23.11. – Unikátní vlečný zadokolesový remorkér BESKYDY provozovaný státem vyrazil na svou první standardní plavbu mezi Děčínem a Ústím nad Labem, při níž přípřeží pomáhal proplout proti proudu sestavě remorkéru a dvou tlačných nákladních člunů jedoucích z Německa.
Vnitrozemská plavba
22.11. – Přes opakované upozorňování na nezbytnost výměny vydaných průkazů způsobilosti nechává většina vůdců plavidel a členů lodních posádek vše na poslední chvíli. Pokud do konce letošního roku nepožádají o výměnu, jejich průkazy přestanou platit a k vydání nových budou muset znovu absolvovat zkoušky. Toto riziko se podle informací z ministerstva dopravy aktuálně dotýká více než 14 tisíc osob z první vlny výměny průkazů, které si své dokumenty dosud nevyměnily.
13.10. – Poptávka po přepravě leteckého zboží v červenci celosvětově stoupla, největší nárůst se ukazuje v Evropě. Podle čísel světové asociace aerolinek IATA se zlepšila celková poptávka v tunokilometrech ve srovnání se stejným měsícem před rokem o pět procent. Za posledních 18 měsíců to byl nejrychlejší růst. Evropské aerolinky zaznamenaly zvýšení poptávky po leteckém zboží o 7,2 procent, zatímco kapacita narostla o 3,8 procent. IATA to přisuzuje rostoucím exportním zakázkám v Německu. U dopravců z oblasti Perského zálivu má jít o zvýšení poptávky o 6,7 procent a kapacity o 11 procent.
12.10. – Pokud ministerstvo financí obdrží podnět, aby českým lodníkům pracujícím v Nizozemsku prominulo v souladu se zákonem dlužné tuzemské daně z příjmů, pečlivě ho posoudí. Možnost uplatnit tento nástroj je však velmi výjimečná a zatím pro ni chybí argumenty. Řekla to náměstkyně ministra financí Alena Schillerová po jednání sněmovního rozpočtového výboru, který se situací kolem placení daní lodníků zabýval.
26.9. – Za sedm měsíců se lodě po Vltavě dostanou bez zábran z Českých Budějovic až na vodní nádrž Orlík. V tu dobu má být dokončena plavební komora v Hněvkovicích na Českobudějovicku, která umožní splavnění dalšího úseku řeky. Právě stavbu komory v Hněvkovicích si mohli prohlédnout zájemci při dni otevřených dveří. Splavnění Vltavy umožní velkým lodím využít až 100 kilometrů řeky.
26.9. – Členové lodních posádek ve vnitrozemské plavbě se možná dočkají častějšího odpočinku. Přinést jim ho má novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou vláda předložila poslancům. Ministerstvo dopravy odhaduje, že se změna zákona dotkne řádově stovek lodníků. Novela zavádí do zákona pravidla evropské směrnice. Na některé z příštích schůzí Sněmovny by ji měli projednat poslanci.
8.9. – Mělnický přístavní terminál, který zároveň funguje jako překladiště kontejnerů vlakové a kamionové dopravy, splňuje limity vlivu na životní prostředí. Potvrdila to studie, kterou si nechalo zpracovat vedení radnice po stížnostech na hluk a emise z výfukových plynů. Právě proto radnice nadále požaduje, aby se množství nákladních aut i kontejnerů nepohybovalo na povoleném maximu.
9.8. – Po dlouhých letech odkládání by se konečně mohl stát vodní kanál ELK (Elbe-Lübeck-Kanal) plnohodnotnou dopravní tepnou. ELK má šanci dostat se mezi „naléhavé“ infrastrukturní projekty v plánu rozvoje spolkových dopravních cest. „Chceme zapojit další iniciativy, zejména se chceme opřít o spolkovou zemi Šlesvicko-Holštýnsko, aby se podařilo dotáhnout projekt rozšíření ELK až do finálního plánu, který bude zveřejněn letos na podzim,“ řekl prezident průmyslové a hospodářské komory IHK v Lübecku Lars Schöning.
LOGISTIKA
Asociace evropské vozidlové logistiky – ECG
AUTOLOGISTICI HLEDAJÍ UŽŠÍ KONTAKTY K VÝROBCŮM VOZIDEL
ECG má nového prezidenta. Stal se jím Wolfgang Göbel, který sedm let předtím vykonával funkci viceprezidenta a nadále hodlá uplatňovat svazovou politiku, na níž se uplynulých sedm let podílel. Je zde však i několik nových bodů. Nejvíce mu leží na srdci intenzivní spolupráce s klienty, tedy s výrobci automobilů.
Ve středu 15. června se v Bruselu v sídle Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii odehrál work-shop o problematice vnitrozemské vodní dopravy v ČR, věnovaný zejména záměru Plavebního stupně Děčín s důrazem na jeho vlivy na životní prostředí. Jednání uspořádalo Ministerstvo dopravy pod vedením státního tajemníka Tomáše Čočka, spolu se Stálým zastoupením ČR a Ředitelstvím vodních cest ČR. Kromě zástupců Evropské komise (DG MOVE, DG ENV a DG REGIO) se ho účastnil také koordinátor evropského koridoru Orient-East-Mediteranean Mathieu Grosch.