Tržby Suezského průplavu klesly, někteří přepravci se mu vyhýbají

Tržby Suezského průplavu klesly, někteří přepravci se mu vyhýbají

18.7. - Tržby Suezského průplavu, který spojuje Středozemní a Rudé moře, v loňském finančním roce klesly o téměř čtvrtinu na 7,2 miliardy USD (166,5 miliardy Kč). Někteří přepravci se mu vyhýbají a přešli na alternativní trasy, aby se vyhnuli útokům jemenských Húsíů v Rudém moři. Uvedl to šéf správy průplavu Usáma Rabí.

Od listopadu Húsíové z Jemenu útočí na obchodní plavidla v Rudém moři a Indickém oceánu, aby tak vyjádřili podporu palestinské teroristické skupině Hamás v jejím boji s Izraelem. Počet lodí využívajících průplav se snížil na 20.148 z 25.911 v předchozím finančním proce.

Suezský průplav je důležitým zdrojem zahraniční měny pro Egypt a poplatky za jeho použití tvoří významnou část rozpočtových příjmů země. Na hrubém domácím produktu země má podíl dvě až tři procenta. Úřady se v posledních letech snaží zvýšit jeho tržby, mimo jiné za pomoci jeho rozšíření v roce 2015, napsala agentura Reuters.

Suezský průplav byl otevřený v roce 1869 a je jednou z nejdůležitějších vodních cest na světě. Představuje nejkratší námořní trasu mezi Asií a Evropou. Ročně jím prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy.

(čtk)

Foto: Suez Canal Authority

spinner