Není pochyb, že svět a jeho obyvatelé jsou na pokraji velkých změn. A jsou to zejména hlavní světové vládní organizace jako OSN a regionální organizace jako Evropská unie, které chystají pro vlády členských zemí plány a strategie, jak se potýkat s tématy jako oteplování klimatu, udržitelnost a třeba i digitalizace. Jsou však případy, kdy se nečeká, s čím přijdou vlády. Uvedu zde příklad finských Helsinek. A rovněž příklad z oblasti mezinárodních dopravních svazů, kde jsme svědky netradičního vývoje. Mám na mysli asociaci ALIS.
Námořní doprava
14.10. – Klasifikační společnost DNV GL zveřejnila třetí vydání studie vývoje námořního sektoru do roku 2050 (Maritime Forecast). Dokument ukazuje budoucnost námořní dopravy a souvisejících oborů v rychle se měnícím globálním energetickém rámci. Letošní studie se zaměřuje na snahy omezovat uhlíkovou stopu globální námořní flotily podle cílů stanovených strategií snižování emisí skleníkových plynů Mezinárodní námořní organizace IMO.
4.10. – BREXIT – Dopravní a logistické podniky v Evropské unii mají mít více času, aby se v letecké a silniční nákladní dopravě připravily na důsledky výstupu Velké Británie z unie a na možný nesmluvní brexit. Za tím účelem mají být prodlouženy přechodové lhůty ve dvou nouzových opatřeních EU, jež byla přijata pro případ tvrdého brexitu 29. března. Evropská komise připravila potřebný návrh, prodloužení však musí odsouhlasit Evropský parlament a Rada EU (státy), aby mohlo vstoupit v platnost.
NÁMOŘNÍ DOPRAVA
Baltská a mezinárodní námořní rada – Bimco
K 122. ZASEDÁNÍ MEZINÁRODNÍ NÁMOŘNÍ ORGANIZACE (IMO) V LONDÝNĚ
Jakožto součást rodiny OSN IMO aktivně pracuje na agendě pro udržitelný rozvoj do roku 2030. Mnoho prvků této agendy bude možno realizovat jen s udržitelným dopravním sektorem podporujícím světový obchod a usnadňujícím světovou ekonomiku. „Udržitelná plavba pro udržitelnou planetu“ je vybráno jako téma pro námořní sektor světa roku 2020. Má poskytnout příležitost k uvědomění si „Udržitelných rozvojových cílů OSN“ a předvést práci Mezinárodní námořní organizace IMO a jejích členských států k jejich dosažení.
3.10. – Spojené státy zavedou odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží. Reagují tak na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. S odvoláním na pracovníky Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) o tom včera informovaly zahraniční tiskové agentury.
Tři soukromé společnosti, tři přední výzkumné instituce a tři zástupci koncových uživatelů systému spojili své síly, aby v rámci projektu COSMIC EU vyvinuli pokročilý kontrolní systém, který by dokázal detekovat teroristické hrozby v přepravních kontejnerech a přístavech.
25.9. – Ukrajinský státní přístavní podnik USPA – Ukrainian Sea Ports Authority a společnost Kernel (významný světový a největší ukrajinský výrobce slunečnicového oleje, exportér zemědělských produktů z oblasti Černého moře) podepsaly dohodu o společných investicích do rozšíření infrastruktury přístavu Čornomorsk v Oděské oblasti. Za celkem 3 miliardy UAH (přibližně 2,9 mld. Kč) bude do konce roku 2020 bagrováním prohloubeno přístaviště a vybudován nový terminál na překlad obilí. Kapacita překladu stoupne na 6 milionů tun.
24.9. – Společnost Union Tank Eckstein GmbH & Co. KG (UTA) rozšířila portfolio svých služeb. S novou online platformou UTA Ferry vytvořila službu nabízející přibližně 750 trajektových spojení ve více než 50 zemích. Zákazníci si v této platformě mohou předem rezervovat jízdenky u více než 40 společností provozujících trajektovou dopravu a tyto jízdenky si s kartou UTA zakoupit za nižší cenu. Portál pro trajektovou dopravu byl vytvořen ve spolupráci s britskou službou Freightlink.
20.9. – LETECKÁ DOPRAVA – V rámci rozšíření svých služeb pro letecké společnosti a speditéry otevírá firma World Flight Services (WFS) Pharma Centre za 10 milionů EUR na letišti Charlese De Gaula v Paříži. Tato investice následuje po otevření farmaceutických zařízení v Kodani, Johannesburgu a v Miami. Bude fungovat pro pozemní a leteckou oblast a rovněž obdrží IATA certifikát CEIV Pharma v rámci iniciativy pro komunitu leteckého carga. Prostor o rozloze 2400 metrů čtverečních má vlastní nakládací plošinu a manévrovací plochu pro nakládku a vykládku farmaceutických zásilek pod kontrolovanou teplotou a prostor pod teplotou +15 až +25 oC s kapacitou 108 europalet ve čtyřech úrovních a kapacitou uložení 47 europalet na podlaze. Malý mrazicí prostor s –20 oC může uložit současně devět europalet. WFS rovněž investuje do systémů nové digitální techniky ke zvýšení provozní efektivnosti a viditelnosti zásilek. Nový systém skladového managementu (WMS) podporuje užívání skenování čárového kódu pro monitorování skladové kapacity v reálném čase. Řešení sledování teploty s cloudovou platformou sbírá údaje o teplotě a vlhkosti v reálném čase přes čidla. Středisko je rovněž vybaveno kontrolním a poplašným systémem CCVT, navázaném na bezpečnostní provozní centrum. Zařízení také odráží podnikové kroky v ochraně klimatu. Hugo Rodriques, viceprezident Cargo France u WFS uvedl: „Farmaceutické výrobky jsou jsou jedním z nejrychleji rostoucích produktů v oblasti leteckého carga a naši zákazníci z řad leteckých společností odpovídají na tuto příležitost specializovanými produkty a službami k pokrytí poptávky.“
SPEDICE
Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA
PŘIPRAVENOST FIATA NA NADCHÁZEJÍCÍ ZMĚNY
FIATA si hodlá osvojit „nový světový řád“ a hodnotí svou žádoucí vůdčí pozici při sjednocování roztříštěného spedičního oboru proti konkurenčním hrozbám.