26.10. – Společnost GEFCO zabezpečila leteckou přepravu dvou generátorů kyslíku od slovenské firmy Oxywise do nemocnic v jihoamerické Limě (Peru) a jednoho přístroje do nepálského Káthmandú. Slovenský výrobce medicínských kyslíkových systémů, společnost Oxywise, se v tomto období zaměřuje především na výrobu přístrojů, které pomáhají v boji s pandemií COVID-19 a podporují životní funkce pacientů. Během pandemie dodal výrobce své generátory i do Velké Británie a Irska. Přepravu dalších generátorů kyslíku, které byly určeny pro nemocnice v jihoamerické Limě, svěřil do rukou právě společnosti GEFCO. Ta zajistila přepravu téměř šesti tunového nákladu na sedmi paletách od výrobce ze slovenských Piešťan do peruánské Limy.
Letecká doprava
26.10. – Největší japonský letecký dopravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3500 pracovních míst. Informoval o tom japonský list Jomiuri. Firma, která loni zaměstnávala 43 500 lidí, se nyní potýká s negativními dopady šíření koronaviru na leteckou přepravu a očekává rekordní celoroční ztrátu, napsala agentura Reuters.
22.10. – Společnost International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další letecké firmy, ve třetím čtvrtletí podle předběžných výsledků vykázala kvůli dopadům koronaviru provozní ztrátu 1,3 miliardy EUR (35,5 miliardy Kč). O rok dříve ještě hospodařila se ziskem, který činil 1,4 miliardy EUR.
12.10. – Místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis vyzval Spojené státy k odstranění cel na evropské zboží v hodnotě přes sedm miliard USD (160 miliard Kč), která Washington zavedl jako odvetu za nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Varoval, že v opačném případě budou USA čelit novým clům na vývoz do Evropy. Informoval tom včera list Financial Times na svých internetových stránkách.
10.10. – Od počátku letošního roku již zkrachovalo 43 komerčních aerolinek, což je téměř tolik, jako za celý loňský rok, kdy zbankrotovalo 46 leteckých společností. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila analytická firma Cirium. Většímu počtu bankrotů však zabránily hlavně finanční podpory od vlád, protože poptávka po letecké přepravě kvůli koronaviru prudce klesla, a v nadcházejících měsících odborníci na letectví čekají další bankroty, uvedl server CNBC.
7.10. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) představil návrh přepracovaného tréninku pro piloty letadel Boeing 737 MAX. Stroje jsou tak o krok blíže k opětovnému povolení létat, informují dnes tiskové agentury. Nyní bude úřad do 2. listopadu sbírat k návrhům veřejné připomínky. Letadla Boeing 737 MAX nemohou do vzduchu kvůli dvěma tragickým nehodám od loňského jara.
6.10. – Německá letecká společnost Lufthansa měsíčně přichází o 500 milionů EUR v hotovosti (13,6 miliardy Kč) a má daleko k tomu, aby pokryla své náklady. Na akci, kterou pořádal Spolkový svaz německého průmyslu (BDI), to včera řekl šéf podniku Carsten Spohr.
4.10. – Letiště Praha získalo cenu Airport Service Quality Award 2019, kterou každoročně uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International (ACI) nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících s poskytovanými službami.
2.10. – Pražské letiště otevřelo nové operační centrum pro kybernetickou bezpečnost. Letiště tak chce posílit ochranu své infrastruktury před kybernetickými útoky a zamezit zneužití letištních informačních systémů. Jeho vybudování stálo 13 milionů korun. Letiště do ochrany svých informačních systémů investuje 40 milionů Kč ročně.
Praha 2. října (ČTK) – Ceny letenek na pražském letišti se zřejmě v příštím roce mírně zvýší, letiště totiž zvýší infrastrukturní poplatky. Důvodem zdražení služeb jsou investice letiště do infrastruktury a také současná koronavirová krize. Cena jedné letenky tak může v příštím roce stoupnout zhruba o 80 Kč, řekl mluvčí letiště Roman Pacvoň.