21.8. – Jihomoravští silničáři vypsali šest výběrových řízení na opravy silnic druhé a třetí třídy, které jsou dlouhodobě stejně jako v ostatních krajích často v neutěšeném stavu. Krajští radní schválili zakázky ve výši téměř 110 milionů korun, řekla mluvčí kraje Alena Knotková. Podle náměstka hejtmana Jiřího Crhy se díky opravám zvyšuje nejen kvalita, ale i bezpečnost dopravy. Řada silnic nemá kompaktní krajnice a řidiči se často vyhýbají různým nerovnostem.
Infrastruktura
17.8. – Provozovatel mýtného systému na Slovensku, společnost SkyToll z české skupiny ITIS Holding, včera v prohlášení odmítl výtky, že jeho služby v zemi jsou předražené. Někteří slovenští politici, včetně členů současné úřednické vlády, dříve kritizovali vysoké náklady na nynější mýtný systém, který v zemi funguje od roku 2010. V soutěži na jeho vybudování a provoz SkyToll uspěl s nejdražší nabídkou, když v tendru zůstal po vyloučení ostatních zájemců sám.
17.8. – Vláda podpořila modernizaci železniční trati z Prahy na Letiště Václava Havla a na Kladno a úseku Nemanice-Ševětín na trati z Prahy do Českých Budějovic formou PPP projektů, tedy spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Chce tyto projekty využívat i pro další stavby železniční i dálniční dopravní infrastruktury, řekl včera po jednání kabinetu premiér Petr Fiala. Rychlý rozvoj dopravních staveb je podle něj základní pro konkurenceschopnost Česka.
16.8. – Využívání metody BIM pomáhá omezit množství víceprací a předělávek, které mohou zvýšit cenu projektu téměř o třetinu. Nedávno publikovaný celoevropský výzkum společnosti PlanRadar ukázal, že nejčastějšími příčinami zvýšení ceny stavebních projektů jsou špatná komunikace a spolupráce mezi zainteresovanými stranami či členy týmu. Dále sem výzkum řadí problémy s kontrolou kvality, stejně jako nedostatečnou organizaci a špatnou kontrolu dokumentů. Častým důvodem pro průtahy nebo prodražení projektu je také neúplný, nejasný nebo nedostatečně podrobný projekt. Vícepráce obvykle vyžadují dodatečné zdroje, jako je čas, materiály a pracovní síla, a mohou mít velký dopad na harmonogram a náklady projektu. Podle výsledků výzkumu se mohou náklady zvýšit až o pětinu, v České republice dokonce až téměř o třetinu. Výzkum zahrnul více než 2500 společností z celé Evropy.
16.8. Na nových ekologických materiálech, které by zamezovaly srážkám se zvěří, pracuje tým českých vědců. Zatímco u dálnic a silnic s velkým provozem doporučují odborníci využívat ploty, pro silnice nižších tříd žádná obecně uznávaná opatření se stejnou účinností nejsou. V řadě zemí střední Evropy se využívají pachové repelenty, nanášejí se ale na montážní pěny, a tím silně znečišťují životní prostředí. Řešením by mohly být materiály vyrobené z biologického odpadu, informovala včera Technologická agentura v tiskové zprávě.
16.8. – Vláda ve středu vyhodnotí využití PPP projektů, tedy spolupráce veřejného a soukromého sektoru, pro železniční a dálniční stavby. Materiál předkládaný ministrem dopravy Martinem Kupkou obsahuje informace o studiích proveditelnosti na dva železniční projekty a navrhuje, aby se studie zpracovaly na další projekty. Také vyhodnocuje, jak postupuje PPP projekt výstavby dálnice D4. Podle dopravního odborníka je potřeba PPP projekty hodnotit až po celkovém ukončení.
14.8. - V Praze už brzo odstartuje modernizace dvou velkých nádraží. Po pražské Masaryčce teď hledá Správa železnic zhotovitele stavby také pro stanici Praha-Smíchov. Výsledkem budou kompletně zmodernizované koleje a nástupiště, prodloužené podchody pod celou stanicí a také nová lávka, která povede nad celou stanicí a umožní bezbariérový přístup na jednotlivá nástupiště. Realizace stavby proběhne v letech 2024 až 2027, celkové náklady dosahují 5,2 miliardy korun.
14.8. - Největší 100% česká síť plynových čerpacích stanic a zároveň největší prodejce bioCNG u nás slaví 25 let od svého vzniku. Bonett vybudoval síť 52 plynových kapacitních čerpaček po celé republice, vstoupil na slovenský a polský trh, a má další rozvojové plány. Skupina Bonett prodává ze svých plnicích stanic do vozidel výhradně obnovitelný bezemisní biometan (bioCNG), který je významně šetrnější k životnímu prostředí než benzín, nafta nebo LPG. Umožňuje tak firmám i jednotlivcům jezdit ekologicky, bezemisně a zároveň ekonomicky.
14.8. - Stínový ministr dopravy opozičního hnutí ANO Martin Kolovratník zpochybnil rušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI), jehož hlavní činností je regulace přístupu k železnici. V poslanecké písemné interpelaci na premiéra Petra Fialu navíc obvinil ministra dopravy Martina Kupku z překročení pravomocí, když evropská železniční směrnice podle Martina Kolovratníka vyžaduje nezávislost regulátora, zejména na ministerstvu dopravy. Ministerstvo dopravy se v podkladech, které jsou součástí Fialovy odpovědi, proti Kolovratníkovým tvrzením ohradilo. Poukázalo mimo jiné na to, že příslušná legislativa spadá do jeho pověření.
14.8. - Správa železnic v pátek vypsala další dvě důležité soutěže, první na celkovou rekonstrukci stanice Vlkov u Tišnova, druhá se týká navazujícího traťového úseku do Křižanova. Stavby jsou součástí balíku dalších projektů, jejichž cílem je modernizace havlíčkobrodské trati.