Pražské letiště loni podle závěrečné statistiky vykázalo meziroční nárůst odbaveného leteckého zboží o 37,19 procenta na 58 275 tun a překonalo tak rekord z roku 2007 (55,1 tisíce). Vzhledem k nízké výchozí základně však jeho význam na mapě středoevropského trhu nákladní letecké dopravy spíše dále oslaboval. Například letiště v Mnichově odbavilo 275 tisíc tun zboží (+27 procent), Vídeň 296 tisíc tun (+16,5 procenta).
Letecká doprava
Řízení letového provozu (ŘLP) dokončilo na přelomu loňského a letošního roku na ruzyňském letišti rekonstrukci řídicí věže, která slouží jako základní prvek pro poskytování dispečerských služeb na letišti. Měla by uspokojit potřeby ŘLP na Ruzyni minimálně do roku 2030 a počítá i s vybudováním nové paralelní vzletové a přistávací dráhy. Část budovy bude ŘLP komerčně pronajímat.
Letecký gigant International Airlines Group, v němž se loni spojily British Airways a Iberia, si podle předběžných informací ponechá dva oddělené úseky letecké nákladní dopravy. „Nevylučujeme však, že v budoucnu – tam, kde to bude smysluplné – dojde ke sloučení v blízkých provozech,“ řekl v únoru předseda představenstva Iberia Cargo Ignacio Díez Barturen.
Letecká společnost Emirates letos dále výrazně rozšiřuje aktivity v Evropě. Na začátku února dopravce oznámil, že k jeho každodenním letům do Vídně přibudou od 27. března týdně další čtyři. Od 1. září pak Emirates zdvojnásobí také frekvenci letů do Hamburku, kam začnou létat dvakrát denně.
Výkony mezinárodní osobní i nákladní letecké dopravy se loni díky oživení poptávky po krizi zvýšily. Sekretariát Mezinárodního sdružení leteckých dopravců IATA na počátku února oznámil, že zatímco osobní doprava vzrostla o 8,2 procenta, výkony nákladní dopravy se zvýšily o plných 20,6 procenta. Loňský nárůst tak zcela vyrovnal pokles z předchozího roku.
Cenová ujednání v letecké nákladní dopravě mohou dopravce a speditéry přijít velmi draho. V současné době registrují soudy na celém světě žaloby v objemu víc než pěti miliard €, oznámil na přelomu roku Dirk Steiger, ředitel německé společnosti Aviainform, která se specializuje na poradenství v oblasti letecké nákladní dopravy.
Evropský výrobce letadel Airbus vyhrál loni nakonec potřetí za sebou souboj v počtu zakázek, který vede s americkým konkurentem Boeing, i když ještě v listopadu za ním zaostával. Zákazníkům dodal i rekordní počet letadel. Podle oznámení dceřiné společnosti skupiny letecké a kosmické techniky EADS z konce ledna pro ni byl loňský rok zcela ve znamení silného oživení z nejprudšího propadu leteckého trhu v historii.
Řízení letového provozu ČR loni zaznamenalo 682 971 přeletů letadel nad územím České republiky. To je o zhruba tři procenta více než před rokem. Pokud by se provoz na pět dní nepřerušil kvůli sopečnému popelu z islandské sopky, byl nárůst ještě o procento vyšší, řekl minulý týden na setkání s novináři v Praze ředitel ŘLP Jan Klas.
Pražské letiště loni odbavilo ještě méně cestujících než v roce 2009. Za snížením osobní dopravy o 0,7 procenta na 11 556 858 cestujících stálo jak dubnové přerušení leteckého provozu nad Evropou v důsledku erupce islandské sopky, tak i prosincové rušení letů kvůli sněhové kalamitě na řadě evropských letišť. V neposlední řadě se na loňském poklesu projevilo i podzimní zrušení nejméně rentabilních linek Českých aerolinií v rámci realizace jejich tříletého restrukturalizačního plánu.
Vláda v druhé polovině ledna otevřela cestu pro vznik akciové společnosti Český Aeroholding, v němž se má v budoucnu propojit pražské letiště a skupina Českých aerolinií (viz DN 48/10). Aeroholding vznikne privatizací části majetku státního podniku Správa Letiště Praha. Privatizaci vláda schválila, řekl po jednání vlády ministr financí Miroslav Kalousek.