurina & Klementa přes dálnici D10, a to za účasti ministra dopravy Martina Kupky, zástupců kraje a zúčastněných měst i dalších hostů. Nové přemostění vznikne mezi sjezdy č. 44 Mladá Boleslav a 46 Kosmonosy. Tato stavba je projektována jako směrově rozdělená, čtyřproudá, oboustranná komunikace. Do projektu dále náleží nová brána do areálu závodu Škoda Auto a rovněž navazující komunikace III. třídy. Budovaný příjezd k závodu také využije chystanou mimoúrovňovou křižovatku nad dálnicí D10 u sjezdu č. 46 Kosmonosy. Díky tomuto příkladu koordinované spolupráce veřejného a soukromého sektoru dojde k zásadnímu snížení dopravní zátěže v okolí.
25.5. – Znojmo nechá v následujících týdnech ve městě vyměnit ovládací jednotky, tzv. řadiče, na třech světelně řízených křižovatkách, které jsou na průtahu městem a patří k nejvytíženějším. Dosud řídí dopravu v pevných intervalech, nově je bude možné řídit na základě aktuální dopravní situace. Uvedl to starosta Jakub Malačka.
24.5. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) se bude z kybernetického útoku z minulého týdne vzpamatovávat několik měsíců, organizaci způsobil zásadní škody. V podcastu ŘSD to řekl generální ředitel organizace Radek Mátl. Podle něj šlo o propracovaný a dlouho připravovaný útok. Vedle webových stránek či asistenční linky nefungovaly po hackerském útoku například účetnictví, systém veřejných zakázek, spisová služba a další programy. Stavby ani řízení provozu by podle Mátla ohroženy být neměly.
23.5. – Hlavní město dostane letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) až 582,06 milionu korun, což je meziročně více. Peníze jsou určené na opravu a údržbu komunikací první třídy a na financování konkrétních projektů. Vyplývá to z dodatku smlouvy mezi Prahou a SFDI, který stanovuje maximální částku určenou pro metropoli a který dnes schválili městští radní. Loni Praha dostala ze SFDI přes 520 milionů korun, což bylo tehdy také meziročně více.