20. prosince 2020, čtk
21.12. - Kvůli rychle se šířící mutaci koronaviru SARS-CoV-2 v jižní Anglii omezilo mnoho zemí dopravní spojení s Británií. Přílety z ostrovní země zakázaly čtyři desítky zemí včetně Česka. Kvůli rozhodnutí Francie uzavřít na 48 hodin svou hranici s Británií kolabuje pozemní nákladní doprava mezi oběma státy. Odborníci se zatím staví opatrně k informacím o nové mutaci viru a nespojují ji jednoznačně s rychlým růstem případů nákaz v Británii. Zatím podle nich nic nenasvědčuje tomu, že by tato mutace ovlivnila účinnost očkování. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí doporučila registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech, takže v EU by mohlo rychle očkování začít.
Na britsko-francouzské hranici stojí kvůli zpřísněným koronavirovým opatřením z obou stran tisíce kamionů, včetně českých. Ztráty dopravci odhadují v řádu milionů korun. Francouzská federace nákladních dopravců FNTR uvedla, že pro řidiče nákladních vozů, kteří uvázli v Británii, začala situace být katastrofální.
Mezi zeměmi, které oznámily dočasný zákaz příletů na linkách z Británie, jsou Rusko, Kanada, Španělsko, Polsko, Dánsko, Norsko, od pondělního poledne nesmějí letouny z Británie přistávat ani v Česku. Už o víkendu oznámily obdobná opatření Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Belgie, Rakousko, Irsko, Bulharsko či Turecko. "Evropa zavřela Británii dveře," napsal britský deník The Times. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) se ale přimluvilo za ponechání otevřených hranic. Podle něj je třeba, aby státy koordinovaly svůj přístup k testování cestujících a výsledky navzájem uznávaly. Společnost British Airways přistoupila na to, že nechá na newyorské letiště Johna F. Kennedyho odcestovat jenom pasažéry s negativním testem. Newyorský guvernér Andrew Cuomo požádal o "dobrovolné" testování pasažérů i společnosti Delta a Virgin Atlantic.
Cestování z Británie omezují například také Chorvatsko, Hongkong Argentina, Chile, Maroko a Kuvajt. Saúdská Arábie pozastavila mezinárodní lety na týden, zatímco Izrael zakázal vstup cestujícím z Británie s výjimkou izraelských občanů.
Francie v pondělí od půlnoci kvůli ochraně proti šíření nové mutace koronaviru z britských ostrovů přerušila dopravu pod kanálem La Manche. V pondělí a v úterý nejedou vlaky společnosti Eurostar z Londýna do Paříže, Bruselu, Lille a Amsterodamu, ale ani vlaky opačným směrem s výjimkou spojů z Paříže. Správa přístavu Dover oznámila, že do odvolání uzavírá terminál pro cesty do Francie. Před půlnocí se zavřel na britské straně i terminál Eurotunelu ve Folkstone pro osobní a nákladní dopravu do francouzského Calais.
Britská vláda spustila plány na odstavení kamionů v jihovýchodním hrabství Kent, které měla v záloze pro případ možného přerušení dopravy, až 31. prosince skončí přechodné období po odchodu Británie z evropského bloku.
Podle šéfa britské Federace pro potraviny a nápoje (FDF) Iana Wrighta ovlivní nynější uzavírka vánoční zásobování v Británii i ve Francii. "(Britská) vláda musí velmi rychle přesvědčit francouzskou vládu, aby ze svého zákazu vyjmula kamiony," dodal.
Druhý největší britský supermarketový řetězec Sainsbury's uvedl, že výpadky některých druhů sezonní zeleniny v supermarketech se projeví v řádu dní.
Nová mutace koronaviru se v Británii objevila už v září; v listopadu tvořila zhruba čtvrtinu případů infekce v Londýně. V polovině prosince už to byly téměř dvě třetiny, píše BBC. "Anglická" mutace koronaviru se objevila i v Austrálii, Dánsku, Nizozemsku či Itálii.
Odborníci ale nejsou přesvědčeni, že za novou vlnu nákaz koronavirem je odpovědný nový kmen, a zatím za pouhou domněnku označují tvrzení, že nakažlivost nového kmene je o 70 procent vyšší než u původní verze. V Německu i Nizozemsku, kde byl nový kmen diagnostikován, se zrychlené šíření zatím neprojevilo. Světová zdravotnická organizace neví o důkazu toho, že by nový kmen zvyšoval závažnost onemocnění. Experti se zatím ani neobávají, že by nový kmen mohl snížit účinnost schválených i ještě vyvíjených vakcín.
(čtk)
Foto: archiv