9. října 2008
Počet případů útoku pirátů na námořní plavidla je i v 21. století velmi vysoký. Současní námořní piráti jsou skvěle vyzbrojení a stále brutálnější. Poslední statistiky v srpnu zveřejnila námořní organizace International Maritime Bureau (IMB). Současně vyzvala rejdaře i úřady, aby o všech incidentech okamžitě informovali. Jedině tak podle ní bude možné postupně zavádět účinnou a cílenou prevenci.
Na začátku července piráti po zaplacení výkupného ve výši 750 tisíc USD po 41 dnech propustili ze zajetí německé nákladní plavidlo Lehmann Timber s patnáctičlennou posádkou. Loď plula pod gibraltarskou vlajkou. Na konci června unesli somálští piráti tři německé a jednoho francouzského jachtaře. Loď zabavili a posádku vysadili na břeh. Na počátku dubna rovněž somálští piráti násilně obsadili francouzský výletní trojstěžník Le Ponant. Celkem 28 cestujících a členů posádky propustili po týdnu vyjednávání a po zaplacení 1,3 milionu € výkupného. I přes tyto křiklavé případy se letos podle statistik IMB počet přepadení útoků mírně snížil – ze 126 v prvním pololetí loňského roku na 114 v prv-ních šesti letošních měsících.
Všechny výše uvedené přepady nakonec skončily pro zajaté dobře. Množí se ovšem i případy s tragickým koncem, a to především v „horkých“ oblastech u pobřeží Somálska a Nigérie. Letos bylo v prvním pololetí jako rukojmí zajato celkem 190 námořníků; celkem šest osob bylo odvlečeno a sedm při útocích přišlo o život. Dalších sedm námořníků se dosud pohřešuje. „Četnost přepadů a rostoucí stupeň násilí jsou alarmující. Únosům a zvýšenému nasazení rychlopalných zbraní musí být učiněna přítrž,“ uvedl ředitel IMB Pot-tengal Mukundan.
Nejnebezpečněji je kolem pobřeží Afriky
Většina přepadů je hlášena u afrického pobřeží. První místo ve smutném žebříčku drží pobřeží Somálska s 24 pirátskými útoky, druhá je Nigérie s 18 útoky. Přepady v Adenském zálivu přicházejí bez výjimky z východní strany a jsou připisovány somálským pirátským skupinám. Na násilnosti reagovala na svém zasedání 2. června i Rada bezpečnosti OSN a ve zvláštní rezoluci přijala opatření pro zlepšení právního rámce boje proti pirátství u somálského pobřeží. Státy jsou podle ní zmocněny do somálských vod vyslat válečná plavidla, která by ozbrojené přepady a pirátské praktiky potlačila. S nasazením lodí ovšem musí vyslovit souhlas prozatímní somálská vláda. Opatření RB OSN je prozatím omezeno na šest měsíců, ale může být v případě potřeby prodlouženo.
Počet útoků u Nigerie roste, naopak u Indonésie klesá
Mezi nejnebezpečnější regiony se propracovalo i pobřeží Nigérie: počet útoků se na něm od loňska zvýšil z osmi na osmnáct. Třetí krizovou oblastí je pobřeží Indonésie s 13 pirátskými útoky. Až na dvě výjimky šlo ovšem v případě Indonésie o lehčí útoky než u Somálska a Nigérie. Pottengal Mukundan v této souvislosti vyjádřil radost nad tím, že počet přepadů v indonéských vodách je každé čtvrtletí nižší.
Zatím poslední obětí pirátů se na konci září u somálských břehů stala ukrajinská nákladní loď, která do keňského přístavu Mombasa přepravovala zbrojní materiál. Rusko v reakci na to oznámilo, že k somálským břehům vyslalo válečnou loď. Admirál Vladimir Vysockij, který ruskému námořnictvu velí, již dříve hovořil o záměru v nejbližší době nasadit ruské válečné lodě do boje proti pirátům, ovšem samostatně, nikoli v rámci mezinárodních operací.
n
Interaktivní mapu s oblastmi nejčastějších pirátských útoků lze najít na internetové adrese: