28.6. – Ve Švédsku byl zahájen zkušební provoz dvoukilometrového úseku elektrifikované dálnice pro nákladní vozidla. Projekt je založen na hybridních kamionech s pantografy, k jejichž dobíjení je využito elektrické vedení nad vozovkou. Elektrická nákladní vozidla spotřebují o polovinu méně energie než běžné spalovací motory a do budoucna by měly výrazně přispět ke snížení znečištění ovzduší. Hybridní kamiony byly vyvinuty ve spolupráci společností Siemens a Scania.
Silniční doprava
27.6. – Odchod Velké Británie z EU a následná změna imigračních zákonů by mohly pomoci českým silničním dopravcům při cestách do této ostrovní země. V nejbližších měsících ale změnu režimu na hranicích tuzemští osobní i nákladní dopravci neočekávají. Vyplývá to z vyjádření českých dopravců.
27.6. – Dcera hamburské HHLA Metrans váží kontejnery. Až 1. července nová ustanovení úmluvy Solas předepíší, že všechny námořní kontejnery musí mít před naložením certifikovaně zjištěnou celkovou hmotnost, nabídne dceřiný podnik společnosti HHLA Metrans vážení jako svou službu. A to nejen v přístavu Hamburk, ale i na jejích celkem jedenácti terminálech v přístavním zázemí. Nákladní silniční soupravy, naložené kontejnery, budou moci najíždět na vážící zařízení, které je příslušně podle předpisu certifikováno.
24.6 – Hospodářská komora České republiky se připojila k protestu proti zákonu o minimální mzdě, který zavedlo loni Německo a od letošního července vstoupí v platnost i ve Francii. Podle komory jde o způsob, jakým chtějí obě země vytlačit ze svého trhu levnější dopravce. Proti ochranářským opatřením Francie a Německa už dříve vystoupil ministr dopravy Dan Ťok nebo sdružení dopravců ČESMAD Bohemia.
24.6. – Politici, manažeři, investoři, akademické obce a média jsou stále více přesvědčeni o potřebě inteligentního partnerství pro lepší budoucnost udržitelné dopravy. Taková byla hlavní zpráva společnosti Scania z nedávného meetingu pod názvem „Den Udržitelné Dopravy". Tento „široký pohled“ na budoucnost dopravy se konal v sídle společnosti Scania ve švédském Södertälje. Součástí akce bylo mnoho diskusí na téma různých přístupů k řešení dopravy na bezfosilní paliva.
V současné době je v České republice zhruba 300 tisíc aktivních profesionálních řidičů. Ročně odchází do penze na 7500 řidičů, Mezinárodní unie silniční dopravy IRU předpovídá 2,5procentní nárůst přeprav, což si vyžádá další 7500 řidičů, avšak přírůstek řidičů je jen kolem 10 tisíc. Každým rokem tak ubývá na 5000 řidičů. Na Dopravním fóru Ústeckého kraje, které se konalo na začátku června, to řekl generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.
Přestože jednání mezi Neměckem a Evropskou komisí tom, zde uplatňování minimální mzdy (MiLoG) na zahraniční dopravce je či není v rozporu s evropskou legislativou, ještě nejsou u konce, zakrátko vstoupí v platnost podobné nařízení ve Francii. A to není jediné opatření, které se chystá. Evropská komise letos v březnu přišla s návrhem na novelu směrnice o vysílání pracovníků 96/71/ES, který podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPD), pokud bude schválen, opět a nadlouho rozdělí Evropu.
21.6. Maximum trestných bodů za desetiletou historii bodového systému v Česku nasbíralo 70 tisíc řidičů. Z toho 39 507 řidičů, což je přibližně 0,6 procenta všech registrovaných šoférů, bylo aktuálně vybodováno ke konci loňského roku. Alespoň jeden trestný bod za tuto dobu pak dostal každý dvanáctý řidič. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy ke konci loňského roku. Systém, který řidičům kromě pokut přiděluje za přestupky i trestné body, začal platit 1. července 2006.
21.6. – Prémiová paliva figurují v nabídce všech velkých sítí čerpacích stanic. Motoristům nabízejí přidanou hodnotu díky aditivům, která svým složením zlepšují parametry paliva nad rámec technických norem, což má pozitivní vliv na spotřebu, emise i životnost motoru. Jejich spotřeba se podle odborníků v poslední době i díky příznivým cenám pohonných hmot zvyšuje. Firmy se navíc díky tankovacím kartám mohou dostat na ceny srovnatelné se standardními palivy.
21.6. – Plzeňská společnost Škoda Electric letos slaví 80 let produkce trolejbusů. Dosud vyrobila přes 14 tisíc těchto ekologických vozů, které jezdí ve 30 zemích Evropy, Asie a v Severní Americe. Škoda Electric má zhruba 800 zaměstnanců a její tržby se pohybují mezi pěti až šesti miliardami korun, loni firma vyrobila a prodala přes 250 trolejbusů, předloni to bylo rekordních 298 vozů.