3.5. – V libereckém depu vyrůstá specializované pracoviště pro opravy a údržbu motorových vozů vyrobených společností Stadler Rail. Je určené k vyšším stupňům obnov pro všechny motorové vozy Regio-Shuttle RS1 v provozu národního dopravce i dalších železničních společností. České dráhy tak v Libereckém kraji nabízejí perspektivní zaměstnání v technických oborech zaměřených na údržbu a opravy moderní drážní techniky.
Železniční doprava
3.5. – Správa železnic vybrala zhotovitele první části rekonstrukce stanice Praha-Smíchov. Bude jím firma Strabag Rail, která předložila nabídku ve výši 60,8 milionu korun bez DPH. Správa železnic to včera uvedla v tiskové zprávě. Předpokládaná cena při vypsání veřejné zakázky byla 66,2 milionu korun bez DPH.
3.5. – Až 180 dálkových vlaků typu expres by mělo denně projet po plánované vysokorychlostní trati Moravská brána z Prosenic na Přerovsku do Ostravy. Nyní v tomto úseku denně jezdí přibližně 130 expresů a rychlíků. Informace pochází z podkladů pro zahájení zjišťovacího řízení na první část koridoru mezi stanicemi Prosenice a Hranice na Moravě, které je součástí procesu EIA. Vybudování 65 kilometrů dlouhé vysokorychlostní trati Moravská brána si vyžádá investici 60 až 80 miliard korun. Stavba má začít v lednu 2026 a zabrat zhruba šest let. Maximální rychlost vlakových souprav po nové trati bude 320 kilometrů za hodinu.
2.5. – Stavba železničního mostu přes Orlík u Červené nad Vltavou na Písecku, která loni začala, skončí v příštím roce. Za 543 milionů korun vznikne nový železobetonový most. Nový most o délce 316 metrů nahradí starý z ocelové konstrukce. Modernizace tratě zrychlí spojení mezi Táborem a Pískem. Řekl to Michal Froněk ze Správy železnic.
2.5. – Škoda Group, přední výrobce vozidel pro hromadnou dopravu, získala zakázku na modernizaci lůžkových vozů pro ÖBB, rakouského národního dopravce. Smlouva zahrnuje modernizaci šesti vozů z flotily Nightjet dopravce ÖBB. Práce se uskuteční ve výrobním závodě Škoda Group v Šumperku, dodávka je plánována do roku 2024. Pro skupinu je to významný milník, neboť jde o další významnou zakázku v regionu West, kde chce Škoda Group dále posilovat svou pozici.
1.5. – Na Vysočinu dorazily první dva vlaky RegioPanter. Moderní dvouvozové elektrické jednotky vyjedou v prvním květnovém týdnu na trať č. 250 mezi Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou a také na trať č. 225 Havlíčkův Brod – Jihlava / Jihlava-město. Další čtyři tyto jednotky by měly na Vysočinu dorazit během letních měsíců, a kromě zmíněných linek obslouží i spoje mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem.
28.4. – České dráhy podepsaly s Libereckým krajem v objektu historické Výtopny Kořenov smlouvu na zajištění obslužnosti Jizerskohorské železnice, která zajistí provoz vlaků mezi Libercem a Harrachovem a v oblasti Frýdlantska. Ta bude platit od prosince roku 2026 až do roku 2033. Novinkou bude doplnění stávajícího vozidlového parku o dalších devět vozů RegioSpider, čímž na tamních tratích skončí provoz jednotek známých pod názvem RegioNova.
29.4. – Správa železnic v letošní stavební sezoně plánuje 38 velkých stavebních projektů, zahájila jich už polovinu. Letos pracuje s rozpočtem 70 miliard korun, což je nejvíce ze všech dopravních oblastí. Mezi největší akce bude patřit stavba železnice na pražské letiště, které by v novém plánu mělo vést až na pražské hlavní nádraží. Dalšími projekty jsou například modernizace stanice Praha Masarykovo nádraží nebo stavba nové nádražní budovy ve stanici Brno Královo Pole.
28.4. – Hlavní práce na modernizaci železničního uzlu v Pardubicích budou hotové do konce letošního roku. Stavební práce jsou koordinované tak, aby nebyl přerušen provoz, bez občasných výluk se však takto velká stavba neobejde, řekl novinářům hlavní stavbyvedoucí Martin Vraščák. Modernizace uzlu bude stát 6,366 miliardy korun, dosavadní investice představují asi 70 procent nákladů. Práce začaly v září 2020. Podle ministra dopravy Martina Kupky se harmonogram daří plnit, což je u takové stavby složité.
27.4. – Konsolidovaný hospodářský výsledek Skupiny ČD před zdaněním dle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) činil v loňském roce 396 milionů korun. Hospodaření Skupiny se tak meziročně zlepšilo o dvě miliardy korun. Pozitivní vliv na to měl především návrat cestujících do vlaků. Vedle vnitrostátních dálkových a regionálních linek nastalo i postupné oživení mezinárodní dopravy.