Nebezpečné věci

Železniční doprava

Série nehod cisternových vlaků vedla k přísnějším opatřením

Ve Spojených státech a v Kanadě se v poslední době udála řada železničních nehod nákladních vlaků, v nichž byly účastny cisternové vozy. Příslušné železniční orgány i samotní dopravci proto byli nuceni přijmout některá opatření, aby tuto neblahou sérii zastavili.

CDV

Kontroly ADR v provozovnách dopravců se zaměřují i na bezpečnostní poradce

Provozování silniční dopravy je podmíněno dodržováním řady předpisů. Patří sem národní legislativa, právo Evropské unie i mezinárodní úmluvy. Mezinárodní i vnitrostátní přeprava nebezpečných věcí po silnici musí být v tuzemsku prováděna v souladu s požadavky zákona o silniční dopravě č. 111/1994 Sb. a mezinárodní dohody ADR. Dodržování povinností souvisejících s touto přepravou je kontrolováno při silničních kontrolách a v rámci dohlídek v provozovnách.

Společné zasedání ADN, ADR a RID

Úpravy předpisů platných od roku 2015 jsou již dokončeny

V březnu se v Bernu v budově Světové poštovní unie (UPU) uskutečnilo další pravidelné Společné zasedání ADN, ADR a RID. Zúčastnily se ho delegace z 23 zemí a zástupci Evropské unie, OSŽD a čtrnácti nestátních mezinárodních organizací. Na programu bylo především schvalování posledních změn v předpisech platných od roku 2015.

Vladimír Zelený (ABPZ) pro DN

Čeští bezpečnostní poradci mají v Evropě velmi dobré jméno

V únoru se do bývalého hlavního města Spolkové republiky Německo Bonnu sjeli zástupci asociací bezpečnostních poradců z několika evropských zemí, aby se zde navzájem seznámili nejen s postavením těchto poradců v jednotlivých zemích. Českou republiku zastupovali členové Asociace bezpečnostních poradců a znalců (ABPZ). Jejího prezidenta Vladimíra Zeleného jsme se zeptali nejen na to, o čem se jednalo v Bonnu, ale zejména na novinky v oblasti dohledu na přepravu nebezpečného zboží.

Ing. Ladislav Špaček (SCHP ČR) pro DN

Hledá se platforma pro monitoring pohybu nebezpečného zboží

Svaz chemického průmyslu (SCHP ČR) je od roku 2012 partnerem projektu ChemLog T&T, jehož hlavní náplní je monitoring kontejnerových přeprav nebezpečných látek. Tento projekt navazuje na podobný, který se v letech 2009 až 2013 zabýval obecně logistikou chemických látek ve střední a východní Evropě. V jaké fázi momentálně projekt ChemLog T&T je a co si od něj jeho partneři slibují, jsme se zeptali Ing. Ladislava Špačka, CSc., sekretáře pro zdraví, bezpečnost a životní prostředí Svazu chemického průmyslu ČR.

Přeprava nebezpečného zboží

Držitelé vozů dobrovolně zvyšují jejich bezpečnost

Vybavení cisternových vozů (crashové nárazníky a ochrana proti přenárazníkování) – pro některé nebezpečné věci je toto zákonná povinnost. Držitelé vozů však dobrovolně přistupují k některým dalším bezpečnostním prvkům, které zvyšují bezpečnost cisternových vozů.

Případová studie

U ČD Cargo patří nebezpečné věci k nejvíce přepravovaným komoditám

Stejně jako každý rok patřila přeprava nebezpečných věcí u ČD Cargo, a. s., i v roce 2013 k nejvíce přepravovaným komoditám z pohledu celkového množství přeprav. Celkem se přepravilo více než 134 tisíc zásilek jak v mezinárodní přepravě, tak po České republice. Společnost zajišťovala přepravu nebezpečných věcí všech tříd, které lze po železnici běžně přepravit. Mezi nejčastěji přepravované nebezpečné věci patřily hořlavé kapaliny (50 procent) a žíravé látky (16 procent).

Dr. Ing. Jiří Došek (DEKRA CZ, a. s.)

Centrální monitoring nahrazují vlastní systémy dopravců

Obava ze zneužití informací v obchodním styku ze strany dopravců, kteří se podílejí na přepravách nebezpečných látek, je jedním z důvodů, proč se stále nedaří výrazně zpřísnit dohled nad přepravami nebezpečných látek. Potvrdil to Dr. Ing. Jiří Došek, vedoucí Akademie dopravního vzdělávání DEKRA Automobil.

Zasedání expertů OSN

Experti již připravují předpisy pro rok 2017

Zatímco tvůrci Dohody ADN a ADR a Řádu RID se v průběhu roku 2013 zabývali zapracováním změn do předpisů pro přepravu nebezpečných věcí, které budou platit od 1. ledna 2015, experti OSN na svých zasedáních začali řešit změny Vzorových předpisů OSN a Příručky zkoušky a kritéria, jež by (v rámci harmonizace) v ADN, ADR a RID mohly platit od 1. ledna roku 2017.

Přeprava surovin

Nový systém bezpečnosti krmiv komplikuje život dopravcům

PRAHA (5.12.) – Od nového roku platí přísnější pravidla v oblasti systému bezpečnosti krmiv (GMP+FSA) v celém potravinovém řetězci při nakládání s krmnými produkty pro Českou republiku. Přestaly platit výjimky doposud překrývané určitým prohlášením v dopravě krmiv pro jateční zvířata. Na ignorování těchto změn doplatili podle českého certifikačního orgánu United Registrar Systems of Czech (URS Czech), která o novele opakovaně informuje, první hříšníci mezi spedičními firmami. Dopravci nemohou kvůli absenci certifikace této normy nakládat či vykládat přepravované suroviny.

spinner