Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) po dvou letech úspěšně dokončila projekt modifikace kabiny a instalace wi-fi sítě pro flotilu úzkotrupých letadel typu Airbus letecké společnosti Finnair, která patří mezi dlouhodobé zákazníky CSAT v oblasti těžké údržby. Jednalo se o první projekt takovéto modifikace letadla ve spolupráci přímo s výrobcem letadla, Airbusem.
Letecká doprava
České aerolinie odeberou od společnosti Airbus sedm nových letadel, čtyři stroje A220–300 a tři letouny A321XLR s delším doletem. První dvě letadla dopravce zařadí do své flotily příští rok, další stroje obdrží v letech 2021 a 2025. Minulý týden to oznámili zástupci leteckého dopravce a firmy Airbus. Cenu transakce neuvedli.
22.11. – Společnost GEFCO, přední světový poskytovatel multimodálních řešení dodavatelského řetězce, podepsala smlouvu s firmou Airbus, globálním lídrem leteckého průmyslu. GEFCO pro Airbus zajistí přechod k čistšímu, ekologičtějšímu dodavatelskému řetězci. Postupnými kroky nahradí jednorázové obaly speciálními recyklovatelnými kontejnery pro opakované použití. Podpisem smlouvy se oba subjekty zavázaly plnit nejpřísnější ekologické normy a současně zvýšit efektivitu leteckých nákladních přeprav. Společnost GEFCO o tom informovala v tiskové zprávě.
22.11. – Pro převzetí ztrátové letecké společnosti Alitalia zatím nejsou podmínky, uvedly italské státní dráhy Ferrovie dello Stato (FS). Ty mají vést chystané sdružení podniků, které by Alitalii převzalo. Účast v něm včera potvrdila americká letecká společnost Delta Air Lines, která chce za desetiprocentní podíl vložit 100 milionů EUR (přes 2,5 miliardy Kč), informovala agentura ANSA.
22.11. – LETECKÁ DOPRAVA – Dubajská letecká společnost Emirates přepravila v první polovině obchodního roku 2019/2020 (1. duben až 30. září 2019) o osm procent méně leteckého zboží. Celkový objem představoval 1,2 milionu tun a výtěžek klesl o tři procenta. Tento výsledek odráží náročné obchodní prostředí zejména v kontextu světového obchodního napětí a neklidu na některých významných trzích, uvedl v tiskové zprávě dopravce. Dceřiná společnost Emirates Group Dnata, která mimo jiné působí v mezinárodním obchodě v oblasti pozemního odbavovaní, odbavila celosvětově 351 194 letadel. Množství odbaveného nákladu se snížilo o šest procent na celkových 1,5 milionu tun. Obrat Dnata včetně dalších operativních příjmů však dosáhl dvou miliard USD. Důvodem úspěšného výsledku byl robustní nárůst podniku a další světová expanze. V říjnu oznámil dopravce spolupráci se společností Wallenborn, jedním z největších evropských dopravců náhradní dopravy leteckého zboží. V první polovině obchodního roku 2019/20 dosáhl čistý zisk Emirates 235 milionů USD, tedy meziroční nárůst o 282 procent. Obrat včetně ostatních operativních příjmů poklesl oproti předchozímu období o tři procenta na 12,9 miliard USD. Růst zisku je podmíněn lepší aktivitou při plánování kapacit v kombinaci se zdravou poptávkou zákazníků po produktech Emirates.
19.11. – Dubajská letecká společnost Emirates koupí 50 letounů Airbus A350. Hodnota transakce podle katalogových cen činí 16 miliard USD (370 miliard Kč). Firma dohodu s evropským výrobcem letadel podepsala včera na aerosalonu v Dubaji. Později oznámila nákup 120 airbusů za 14 miliard USD i společnost Air Arabia. Zakázku na deset strojů Boeing 737–8 MAX, které teď kvůli dvěma smrtelným haváriím nesmějí do vzduchu, tam získal konkurenční Boeing, a to od turecké letecké společnosti SunExpress.
15.11. – LOGISTIKA – Převzetí koncernu Panalpina dánským DSV, jež bylo oficiálně dokončeno 19. srpna, se do výsledků celé skupiny promítlo pozitivně. Podle Jense Bjorna Andersena, generálního ředitele skupiny včetně Panalpiny jsou hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí potěšující. „S integrací prvních operativních obchodů jsme na dobré cestě i přes částečně obtížné tržní podmínky, zejména v sektoru leteckého zboží, a těší nás silný třetí kvartál,“ uvedl. Za devět měsíců letošního roku vykázala logistická společnost obrat 64,5 miliardy DKK (8,6 miliardy EUR). Jde o meziroční nárůst o 11 procent. Jen ve třetím čtvrtletí došlo ke zvýšení o 21 procent na 24,5 miliardy DKK (3,2 miliardy EUR). Zisk před zdaněním a úroky vzrostl o 18,3 procenta na 4,87 miliardy DKK (651 milionů EUR). Odpovídající hodnota třetího čtvrtletí činí 1,78 miliardy DKK nebo 238 milionů EUR (tedy + 18 procent). Složka leteckého a námořního carga dosáhla operativního výsledku 3,3 miliardy DKK (441 milionů EUR) po 2,7 miliardy DKK (361 milionů EUR) za loňské období.Panalpina realizovala 39 milionů DKK (5,3 milionu EUR). Výsledky pozemní dopravy Panalpiny ve třetím čtvrtletí stagnovaly zejména v oblasti přeprav automobilů.
14.11. – Pražské letiště bude rozšiřovat druhý terminál, hotovo by mělo být do roku 2028. Investici za 16 miliard Kč schválilo ministerstvo financí. Další rozvojové projekty, včetně nové paralelní dráhy, bude stát řešit později podle aktuální situace na trhu. Na včerejší tiskové konferenci to řekli zástupci vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem. Letiště do budoucna plánuje investice přibližně za 55 miliard Kč pro období příštích 30 let. Stavba ranveje naopak oproti původním plánům začne o tři roky později v roce 2025. Druhý terminál nyní slouží pro lety do zemí schengenského prostoru.
12.11. – Americký výrobce letecké techniky Boeing předpokládá, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX bude obnoven v lednu. Včera to oznámili zástupci firmy a dodali, že již v prosinci by Boeing mohl obnovit dodávky těchto letadel zákazníkům. Provoz letadel 737 MAX byl letos v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii.
11.11. – Civilní letectví bude v příštích desetiletích čelit výzvám a bezpečnostním rizikům počínaje nedostatkem pilotů přes nárůst vzdušných turbulencí a kybernetické útoky až po přeplněná letiště. Uvádí to studie průmyslové pojišťovny AGCS a americké Univerzity letectví a kosmonautiky Embry Riddle, z níž cituje agentura DPA.