22.2. – U 98 dopravních staveb v ČR za 130 miliard korun hrozí problémy při čerpání dotací z Evropské unie. Řekl to jihomoravský poslanec Jiří Petrů. Dosud se mluvilo o 64 stavbách za 90 miliard. EU u nich požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), což může projekty zdržet o několik let. Peníze se však dají čerpat pouze do roku 2020, upozornil předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj jsou tak v ohrožení velké dopravní stavby.
Infrastruktura
22.2. – Ministerstvo dopravy předloží vládě návrh na prodloužení smlouvy na provoz mýtného se společností Kapsch. Zadáním zakázky současnému provozovateli systému bez výběrového řízení považuje ministerstvo za krizovou a v současné situaci jedinou možnou variantu. Pokud nevyjde, nebude patrně možné od začátku příštího roku vybírat mýtné, uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě.
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) má za sebou náročné období, ve kterém dokázala proinvestovat desítky miliard Kč z fondů Evropské unie, které výrazně zlepšily parametry české železniční infrastruktury. Právě skončený Operační program Doprava (OPD) byl největším v České republice – připadlo na něj 5,821 miliardy €, tedy zhruba 22 procent ze všech prostředků pro ČR z fondů EU pro období 2007–2013.
Německo-rakouský mýtný systém Toll2Go 8. února 2016 zaregistroval 100tisící vozidlo. Toll2Go vznikl v roce 2011 jako projekt úspěšné spolupráce rakouského provozovatele dálniční sítě a mýtného ASFINAG a německého partnera Toll Collect. V září loňského roku obě organizace podepsaly prodloužení Toll2Go o další tři roky.
19.2. – Konsorcium pod vedením španělské společnosti Cintra postaví a bude provozovat asi 60 kilometrů dálnice a rychlostní silnice v okolí Bratislavy formou projektu veřejně-soukromého partnerství (PPP). Rozhodla o tom slovenská vláda. Hodnota zakázky dosáhne 1,89 miliardy eur (51 miliard Kč). Konsorcium nabídlo nejnižší cenu ze čtyř účastníků tendru, kteří předložili nabídky v této největší zakázce svého druhu za současné vlády premiéra Roberta Fica.
19.2. – Italský nájemce pražského hlavního nádraží, společnost Grandi Stazioni, plánuje zahájit opravy na fasádě střední části historické Fantovy budovy. Práce by měly začít ještě během února. Má jít o opravy vnější části středního traktu budovy, jehož vnitřní prostory už společnost zrekonstruovala. Boční části budovy tak zatím na opravu čekají.
18.2. – Ministerstvo dopravy podalo trestní oznámení týkající se dodatků ke smlouvě se společností Kapsch na desetiletý provoz mýtného systému. Informoval o tom ministr dopravy Dan Ťok. Ministr smlouvu z roku 2006 a její dodatky kritizuje dlouhodobě. Smluvní podmínky, které nepočítaly s přechodem na nového provozovatel po roce 2016, jsou nyní podle úřadu hlavním důvodem, proč se dosud nepodařilo na provoz systému vypsat výběrové řízení.
16.2. – Německý ministr financí Wolfgang Schäuble žádá o rozšíření mýtného pro nákladní auta i na vozy o hmotnosti menší než 7,5 tuny. Usiluje také o zrušení výjimky z placení mýtného, kterou nyní mají linkové dálkové autobusy. Je to nutné kvůli zajištění prostředků pro investice do dopravní sítě, uvedl Schäuble v připomínkovém řízení k novele zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou připravuje ministerstvo dopravy.
15.2. – Stavba nového Horního nádraží v Karlových Varech má zpoždění. Moderní hala měla být hotová v polovině roku, termín dokončení se zatím odkládá nejméně do konce roku. Podle stavařů jsou za zpožděním problémy s podložím, které je jiné, než se kterým počítal projekt, sdělil mluvčí dodavatelské firmy Skanska Marek Pšeničný.
15.2. - S ohledem na ruský zákaz tranzitu bude Ukrajina zásobovat své tradiční trhy ve střední Asii alternativní železniční cestou. Podle ministra infrastruktury Andreje Piwowarskiho první vagony odjely z ukrajinského města Illičevsk. Jízda trvá v ideálním případě zhruba 11 dní. V Kyjevě je pro tuto alternativní trasu v kurzu pojem „Nová hedvábná cesta“ – s odvoláním na historickou obchodní cestu mezi východní Asií a Středozemním mořem. Ukrajinský vlak musí na své cestě překlenout hned dvě velké vodní plochy: Černé moře a Kaspické moře.