25.10. – LETECKÁ DOPRAVA – Světový sektor letecké nákladní dopravy se nachází podle posledních údajů Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA v nejdelším slabém období od finanční krize. Světový výkon letecké nákladní dopravy poklesl také v srpnu. Počet tunokilometrů se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 3,9 procenta. Je to desátý po sobě jdoucí měsíc s klesajícími dopravními výkony. To se ještě od krize v roce 2008 nestalo. Světová kapacita nákladního prostoru letadel stoupla ve srovnání s předchozím měsícem o dvě procenta. Vedlo to ke snížení vytížení nákladních letadel o 2,7 procenta. Ve světovém měřítku jde o 44,6 procenta. O něco lépe na tom byli dopravci sídlící v Evropě: kapacita zde sice stoupla o 3,3 procenta více než ve světovém průměru, ale s vytížením je na tom Evropa lépe se 47,7 procenty. Tato hodnota znamená druhé místo za Asií/Pacifikem, kde s vytížením 51,6 procenta mohl být dosažen nejlepší ložný faktor. Afrika je jasným vítězem mezi šesti světovými oblastmi (Afrika, Asie/Pacifik, Evropa, Latinská Amerika, Blízký východ, Severní Amerika). Nevýznamný region s 1,6procentním podílem na globální nákladní dopravě zaznamenal jako jediný silný nárůst dopravního výkonu (plus 8 procent). Stinnou stránkou úspěchu je však slabé vytížení letadel, kdy nákladní prostory se loží jen na 30,2 procenta. Nejslabším regionem světa je Blízký východ. Zde se snížil dopravní výkon v tunokilometrech vůči předchozímu měsíci o 6,7 procenta.
Letecká doprava
24.10. – Čistý zisk amerického výrobce letecké techniky Boeing se ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 51 procent na 1,17 miliardy USD (zhruba 27 miliard Kč). Včera to oznámila firma, která se potýká s negativními důsledky přerušení provozu letounů 737 MAX po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii. Akcie Boeingu ale na výsledky reagovaly mírným růstem.
22.10. – Letiště Praha by mělo do roku 2035 zvýšit kapacitu až na 23 milionů odbavených cestujících ročně. Letos odbaví 17,7 milionu lidí, což je meziroční nárůst o 5,8 procenta. Na včerejším kulatém stole Hospodářské komory ČR to uvedl předseda představenstva letiště Václav Řehoř. S kapacitními problémy se letiště potýká již nyní. Podle Václava Řehoře muselo například letos v létě odmítnout deset procent příletů na terminál 1. Počet cestujících roste nepřetržitě od roku 2013.
21.10. – Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787–9 Dreamliner australských aerolinek Qantas včera v 07:42 místního času (v sobotu 22:42 SELČ) přistál v nejlidnatějším městě Austrálie po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií jde o nejdelší let s pasažéry na světě.
18.10. – Zadlužené letecké společnosti Alitalia svitla naděje na záchranu – podle zdrojů agentury Reuters v ní chce získat podíl německá letecká společnost Lufthansa. Řím Alitalii také schválí překlenovací úvěr 350 milionů EUR (zhruba devět miliard Kč), vyplývá z návrhu, do něhož měl Reuters možnost nahlédnout.
16.10. – KURÝRNÍ A BALÍKOVÉ SLUŽBY – Nizozemský doručovatel dopisů a balíků PostNL může převzít konkurenta Sandd. Oznámila to státní sekretářka ministerstva hospodářství a politiky klimatu Mona Keijzerová. Oba podniky pokrývají společně téměř kompletně dopisovou doručovací činnost v zemi. To byl také důvod, proč nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) toto spojení nejdříve počátkem září zamítl. Toto rozhodnutí bylo nyní zrušeno. „Spojení obou poštovních sítí je nezbytné, aby se zachovala kontinuita. V důsledku toho budou poštovní služby v Nizozemsku nadále spolehlivé a místně i cenově přístupné a současně bude zachována pracovní jistota pro tisíce doručovatelů,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě. Oba podniky se potýkají s nedostatkem pracovníků a s rostoucími náklady. V Německu PostNL prodala svoji dceřinou společnost Postcon firmě Quantum Capital Partners, a stáhla se zde z doručovací služby. Převzetí musí ještě schválit kartelový úřad, což by se mělo stát do konce letošního roku. K prodeji vedla PostNL skutečnost, že se chce silněji zaměřit na základní dopisovou, balíkovou a elektronicko-obchodní činnost ve státech Beneluxu.
14.10. – Letecké spojení mezi Prahou a Čínou by se v nejbližší době nemělo výrazněji změnit. V současnosti na trase funguje přímé spojení do čtyř čínských destinací, v provozu budou i v zimě. Uvedl to mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Loni na linkách do Číny cestovalo 190 tisíc pasažérů, meziročně o 10 000 více. Prezident Miloš Zeman minulý týden ve čtvrtek v médiích uvedl, že diplomatická roztržka mezi vedením Prahy a Čínou může vést k odklonění některých leteckých linek z Číny do Prahy.
10.10. – Demokratické poslance amerického Kongresu znepokojuje údajný záměr vlády USA vypovědět smlouvu o otevřeném nebi, která umožňuje provádět kontrolní průzkumné lety nad územím cizích států. Poslanci to uvádějí v dopisu ministrům zahraničí a obrany, o němž včera informovala agentura Reuters. Odstoupení od smlouvy by podle demokratů bylo „darem Rusku“.
9.10. – Představenstvo Letiště Praha má nového člena, stal se jím dosavadní finanční ředitel Skansky Jiří Černík. Ve vedení nahradil Radka Hovorku, který skončil na konci září. Uvedl to dnes mluvčí letiště Roman Pacvoň.
9.10. – Odborový svaz pilotů americké letecké společnosti Southwest Airlines zažaloval americkou strojírenskou firmu Boeing. Tvrdí, že zastavení provozu letounů Boeing 737 MAX připravilo piloty aerolinek na mzdách o více než 100 milionů USD (přes 2,3 miliardy Kč).