17.7. - LETECKÁ DOPRAVA – Koncentrace leteckých lobby v Bruselu pokračuje. Kvůli tomu skončil nedávno svou činnost Svaz evropských leteckých společností AEA. Jedno z nejstarších zájmových zastoupení při EU se podřídilo nově založené organizaci Evropské aerolinky ( Airlines for Europe – A4E). Zatímco zástupci AEA před časem ještě tvrdili, že jejich lobby „bude několik dalších let existovat“, nyní vedoucí představitelé vydali sdělení „AEA na rozloučenou“ o rozpuštění svazu
Vnitrozemská plavba
V Evropské unii skončilo s koncem pololetí předsednictví Malty a zanechalo užitečnou upomínku: ministři dopravy členských zemí přijali nedávno v jejím hlavním městě tzv. Vallettskou deklaraci o námořní dopravě. Ta s ohledem na námořní strategii EU identifikuje největší výzvy a cíle příštího desetiletí. Patří mezi ně konkurenceschopnost a ekologická udržitelnost evropské námořní plavby.
14.7. – Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu zákona o vnitrozemské plavbě, která lodníkům přinese právo na častější odpočinek. Podle odhadu ministerstva dopravy se změna dotkne řádově stovek lodníků. Požadavek na častější odpočinek vyplývá z evropské směrnice. Návrh nyní dostane k projednání Senát.
11.7. – Česká republika loni do rozvoje českých přístavů v Hamburku investovala 4,1 milionu korun. Ohlášené stomilionové investice, které měly ze zanedbaného majetku vytvořit zajímavý komunikační uzel pro rejdaře, se tak odkládá. Největší investicí byla oprava asfaltových zpevněných ploch v Sálském přístavu, které bylo nezbytné pro jeho udržení v provozu. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
V lednu příštího roku by mělo Ministerstvo dopravy ČR dokončit studii proveditelnosti Oderské větve vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, která by měla odpovědět na otázky, zda a jak dále pokračovat. Stejně tak polská strana připravuje marketingovou studii splavnění Odry až k českým hranicím. Informovali o tom představitelé ministerstev obou zemí na konferenci Oderské fórum – Forum Odrazańskie, která se konala 31. května v Bohumíně a kterou pořádalo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje ve spolupráci s polským partnerem GAPR (Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju).
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
LOGISTIKA JAKO VĚDA – OTÁZKY VÝZKUMU KOLEM PRŮMYSLU 4.0
ELA uvádí, že s ohledem na podstatné změny v ekonomice a ve společnosti, jež jsou dány čtvrtou průmyslovou revolucí, je nezbytné najít nové postavení logistiky jako disciplíny i jako vědy. Témata jako internet věcí a služeb, big data nebo autonomní řízení jsou nedílně propojena s logistikou dneška. V tomto procesu se logistika jako věda a jako hospodářský sektor neřídí jenom aplikacemi, ale stále více vývojem základních metod, algoritmy a technikou.
5.6. – EXPRESNÍ SLUŽBY – Počátkem roku 2018 nasadí hamburský podnik balíkových služeb Hermes Europe do svých služeb první z 1500 vozidel jeho budoucí elektro flotily. O strategickém partnerství v této věci byla podepsána dohoda s Mercedesem. První transportéry se nasadí v Hamburku a ve Stuttgartu.
21.5. – Menší lodě mohou doplout z Českých Budějovic až do Prahy a dál do Evropy. Umožní jim to otevření nové plavební komory na Hněvkovickém jezu. Je to poslední zdymadlo na vltavské vodní cestě z Českých Budějovic do Prahy.
15.5. – Z Českých Budějovic až k Orlíku doplují po Vltavě velké lodě díky nové plavební komoře v Hněvkovicích. Propusť se poprvé otevře veřejnosti 20. května. Plavební komora vznikla po úpravě jezu v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Výstavba propusti a úpravy řeky v okolí stály zhruba 470 milionů korun. Informoval o tom zástupce ředitele a mluvčí Ředitelství vodních cest ČR Jan Bukovský.
25.4. – VNITROZEMSKÁ PLAVBA – V hamburském spedičním a logistickém sektoru rostou obavy z negativních dopadů na mezinárodní konkurenční schopnost tamního přístavu jako důsledku dalšího zpoždění v hloubení Labe. Potvrdil to Johan Schryver, předseda Svazu hamburských speditérů (VHSp) na členském shromáždění počátkem dubna.