Koncem srpna zveřejnila Evropská komise první náměty k revizi této směrnice (Directive 92/106/EEC). K revizi má dojít v rámci integrovaného přístupu s řadou dalších politických nástrojů, včetně plánované revize pravidel TEN T a předpisů pro nákladní drážní koridory.
Kombinovaná doprava
6.10. – Globální logistická společnost DB Schenker reaguje na nepříznivou přepravní situaci z Asie dalším posílením přímých přepravních kapacit. Z čínského města Si-an proto bude každý týden vypravovat vlakovou linku do Budapešti. Odtud může zboží putovat do dalších evropských zemí včetně České republiky. Hlavní výhodou nové přímé linky je zejména odstranění administrativních prodlev při překračování státních hranic a tím pádem i celkové zrychlení toku zboží.
29.9. - Společnost Hapag-Lloyd potvrdila, že převzala 30% podíl v německém JadeWeserPort ve Wilhelmshavenu a 50% podíl v železničním terminálu přístavu. Provozovatel terminálů Eurogate získal koncesi na provozování JadeWeserPort v roce 2006 ve spolupráci s terminály APM společnosti Maersk, která převzala 30% podíl. Nepotvrzené zprávy naznačují, že Eurogate si ponechává svůj 70% podíl v přístavním a železničním terminálu, což naznačuje, že Hapag-Lloyd získala Maerskův podíl.
10.9. – Doba doručení zboží z Asie do ČR se prodloužila minimálně o dva týdny na osm týdnů. Standardní přeprava bez příplatků se může protáhnout o 1,5 až dva měsíce. Hlavním úskalím a prodloužením celého procesu dopravy je naloďování, kdy zboží, respektive kontejner déle čeká v přístavu. Doprava je zároveň čtyřikrát dražší než před rokem a významná část zboží kvůli tomu zdražuje. Vyplývá to z údajů distribuční společnosti Agora DMT, která zastupuje světové výrobce elektroniky.
3.9. - Kombinovaná doprava namísto provozu jednotlivých vozů, to je cesta, kterou se Norsko vydalo před několika lety. Velmi důsledně, velmi úspěšně, protože Skandinávci již v té době uznali, že sdružování stále menšího počtu jednotlivých vagonů po železnici je prostě příliš drahé. V DB Cargo je několik lidí, kteří by rádi následovali tento příklad. To však v Německu není politicky proveditelné, řekla ředitelka paní Sigrid Nikutta. Každý malý železniční zákazník má také „svého“ vzpurného člena Spolkového sněmu. A spolkový ministr dopravy, železnice a její příznivci, zejména v jižním Německu, nejsou zrovna vhodnými partnery pro produktovou revolucionářku. Šéf DB Cargo proto volí střední cestu: chce použít nástroje kombinované dopravy, aby dal nový impuls jednotlivému vozu.
1.9. - Překlad zámořského zboží v přístavu Hamburk se vyvíjel v první polovině roku 2021 celkově pozitivně. Ve druhém čtvrtletí pak výrazně stoupl překlad kusového i hromadného zboží. Překlad zámořského zboží (63,5 mil. tun) v prvních šesti měsících vzrostl o 3,8 %. V překladu kontejnerů bylo zmanipulováno 4,3 mil. TEU (kontejner 20 stop), což znamená nárůst o 5,5 %. Výrazné zlepšení překladu kontejnerů nastalo až v březnu a druhém čtvrtletí. Také překlad kusového zboží (celkový objem 19,3 mil. tun) zaznamenal zlepšení o 3,3 %.
26.8. - Spolkový svaz německého průmyslu (BDI) požaduje prověřit používání nákladních automobilů o délce 31,50 metru. Použití takzvaných vysokokapacitních vozidel by mohlo ušetřit přibližně 25 procent oxidu uhličitého. V postoji k logistice se proto sdružení vyslovuje pro testování používání těchto vozidel na síti tratí II.
14.8. – V červenci se uskutečnila dvoudenní akce Global Shipping Roundtable zaměřená na boj proti nelegálnímu obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a dřevem v kontejnerové lodní dopravě. Zúčastnilo se jí 39 zástupců soukromých lodních společností, spedičních firem a provozovatelů přístavů, 18 organizací veřejného sektoru, sedm politických orgánů včetně Světové celní organizace (WCO) a Mezinárodní námořní organizace (IMO), a 14 nevládních organizací.
10.8. – Operátor kombinované dopravy METRANS poskytl bezplatně námořní kontejnery vhodné na uskladnění různých movitých věcí obyvatel zasažených oblastí. Jde zejména o majetek těch, kteří pocítili následky tornáda nejhůře, ztrátou svých domovů.
3.8. – Stoprocentní dceřiná společnost ČD Cargo Logistics se může pochlubit dalším úspěchem. Navzdory všem potížím se současným vývozem zboží z Číny do Evropy dorazil 23. července 2021 v dopoledních hodinách na terminál ČD DUSS do Lovosic první vlak z čínského Fu-šanu.