PRAHA (26.10.) – V neděli 27. října 2013 České aerolinie zahájí provoz podle zimního letového řádu. V nadcházející sezóně budou České aerolinie společně s partnery nabízet spojení celkem do 89 destinací ve 45 zemích. Meziročně více spojů společnost přidá na letech do Ruska, například do Petrohradu nebo Permu. K sezónní optimalizaci dochází naopak u linek do Mnichova, Budapešti nebo Madridu.
Letecká doprava
PRAHA (24.10.) – Let společnosti Emirates, jedné z nejrychleji rostoucích aerolinií na světě, na lince mezi Prahou a Dubají zažil minulý týden velmi nezvyklou situaci. Zpáteční let mezi těmito dvěma městy pilotovala čistě česká posádka. Dva piloti – kapitán Miroslav Srnec a první důstojník Martin Kostka letěli s Boeingem 777 mezi Dubají a hlavním městem své rodné země v českém kokpitu.
Členské státy Evropské unie letos s definitivní platností nerozhodnou o nejnovější iniciativě Evropské komise na vytvoření jednotného evropského letového prostoru (SES II+). Na informační schůzce ministrů dopravy zemí Evropské unie a zástupců Evropské komise v polovině září ve Vilniusu se v tomto směru nepodařilo dosáhnout žádného posunu.
Pražské letiště Václava Havla minulý týden otevřelo nově zrekonstruovanou hlavní vzletovou a přistávací dráhu RWY 06/24. Provoz se na hlavní dráhu vrátil po čtyři a půl měsíce trvající druhé fázi generální opravy. Kvalitní dráha s cementobetonovým krytem by měla mít životnost několik desítek let. Hlavní dráhu bude letiště využívat ve většině provozu, vedlejší dráha RWY 12/30, která hlukem obtěžuje obyvatele části Prahy a obcí v okolí Kladna, bude opět sloužit pouze pro případy, kdy meteorologické podmínky neumožní přistání či starty na hlavní ranveji.
Letiště Václava Havla na konci září přivítalo první letadlo nové litevské letecké společnosti Air Lituanica na lince z Vilniusu. Air Lituanica vstoupila na trh teprve na konci června a Praha se stává jednou z prvních destinací v její síti. Podle obchodního ředitele Air Lituanica Simonase Bartkuse je linka do Prahy primárně zacílena na business cestující, kteří směřují nejen přímo do Prahy, ale také do destinací, do kterých mají z Letiště Václava Havla k dispozici navazující spojení.
Pražské letiště Václava Havla během letošního léta odbavilo nejvíc letadel od roku 2008, kdy poptávka po letových službách začala klesat. Celkem evidovalo od začátku června do konce srpna bezmála 38 tisíc startů a přistání, což proti stejnému období loňska představuje nárůst o 3,5 procenta. Minulý týden to řekl mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma. Celkový letecký provoz nad Českou republikou vzrostl během letních měsíců o 1,1 procenta.
PRAHA (1.10.) – Pražské letiště Václava Havla otevřelo nově zrekonstruovanou hlavní ranvej. Provoz se na hlavní dráhu vrátil po čtyřech a půl měsících trvající opravě, kdy letadla přistávala na vedlejší ranvej. Tuto dráhu, která hlukem ze startujících a přistávajících letadel obtěžuje obyvatele Prahy 6 a obcí v okolí Kladna, letiště slibuje v budoucnu využívat co nejméně.
Řízení letového provozu
Český vzdušný prostor zaznamenal v létě rekordní množství přeletů
PRAHA (24.9.) – V období vrcholícího letní sezóny (červen, červenec a srpen) překonal letový provoz v českém vzdušném prostoru dosavadní rekordy. Potvrdil se tak dlouhodobý trend pokračujícího nárůstu zájmu leteckých dopravců o služby státního podniku Řízení letového provozu ČR. Pozitivní skutečností současně je, že i v době letních provozních špiček byly služby řízení letového provozu poskytovány na nejvyšší úrovni bezpečnosti a v souladu s požadovanou kapacitou.
OSTRAVA (23.9.) – Slavnostním poklepáním základního kamene zahájil státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP) projekt nového provozního střediska a letištní řídící věže na ostravském letišti (TWR Ostrava). Poklepání základního kamene provedli v rámci probíhajících Dnů NATO 2013 a Vzdušných sil Armády ČR generální ředitel ŘLP ČR, s.p. Jan Klas, ministr dopravy Zdeněk Žák a hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.
Po řadě průtahů začalo být reálné dosažení pokroku při jednání o revizi letových koridorů v rámci prvního a největšího evropského funkčního bloku řízení letového provozu – FAB EC. V polovině října by se měli zástupci členských zemí – Německa, Belgie, Francie, Lucemburska, Nizozemska a Švýcarska – setkat a jednat o návrzích konkrétních změn mezinárodních letových tras.