​Britská vláda chystá právní kroky proti trajektové firmě P&O Ferries

​Britská vláda chystá právní kroky proti trajektové firmě P&O Ferries

24.3. - Britská vláda chystá právní kroky proti trajektové společnosti P&O Ferries. Nelíbí se jí způsob, jakým firma propustila své zaměstnance, řekl premiér Boris Johnson. Firma krátce předtím oznámila, že část propuštěných zaměstnanců dostane téměř dvouleté odstupné. Popírá přitom, že v souvislosti s vyhazovem všech svých zaměstnanců porušila zákon, když jim to předem nesdělila. Informovala o tom včera BBC.

"Zdá se mi..., že ta firma porušila zákon, a my se proti tomu postavíme," řekl včera v parlamentu premiér Johnson. "Podpoříme zaměstnance, aby se proti tomu postavili i oni sami," dodal předseda vlády s odkazem na příslušný britský zákon o podmínkách zaměstnávání. Proti postupu firmy odboráři od minulého týdne protestují, zejména v Doveru, odkud trajekty vyplouvají.

P&O uvedla, že na odstupném vyplatí celkem 36,5 milionu liber (1,1 miliardy Kč). Z celkových zhruba 800 zaměstnanců, které podnik propustil a což byla většina jeho pracovní síly, dostane asi 40 lidí odstupné každý více než 100 000 liber (tři miliony Kč).

Odbory nejsou s nabídkou odstupného spokojeny, je to podle nich "čiré vydírání a výhrůžky". Management P&O ale tvrdí, že jeho postup je v pořádku, protože lidé, kterých se vyhazov týká, byli zaměstnáni mimo britskou jurisdikci. Firma své zaměstnance propustila přes videovzkaz předtočený na platformě Zoom, a to jen asi půl hodiny předem. Do té doby lidé nic netušili.

Firma upřesnila, že část propuštěných zaměstnanců dostane mzdu za 91 týdnů a možnost získat nové zaměstnání. Žádný zaměstnanec pak nedostane nižší odstupné než 15 000 liber (443 300 Kč).

P&O Ferries minulý týden všem svým zaměstnancům ve videovzkazu oznámila, že je propouští. Vyvolala tím vlnu pobouření nejen u samotných zaměstnanců, ale také u veřejnosti, odborů i členů britské vlády. Způsob, jakým firma zaměstnance propustila, kritizoval například ministr dopravy Grant Shapps.

Odboráři tvrdí, že P&O Ferries začala nahrazovat bývalé zaměstnance novou pracovní silou z Indie, a to přes pracovní agentury. Odborová organizace The Rail, Maritime and Transport (RMT) také tvrdí, že nově najatí lidé budou dostávat mzdu 1,81 libry (53 Kč) na hodinu, zatímco zákonné minimum je v Británii téměř pětkrát vyšší. P&O Ferries tyto informace nechtěla podrobněji komentovat, uvedla jen, že odbory nemají přesná čísla.

Sama P&O Ferries je registrovaná v Británii, ale vlastníkem je dubajská logistická společnost DP World, která provozuje přístavy v Dubaji. Britskou trajektovou firmu koupila v roce 2019. Proti postupu trajektové firmy se v pondělí konaly v Británii protesty. Část lidí dávala nespokojenost najevo v blízkosti parlamentu a také před londýnskými kancelářemi DP World.

Ministři Johnsonovy vlády firmu varovali, že na ni uvalí "neomezené pokuty". Šéf P&O Ferries Peter Hebblethwaite ale v dopise ministrovi obchodu Kwasimu Kwartengovi sdělil, že 786 propuštěných zaměstnanců mělo pracovní smlouvy se třemi součástmi P&O Ferries registrovanými na ostrově Jersey. Ten je závislým územím britské koruny s vlastním parlamentem.

P&O zajišťuje přepravu na vytížených trasách přes moře mezi Británií, Francií a Irskem. Když podnik minulý týden oznámil, že propouští všechny zaměstnance, zdůvodnil to mimo jiné tím, že kvůli vysokým ztrátám z hospodaření je teď v sázce jeho existence.

(čtk)

Ilustrační foto: P&O Ferries

spinner