8.2. – LETECKÁ DOPRAVA - Cargojet létá s nákladem z Kanady do Kolína nad Rýnem. Kanadská nákladní letecká společnost Cargojet zavedla od 1. února nové spojení mezi domácím letištěm Toronto-Hamilton a letištěm Köln/Bonn v Německu. Dvakrát v týdnu bude na trase létat Boeing 767-Frachter, který dokáže přepravit kolem 60 tun nákladu. Cargojet tak vytváří náhradu za své zastavené lety pro Air Canada do Frankfurtu loni na podzim. Z Toronta-Hamiltonu nabízí Cargojet návazné lety do Jižní Ameriky.
Námořní doprava
6.2. – Přední ekologické organizace a zástupci globální námořní přepravy se vyslovili pro zavedení plošného zákazu přepravy lodního paliva, které nebude vyhovovat zpřísněným emisním normám (podíl max. 0,5 procenta SO2 – oxidu siřičitého – v palivu), jež vstoupí v platnost v roce 2020.
25.1. – V loňském roce odbavil přístav Rotterdam téměř 30 tisíc námořních lodí – přesněji 29 646 jednotek, což je o více než 600 více než v předchozím roce (29 022 námořních lodí). Počet nebezpečných incidentů přitom meziročně klesl ze 159 na 122.
24.1. – V rámci nového ekologického cíle skupiny Deutsche Bahn se DB Schenker zavázal snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 minimálně o 40 procent ve srovnání s rokem 2006. Cílem celé skupiny je pak snížení emisí uhlíku o polovinu.
18.1. – Podpis společného prohlášení v oblasti nejdůležitějších dopravních investic na slovensko-polském pohraničí završil setkání ministra dopravy a výstavby Slovenska Arpáda Érseka a polského ministra infrastruktury Andrzeje Adamczyka tento týden v polském Živci. Ministři v prohlášení potvrdili potřebu pokračovat v přípravě výstavby dálnice D3 na slovenské straně a rychlostní silnice S1 v Polsku v rámci baltsko – jaderského koridoru. Obě strany tyto silniční propojení považují za klíčové tranzitní spojnice, jakož i rychlostní silnici R4 na východě Slovenska, která navazuje na polskou S19.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
LOGY CONFERENCE V HELSINKÁCH 8. A 9. ÚNORA 2018
16.1. – Plán výstavby kanálu, který by spojil Marmarské a Černé moře, včera oznámilo Turecko. Nová trasa, která má ulevit přetížené Bosporské úžině, povede západně od Istanbulu a evropská část města se tak stane ostrovem, píše agentura Reuters.
11.1. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Šanghajský námořní přístav dosáhl nového rekordu ve zbožovém překladu. Přes mola největšího námořního přístavu světa se loni podle místního tisku překládalo více než 40 milionů TEU. Tím překonala Šanghaj svou dosud největší dosaženou hodnotu 37,1 milionu TEU za rok 2016 téměř o osm procent. Čtvrtletní výsledky čínského přístavu již dříve tento výsledek naznačovaly. Jen mezi lednem a listopadem se překládalo 36,8 milionů TEU – téměř tolik, jako za celý rok 2016. Pozitivní vývoj pak pokračoval až do konce roku 2017.
7.1. - NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Jihokorejské liniové rejdařství Hyundai Merchant Marine (HMM) vstupuje do tonážní kategorie 22 000 TEU (40 stopých kontejnerů). Objednání těchto lodí naplňuje národní očekávání stát se světově vedoucím námořním národem – jak řekl generální ředitel C.K. Yoo v minulých dnech na podnikovém setkání.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
PŘÍPRAVA 13. EVROPSKÉHO VÝZKUMNÉHO SEMINÁŘE (ERS) O LOGISTICE
Seminář se uskuteční v nizozemském Rotterdamu ve dnech 17. a 18. května 2018. Proběhne ve spolupráci s odbornými časopisy Journal of Business Logistics (JBL) a International Journal of Logistics Management (IJLM), jakož i s Erasmus University. Posláním semináře ERS je uvést a diskutovat současná témata evropské logistiky.