15.12. – AFRY spolu s investorem Správou železnic spustila geografický informační systém, tzv. GIS portál, projektu vysokorychlostní železniční tratě VRT Moravská Brána I. Veřejnosti umožňuje se s projektem detailně seznámit a zároveň se k němu vyjadřovat. „GIS portál je jedním z interaktivních nástrojů efektivní komunikace mezi projektovým týmem, investorem a občany. Je to speciální mapová aplikace, která nám umožňuje jednak on-line prezentovat aktuální podobu projektu široké veřejnosti, tak hlavně jednoduše sbírat podněty a připomínky občanů,“ uvedl Vladislav Šefl, hlavní inženýr projektu AFRY CZ.
Infrastruktura
15.12. – Stavba posledního úseku dálnice D1 u Přerova bude zahájena příští týden v úterý. Sdělila to tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Nina Ledvinová. Začít stavět se může díky tomu, že ministr dopravy Martin Kupka minulý týden po projednání šesti podaných rozkladů potvrdil stavební povolení pro tuto stavbu. Vybudování 10,1 kilometru dlouhého úseku D1 mezi Přerovem Říkovice má zabrat zhruba tři roky. Nejvýhodnější nabídku na stavbu úseku podalo sdružení firem Strabag, Doprastav a IDS Olomouc, cena je 6,922 miliardy korun.
14.12. – První přívaly sněhu opět zaměstnaly silničáře a pracovníky technických služeb. Ti často neví, kam dřív skočit, kterou silnici posypat dřív a kam poslat sněžné pluhy. Jedním z řešení jsou hyperlokální senzory meteorologických podmínek od startupu Agdata City. Kromě úspory času a dokonalejšího plánování zimní údržby totiž dokážou obcím a městům ušetřit za sezónu více jak 10 % prostředků určených na zimní údržbu, které v konečném součtu mnohdy představují i vyšší statisíce korun. Zasílání oznámení na občany v reálném čase navíc snižuje riziko pádů a zranění spojených s tvorbou náledí.
13.12. – Osmnáct měsíců po oficiálním startu dostavby dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, je hotovo zhruba 36 % díla. Stavba D4 Via Salis byla zahájena v červnu 2021. Zatímco v loňském roce probíhaly desítky činností, které lze označit jako přípravné, letos již stavební práce běžely naplno. „Odhadem bude v průběhu letošního roku prostavěno přibližně 36 % z celkové hodnoty projektu“, uvedl generální ředitel Via Salis Christian Biegert. „Jsme rádi, že se daří postup prací na Via Salis držet tak, jak byl naplánován, protože dostavba D4 je důležitá pro budoucnost PPP projektů v ČR. Je tedy naším cílem, aby zůstal první PPP projekt i nadále pozitivní referencí,” dodal Biegert.
11.12. – Společnost SkyToll, která patří do ITIS Holding z investiční skupiny PPF, bude provozovat mýtný systém na Slovensku i v roce 2023. Správce slovenských dálnic Národná diaľničná spoločnosť (NDS) oznámila, že SkyTollu příští rok zaplatí asi 63 milionů eur (1,53 miliardy Kč). Původně měl kontrakt SkyTollu na Slovensku skončit v závěru letošního roku.
10.12. – AFRY bude projektovat další úsek vysokorychlostní železniční tratě. Získala stěžejní zakázku na návrh novostavby VRT Vysočina fáze I. Jde o jeden z budoucích nejvytíženějších železničních koridorů. AFRY vyhrála zakázku Správy železnic na zpracování dokumentace pro územní řízení stavby vysokorychlostní tratě (VRT) v úseku Velká Bíteš – Brno. Součástí je i příprava dokumentace pro posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), veškeré podklady jako inženýrskogeologické, hydrologické a přírodovědné průzkumy i architektonické a urbanistické řešení železničních zastávek Osová Bítýška a Velká Bíteš. Vysoutěžený úsek je částí koridoru rychlého spojení RS1 mezi Prahou, Brnem a Ostravou a Polskem a je označován také jako VRT Vysočina fáze I.
6.12. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) přihlásil v insolvenčním řízení s firmou Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) pohledávky téměř za 78 milionů korun. Jde o 14 pohledávek. Fond se domáhá peněz, jež poskytl firmě na investiční akce, u nichž je podle SFDI možné, že dopravce nesplnil smlouvu dané podmínky. JHMD teď podle přehledu pohledávek dluží dohromady kolem 300 milionů korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma provozovala do podzimu vlaky na úzkokolejce.
6.12. – Za dva roky existence elektronických dálničních známek v Česku se jich prodalo přes 13 milionů kusů za bezmála 11 miliard korun. Statistiky Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (Cendis) ke konci letošního listopadu ukazují, že nejvíce si lidé pořizovali desetidenní známky (5,9 milionu kusů), následovaly roční známky (5,7 milionu kusů) a třicetidenní známky (1,4 milionu kusů). Uvedla to mluvčí Cendisu Radka Nastoupilová.
6.12. Ministr dopravy Martin Kupka včera předsedal Radě ministrů pro dopravu v Bruselu. Ta mimo jiné přijala společný postoj (obecný přístup) k návrhu Komise na nařízení o hlavních směrech Unie pro rozvoj transevropské dopravní sítě, tzv. revizi TEN-T sítí. Rozhodnutí pomůže v rozvoji spolehlivé dopravy na páteřních tepnách a při získání prostředků na projekty v oblasti šetrného cestování, především rozvoj transevropských železničních sítí. Ty i nadále povedou také přes ČR.
4.12. - Letos bude v Česku otevřeno celkem 21,2 kilometru nových dálnic. Zprovoznit se má i 14,2 kilometru silnic první třídy, uvedla analytická společnost CEEC Research s odkazem na data ministerstva dopravy. Je to přibližně dvakrát méně než loni, kdy stát zprovoznil 46,5 kilometru nových dálnic a zhruba 23 kilometrů silnic první třídy.