25.4. – České dráhy obnoví od neděle provoz na části dálkových linek. Jde o linky z Prahy do Břeclavi, Chebu, Karlových Varů a na Valašsko. Další linky bude dopravce obnovovat postupně podle poptávky cestujících i objednatelů spojů. Provoz postupně obnovují i ostatní dopravci.
Veřejná doprava
24.4. – Uvolnění cest do zahraničí, o kterém ve čtvrtek rozhodla vláda, se veřejné dopravy zatím nijak nedotkne. Mezinárodní autobusové i vlakové linky pro převoz cestujících jsou totiž nadále kvůli šíření koronaviru zakázány. Řekl to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Připustil, že při dalším vývoji epidemiologické situace může být zákaz zrušen. Dopravci tak zatím nemohou obnovit své mezistátní linky, pro jejich případné znovuzavedení žádají harmonogram.
24.4. – Společnost Leo Express vyzvala stát, aby vypsal veřejnou zakázku na provoz nejvytíženější tuzemské komerční trati mezi Prahou a Ostravou. Zakázka, která by se vztahovala na všechny stávající dopravce působící na trati, by podle firmy pomohla při řešení ekonomických dopadů současné krize. Uvedl to sdělil mluvčí společnosti Emil Sedlařík. Ministerstvo dopravy chce režim na trati řešit spíše dlouhodobě, ministr dopravy Karel Havlíček však tuto možnost nezavrhuje. Na trati jezdí vedle Leo Expressu také České dráhy a RegioJet. Dráhy by opatření uvítaly.
20. 4. – Škoda Electric zahájila dodávku další ze svých zakázek pro tuzemská města – dodala první vozy z flotily osmi trolejbusů pro Mariánské Lázně. Lázeňské město si objednalo typ 30 Tr vybavený bateriovým pohonem, díky kterému může vozidlo v režimu elektrobusu ujet v běžném režimu i více než dvanáct kilometrů.
14.4. – Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) si po úspěšném zkušebním zimním provozu trolejbusové linky do Radčic, Křimic a Malesic zapůjčily pro testování bateriový trolejbus od ostravské EKOVY ELECTRIC. Bateriové trolejbusy jsou pro PMDP i město Plzeň cestou k rozvíjení ekologických elektrických trakcí bez nutnosti budování nové infrastruktury.
12.4. - Dopravní podnik Ostrava (DPO) chce letos nakoupit 61 nových autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) téměř za 500 milionů korun. Pokračuje tak v uskutečňování plánu vyřadit z pravidelných linek autobusy na naftový pohon a od konce letošního roku na ně vypravovat jen vozidla na elektřinu nebo CNG. Mezi novými autobusy má být 37 osmnáctimetrových a 24 dvanáctimetrových vozidel, dodány by měly být koncem roku. Uvedla to mluvčí DPO Karolína Rycková.
3.4 – Koronavirová krize, kvůli které se snížily přepravy cestujících až na desetinu jejich původního počtu, způsobuje dopravcům v Česku obří ztráty v tržbách. Například České dráhy odhadují ekonomické dopady krize v řádech miliard korun, stamilionové škody očekávají i další dopravci. Propouštění však podle firem nehrozí. Kvůli ztrátám někteří dopravci zřejmě zváží i omezení investic do nových vlaků.
1. dubna – Středočeský kraj omezí od pátku železniční spoje v regionu. Rozhodl o tom včera krajský krizový štáb. Důvodem je snaha o snížení rizika nákazy onemocněním COVID-19. Informovala o tom Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
31.3. – Šíření koronaviru a s ním spojená vládní opatření dostala tuzemskou dopravu do situace, jakou v novodobé historii nepamatuje. Stovky spojů byly kvůli nízkému zájmu zrušeny, snižuje se automobilový provoz a kamionoví dopravci mají potíže kvůli výraznému úbytku zakázek. Řada dopravních firem tak počítá podle analytiků se stamilionovými škodami, některé zřejmě zbankrotují. Situace se podle nich bude po krizi v některých odvětvích zlepšovat jen pozvolna a budou nutné i zásahy státu.
30.3. – Středočeský kraj poskytne autobusovým dopravcům v souvislosti s pandemií koronaviru mimořádnou finanční zálohu. Dopravci od kraje kromě běžných měsíčních plateb dostanou jednu měsíční platbu navíc. Kraj ji rozdělí do dvou částí, které firmy obdrží ve dvou měsících. Kraj tak reaguje na pokles výběru jízdného a zvýšené náklady na opatření proti koronaviru, uvedla dnes Helena Frintová z krajského úřadu.