23.4. - Návrh spojení Prahy s polskou Wrocławí novou vysokorychlostní tratí je předmětem studie proveditelnosti RS 5 VRT Praha – Hradec Králové – Wrocław, jejíhož zpracovatele vybrala Správa železnic. Ve výběrovém řízení se jím stala společnost SP + MCO_RS 5 VRT Praha – Wrocław_SP, zastoupená firmami SUDOP PRAHA a MORAVIA CONSULT Olomouc. Celková cena za zpracování studie činí 12,6 milionu korun bez DPH.
Infrastruktura
22.4. - ČD – Telematika spolu se svým partnerem ve sdružení, společností Tritium Systems, zajistí kompletní softwarovou výměnu centrálního řídicího systému včetně nadstavbové vizualizace v klíčovém městském dálničního tunelu na Slovensku, který je nedílnou součástí bratislavské dopravní tepny na příjezdu od Brna.
21.4. - Závory a světelná signalizace představují jeden z nejefektivnějších způsobů zabezpečení přejezdu. Pravděpodobnost smrtelné nehody je zde hlavně pro posádky automobilů statisticky až třicetkrát nižší než u přejezdů, kde jsou jen světla bez závor. To je důvod, proč vyspělé evropské země téměř vždy při rekonstrukci přejezdu dosazují závory. Kupříkladu ve Švýcarsku či Německu míra vybavení technicky zabezpečených přejezdů závorami přesahuje 90 %. V České republice to je 39,7 %, ale situace se postupně zlepšuje. V roce 2020 bylo uvedeno do provozu nově 92 technicky zabezpečených železničních přejezdů, z toho 64 % s doplňkovými závorami. Zbylé přejezdy bez závor byly podle informací od Správy železnic instalovány převážně na polních, lesních nebo účelových komunikacích.
21.4. - Správa železnic znovu začala připravovat aktualizaci dokumentace pro územní řízení stavby nové trati mezi pražským Smíchovem a Berounem, jejíž součástí bude více než 24kilometrový tunel. Vypsala proto nyní opakovaný tendr. Informovala o tom dnes Správa železnic. Organizace na zakázku vypsala soutěž už loni, po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ji však zrušila. Tehdy se její odhadovaná cena pohybovalo kolem 160 milionů korun.
20.4. – Zemědělci kritizují plán vysokorychlostní tratě z Prahy do Drážďan. Trať se dotkne pěstitelů, kteří pěstují chmel a zeleninu, sdělili v pondělí zástupci Agrární komory ČR. Podle Svazu pěstitelů chmele ČR se tak stát na jedné straně snaží o zápis chmelařské krajiny do Seznamu světového dědictví UNESCO, na druhé straně chce stejně cennou oblastí s dlouhodobou pěstební historií vést vysokorychlostní trať.
19.4. – Švédská vláda chce v následujících 12 letech na budování a údržbu silnic a železničních tratí vydat 876 miliard švédských korun (2,2 bilionu Kč). Investice je součástí plánu skandinávského státu dosáhnout do roku 2045 uhlíkové neutrality, připomněla agentura Bloomberg. Projekt musí schválit zákonodárci.
19.4. – Středočeský a Jihočeský kraj chtějí uspíšit dostavbu chybějícího středočeského úseku dálnice D3 z Prahy na jih Čech. Plánují svolat jednání s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem a generálním ředitelem Ředitelství silnic a dálnic Radkem Mátlem, následovat by mělo i jednání se všemi dotčenými středočeskými obcemi. Na briefingu na konci D3 poblíž Lažan na Benešovsku to uvedli jihočeský hejtman Martin Kuba a náměstek středočeské hejtmanky pro silniční infrastrukturu Martin Kupka.
18.4. – Společnost FUTTEC, autor patentu na unikátní systém oprav poruch asfaltových vozovek (výtluků a trhlin) prostřednictvím mikrovlnné technologie, udělala další významný krok k tomu, aby se tato inovativní technologie mohla začít v široké míře využívat na českých i zahraničních silnicích. Podpisem smlouvy, jímž zahajuje spolupráci se státním podnikem VOP CZ, uspíší dokončení unikátního stroje FT4, který nahradí dosud využívaný stroj FT3 a bude umět poruchy na vozovkách opravovat ještě mnohem rychleji.
16.4. – Evropská investiční banka (EIB) se od března 2021 stala řádným členem Asociace pro rozvoj infrastruktury, z. s. (ARI). Aktivně se tak zapojí do přípravy společných konferencí, komunikačních aktivit a zároveň zintenzívní spolupráci s ostatními členy ARI v rámci pracovní skupiny pro financování infrastruktury. Spolupráce se bude soustředit především na oblast infrastruktury, podpory PPP projektů a naplňování cílů Zelené dohody pro Evropu.
16.4. – Olomoucký krajský úřad ve středu opět potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 u Přerova, může tak pokračovat příprava stavby. Krajský úřad potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu D1 u Přerova už loni v červnu, avšak soud jeho rozhodnutí na podzim zrušil. Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova. Řidiči ve městě denně čekají v kolonách desítky minut. Stavba musí začít nejpozději letos na podzim, kdy pro projekt končí výjimka z posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).