Speditéři a logistikové se sešli v květnu na zasedání Námořního klubu Svazu spedice a logistiky ČR. Setkání řízené předsedou klubu Jiřím Šťastným bylo nabité aktuálními informacemi o dění v oboru: za rejdaře referoval country sales&operation manager rejdařské společnosti NYK Group (Europe) Tomáš Rohla, informace operátorů ucelených vlaků zazněly z úst generálního ředitele společnosti Metrans Ing. Jiřího Samka a za námořní přístavy promluvil zástupce přístavu Hamburk v Praze Ing. Vladimír Doboš.
Spedice, logistika
17. ročník Exportní ceny DHL Unicredit
Exportní cena letos hledá firmy s globálním exportem
Ekonomika ve světě roste a v České republice táhne její pozvolný rozvoj zejména export. Není proto divu, že organizátoři soutěže Exportní cena DHL Unicredit očekávají velký zájem o letošní, již sedmnáctý ročník této soutěže, který v polovině května slavnostně vyhlásili v Praze.
Nový terminál DHL
Společnost DHL Express otevřela nový třídící terminál u dálnice D8
PRAHA (13.6.) – Přední logistická společnost DHL Express slavnostně zahájila provoz v novém třídícím terminálu v blízkosti dálnice D8 v logistickém areálu Northpoint D8. Otevření tohoto moderního centra letecké expresní přepravy je reakcí na rostoucí objem přepravy zásilek pro oblast Prahy a Čech a přinese výrazné zlepšení servisu pro stávající i budoucí zákazníky DHL Express.
PRAHA (11.6.) – Od roku 1994 železniční síť není v České republice optimálně využívána a objemy přepraveného zboží po železnici se stále zmenšují. Za posledních 20 let se jedná o přibližně 20procentní pokles. Železniční přeprava přitom patří mezi ekologicky a energeticky nejméně náročné druhy přepravy. Tento nedobrý trend v přepravě zboží ukázala analýza, kterou realizovala společnost GEFCO.
Přeprava uhlí v kontejnerech
Plzeňská teplárna testuje jako první dopravu uhlí v kontejnerech
PLZEŇ (8.6.) – Plzeňská teplárenská testuje jako první výrobce tepla v ČR dopravu uhlí po železnici speciálními rakouskými kontejnery. Uspoří náklady na dopravu a může je využít i pro jiné druhy paliv. Informoval o tom vedoucí logistiky paliv Otakar Hamták. „Klasicky sem jezdí souprava 27 klasických vozů Falls neboli Wap, která doveze 1400 tun uhlí. Na nových vagonech o délce 13,5 metru vozíme vždy po dvou kontejnerech, do nichž se vejde víc uhlí. Na 28 vozech přivezeme 1600 tun," uvedl.
PRAHA (2.6.) – V uplynulých měsících realizovala výzkumná agentura B-inside exklusivně pro společnost GEFCO výzkum mezi českými společnostmi, které využívají dopravních služeb. V rámci něj se zaměřila také na sběrnou službu. „Potvrdilo se nám, že kusovou sběrnou pozemní přepravu využívají více než dvě třetiny dotázaných podniků s obratem nad 100 milionů korun," informoval o výsledcích výzkumu Petr Zaoral, obchodní ředitel společnosti GEFCO.
Každoroční jarní zasedání světové Federace spedičních svazů (FIATA) v Curychu mělo na programu řadu aktuálních otázek spedičního oboru. Speditéři jednali například o závažném problému podvodů a krádeží v dopravě, který je rozšířen nejen v Evropě, ale i v zámoří. V Curychu nechyběli ani zástupci české spedice. „Podvody a krádeže v dopravě představují pro speditéry velké téma,“ uvedl výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR Ing. Jan Ekl, který na zasedání FIATA vedl českou delegaci.
Loňský rok byl pro společnost Gebrüder Weiss v České republice obchodně velmi pozitivní, a to hned v několika aspektech. Nejenže se podařilo navýšit obrat o šest procent oproti roku 2012, což je samo o sobě v době hospodářské krize velmi pěkný výsledek, ale začátkem listopadu společnost navíc pokořila hranici jednoho milionu přepravených zásilek, a to hlavně díky novým akvizicím.
Prof. Ing. Václav Cempírek, Ph.D. (Univerzita Pardubice) pro DN
„České firmy drží krok se zaváděním nejnovějších intralogistických trendů“
Výrobní, logistické i obchodní společnosti potřebují vytvářet a udržovat ve svých interních logistických procesech vysokou pružnost a musí se stále přizpůsobovat proměnlivým požadavkům. Současně musí řešit rostoucí tlak na hospodárné využívání zdrojů, jako jsou čas, plocha, pracovníci, energie a materiál. To vše zasahuje i do jejich intralogistických systémů. Hovořili jsme o tom s profesorem Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice Prof. Ing. Václavem Cempírkem, Ph.D.
Rozdíl ve využívání logistiky je mezi jednotlivými zeměmi světa stále poměrně velký, a to i přes jejich pozvolné sbližování. Uvádí se to ve zprávě, kterou v březnu zveřejnila Světová banky. Rozdíly přetrvávají kvůli složitosti logistických a souvisejících reforem a nedostatku investic v rozvojových zemích, a to i přes téměř všeobecné poznání, že nízká efektivita dodavatelského řetězce je hlavní překážkou obchodní integrace v moderním světě.