19.9. – Výstavba železnice na pražské Letiště Václava Havla má významnou podporu mezi cestujícími. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění, který pro Správu železniční dopravní cesty připravila agentura Talk. Železnici uvedlo jako nejlepší způsob přepravy na letiště 50,9 procenta dotázaných. Druhým nejpopulárnějším dopravním prostředkem je metro s podporou 16,4 procenta. Aktuálně dostupné možnosti přepravy považuje za dostačující pouze pětina cestujících.
Infrastruktura
19.9. – Železniční přejezd ve Studénce bude mít od čtvrtka ve zkušebním provozu další zabezpečovací zařízení. To by mělo řidiče vozidel zastavit ještě před tím, než dorazí k železničnímu zařízení se světelnou signalizací a závorami. Systém složený ze semaforu, kamer pro určování rychlosti projíždějících vozidel a elektronických značek pro omezení rychlosti by měl pro jeden železniční přejezd vyjít na 600 tisíc korun.
17.9. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) oficiálně převzala od zhotovitele Kapsch další dvanáct a půl kilometru dlouhý železniční úsek, na němž byla rozšířena rádiová technologie GSM-R. Strategická trasa ze Znojma přes Šatov až ke státní hranici s Rakouskem byla pokryta evropským standardem za necelý rok. „Postupně tím železnici technicky více zabezpečujeme a zrychlujeme. Použitím této technologie se také lépe propojujeme s naším jižním sousedem,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.
16.9. – Praha do konce roku nebo na začátku roku 2017 vypíše výběrové řízení na projektanta, který připraví pokračování tunelu Blanka, takzvanou severovýchodní část městského okruhu. Půjde o investici v řádu desítek miliard korun. Řekl to náměstek primátorky Petr Dolínek. Kdy by se mohlo začít stavět, podle něj bude jasné až ve chvíli, kdy bude projekt hotový.
Začátek letošního léta přinesl zahájení provozu řady významných dopravních staveb v Evropě a mimo ni. Krátce se o nich zmíníme. V prvé řadě jde o nový švýcarský Gotthardský tunel, procházející Gotthardským horským masivem, který byl slavnostně otevřen v červnu. Jméno Gotthard se používá hned u tří dopravních tunelů, a proto je od sebe rozlišujme. Nový tunel, který měří 57 kilometrů a je nejdelším železničním tunelem na světě, mívá také v češtině přídomek úpatní. Švýcaři jej nazývají Gotthard Basistunel a nebude chybou použít blízké pojmenování Základní tunel.
13.9. – Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má na modernizaci dopravy připraveno 1,6 miliardy korun z evropských fondů. Podpora se týká například výstavby a modernizace přestupních terminálů nebo pořízení nízkoemisních vozidel pro veřejnou dopravu. O podporu lze žádat od 29. září letošního roku do 31. října 2022. Maximální výše podpory na jeden projekt je 99 milionů korun, minimální výše není stanovena.
13.9. – Tunelový komplex Blanka se blíží k prvnímu roku svého provozu. Denně jeho nejvytíženější částí projede až 85 tisíc aut, některým částem města Blanka v dopravě ulevila, jinde se dopravní situace zhoršila. Tunel tak má své zastánce i řadu kritiků, ti poukazují hlavně na to, že měla být spuštěna další dopravní opatření, která by pomohla oblastem, kde auta z Blanky vyjíždějí.
13.9. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s ministerstvem dopravy kvůli prodloužení smlouvy se společností Kapsch na provoz mýtného systému bez soutěže. Posoudí, zda byl postup resortu v souladu se zákonem. Potvrdil to předseda úřadu Petr Rafaj.
12.9. – Stavba obchvatu Českých Budějovic patrně začne do konce roku 2017. Podle aktuálního rozhodnutí se projekt dostal do tzv. prioritních staveb ministerstva dopravy a nemusí mít nový posudek vlivu na životní prostředí EIA, který by stavbu oddálil o několik let. Původně se hovořilo o roku 2019. Informovali o tom členové Sdružení pro výstavbu D3 a D4. Jeho jednání se vedle zástupců Jihočeského kraje a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zúčastnili i starostové obcí, kterých se stavba týká.
12.9. – Slovensko a Maďarsko uvedly do trvalého provozu přívoz pro nákladní vozidla na řece Dunaj, který zlepší dopravní spojení mezi oběma zeměmi. Přívoz s kapacitou 150 až 200 přepravených kamionů denně bude fungovat mezi jihoslovenským městem Štúrovo a maďarskou Ostřihomí.