26.8. – Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů Kč mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to český denní tisk.
Letecká doprava
23.8. – Společnost Boeing plánuje, že v únoru příštího roku navýší produkci letounů 737 na 52 měsíčně, pokud kontrolní orgány letos ve čtvrtém čtvrtletí povolí jejich lety. Tvrdí to tři zdroje agentury Reuters obeznámené se situací. V červnu pak americký výrobce letadel podle dvou zdrojů plánuje navýšit výrobu svého nejprodávanějšího letounu na rekordních 57 kusů měsíčně. Firma v dubnu snížila výrobu letadel 737 na 42 z 52 kusů poté, co zastavila dodávky zákazníkům z řad leteckých společností.
20.8. – Červenec se stal druhým nejsilnějším měsícem v historii Letiště M. R. Štefánika v Bratislavě. Podle údajů správy letiště jím během sedmého měsíce letošního roku prošlo 331 133 cestujících, což je druhý nejvyšší počet pasažéřů v červenci od vzniku letiště. Informovala o tom správa letiště.
16.8. – Americký výrobce letadel Boeing odložil první let nového širokotrupého letounu řady 777X z konce letošního roku na rok 2020. Důvodem jsou problémy s dodávkami motorů firmy General Electric. Boeing ale zatěžují také dopady krize spojené se stroji 737 MAX, které byly po dvou vážných nehodách po celém světě odstaveny z provozu.
14.8. – Americký výrobce letadel a letecké techniky Boeing za prvních sedm měsíců letošního roku vyexpedoval 258 letadel, což je o 38 procent méně než ve stejném období loni. Hospodaření firmy zásadně ovlivňují pochybnosti ohledně budoucnosti dříve nejprodávanějšího letounu 737 MAX, který byl po dvou vážných nehodách po celém světě odstaven z provozu.
12.8. – Korejština, čínština, arabština, ruština a samozřejmě také čeština s angličtinou. Celkem šest jazykových mutací nabízí digitální navigace, která je nově cestujícím k dispozici na Letišti Praha, konkrétně při vstupu do prstu B na Terminálu 1. Navigace nabízí informace, které se na digitálních obrazovkách v průběhu dne automaticky přizpůsobují aktuálnímu provozu a toku cestujících. Nová technologie je zatím v procesu testování. Jestliže se osvědčí, plánuje letiště její rozšíření v rámci běžného provozu také na další místa.
9.8. – Letiště Václava Havla Praha bude mít od příštího letního letového řádu další přímé spojení se Spojenými státy americkými. Letecká společnost American Airlines včera oznámila, že 8. května příštího roku spustí novou sezónní linku mezi Prahou a Chicagem. Dopravce na ni nasadí moderní letoun typu Boeing 787–8 Dreamliner.
„Jsem velmi rád, že se nám i nadále daří nap9.8. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – K posílení železniční dopravy nejsou zapotřebí jen investice do infrastruktury, ale také změny v institucionálním rámci. Tento názor má předseda Monopolní komise prof. Achim Wambach. „Stimuly kvality v předpisech a více konkurence v železniční dopravě by vedly k podstatnému zvýšení kvality infrastruktury a přesnosti vlaků,“ uvedl v minulých dnech při předložení 7. sektorového posudku k železnici. Pod názvem „Víc kvality a konkurence na kolejích“ přináší monopolní komise návrhy, jak kvalit zlepšit. V nich se uvádí:
8.8. – Letecká společnost British Airways včera kvůli problémům s počítačovým systémem zrušila nebo odložila stovky letů. Na pražském letišti byly zrušeny dva lety, další spojení s českou metropolí nabrala až několikahodinová zpožděním fungovat. Celkově třetí rozsáhlé selhání počítačové sítě společnosti za dva roky se v podvečer podařilo odstranit.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
ELA UDĚLILA EVROPSKOU LOGISTICKOU CENU 2019 SKUPINĚ KOMSA
Ceremonie s tím spojená proběhla v Bruselu. Není bez zajímavosti, že tato organizace získala loni Německou cenu za řízení dodavatelských řetězců od Německé logistické asociace. Historie KOMSA začala v roce 1992 na idylické farmě v saském Hartmannsdorfu. Zde ve Švédsku narozený dr. Gunnar Grosse založil s třemi ambiciózními mladými muži podnik na podporu rozvoje dealerské sítě mobilních telefonů v SRN.