15.6. – Plzeňský kraj dokončuje dvě soutěže na zajištění regionální železniční dopravy na oblast kolem Plzně a na Jihozápad, tedy Pošumaví, Klatovsko a Český les. Zájem má pět až sedm firem, které jsou schopné podat v ČR nabídku, řekl vedoucí krajského odboru dopravy Dušan Pakandl.
Veřejná doprava
28.5. – Zásadní obměnou prošla v posledních několika letech flotila trolejbusů slovenské Žiliny. Díky dodávkám nových vozidel z plzeňské Škody Electric, pařící do skupiny Škoda Transportation, jezdí v ulicích města 29 moderních trolejbusů s okřídleným šípem ve znaku. V minulých dnech Škoda výrobu pro tamní dopravní podnik završila dodávkou dvojice bateriových trolejbusů, které může tamní dopravní podnik využívat i pro jízdu na trasách bez trolejového vedení.
28.5. – Pražská strojírna bude poprvé dodávat své výhybky do Belgie. Získaná zakázka v objemu necelých 3 milionů Kč je určena pro belgické město Gent ležící západně od Bruselu. V sousedním Německu se strojírně podařilo vysoutěžit zakázku na pět výhybek za téměř 11 milionů Kč do Berlína. Strojírna tímto rozšiřuje trh a pomalu se blíží svému současnému kapacitnímu limitu. Momentálně je již zasmluvněno 88 % z celkového objemu na celý rok.
27.5. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se musí znovu zabývat nákupem akcií dopravců, který chtěl uskutečnit Liberecký kraj. Antimonopolnímu úřadu to nařídil Krajský soud v Brně. ÚOHS v roce 2017 rozhodl, že akcie nesmí kraj koupit přímo, ale musí vyhlásit veřejnou zakázku. Soud teď rozhodnutí zrušil a vrátil věc úřadu k novému projednání. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na úřední desce soudu. Liberecký kraj rozhodnutí soudu vítá.
25.5. – Škoda Transtech, která je součástí skupiny Škoda Transportation, předala první moderní obousměrnou 100% nízkopodlažní tramvaj ForCity Smart Artic do Tampere. Postupně do tohoto třetího největšího finského města zamíří devatenáct moderních vozidel za více než 100 milionů EUR.
25.5. – Na vídeňskou lokální dráhu Badner Bahn vyjedou v příštím roce nové nízkopodlažní soupravy, které nahradí starší vysokopodlažní modely. Třicetikilometrová linka spojuje centrum Vídně s jihozápadním městem Baden a denně přepraví přes 35 tisíc cestujících. Uvedl to Martin Landa ze Zahraniční kanceláře města Vídeň.
21.5. – Ostravští zastupitelé včera po zhruba dvouhodinové diskusi rozhodli o prodeji společnosti Ekova Electric, která modernizuje a vyrábí tramvaje, trolejbusy a elektrické autobusy a je dceřinou společností Dopravního podniku Ostrava (DPO). O podmínkách prodeje bude město nejprve vyjednávat se společností Škoda Transportation, která je jedna ze dvou, jež o koupi projevily zájem. Novinářům to řekl primátor Tomáš Macura.
20.5. – Tuzemští železniční a autobusoví dopravci hledají během koronavirové krize úspory, snižují proto některé náklady. Chtějí tak alespoň částečně pokrýt stamilionové ztráty z krize. Vedle redukce spojů jde například o mzdové úspory či snižování administrativy. Dopravci také šetří na pojištění strojů, například Leo Express pojistné vlaků změnil. Celkově tím dopravci ušetří jednotky maximálně nižší desítky milionů. Vyplývá to z informací dopravců.
7.5. – Společnost Autobusy Karlovy Vary, a.s., oznámila, že od 16. května opět začíná s provozem cyklodopravy. „Provoz zahajujeme po zvážení všech okolností daných současným stavem a věříme, že i letos bude provoz úspěšný a cyklobusy využijí i noví návštěvníci Karlovarského kraje, kteří místo dovolené v zahraničí využijí krásné prostředí a přírodu našeho regionu s množstvím značených cyklotras a cyklostezek," uvedl k tomu Zdeněk Suchan, výkonný ředitel společnosti.
30.4. – Zájem lidí o cestování vlaky dál stoupá, ve srovnání s předchozími týdny až o desítky procent. Dopravci proto postupně obnovují některé dálkové i regionální spoje, případně doplňují vlaky o dodatečné vozy. Před prodlouženým víkendem se poptávka dále zvyšuje a podle dopravců by se provoz měl vrátit do normálu přibližně v polovině června.