Právě vychází v DN 10

​Aleš Zacha (P3): Brownfieldy mají v průmyslovém developmentu zelenou

​Aleš Zacha (P3): Brownfieldy mají v průmyslovém developmentu zelenou

19.5. - Průmyslově obchodní čtvrť, kterou staví investor a developer P3 na ostravském brownfieldu na dohled Dolní oblasti Vítkovice, udá směr, jakým se bude průmyslový development ubírat v dalších desetiletích. Nejen na projekt P3 Ostrava Central jsme se zeptali šéfa developmentu české P3 Aleše Zachy.

Jak jsou na tom průmyslové nemovitosti v době, kdy zdražují všechny vstupy a řada firem má nejasné výhledy? Je vůbec zájem o nové projekty?

Poptávka po průmyslových prostorách je rekordní už od pandemie. Stávající klienti v našich parcích si chtěli pojistit své pozice, případně si nasmlouvat volné plochy pro budoucí růst.

A daří se i nové výstavbě, i když jsme samozřejmě zaznamenali, že ceny některých materiálů skokově vzrostly. Připravené projekty či zahájenou výstavbu máme aktuálně na třech místech – v Lovosicích, odkud je to kousek do Prahy i do Německa, nový park v dosahu našeho západního souseda chystáme také v Myslince u Plzně, a do třetice je to náš vlajkový projekt v srdci Ostravy. Některé haly stavíme spekulativně a jiné formou BTS, tedy až v momentě, kdy máme konkrétního nájemce, kterému halu připravíme na míru.

O co se dnes potenciální nájemci nejvíce zajímají? Proměnily se jejich požadavky?

Klientských požadavků může být celá řada, a proto je pro nás nejvíce klíčové to, abychom byli dostatečně flexibilní. Proto například preferujeme cross docky, jelikož jsou přístupné z obou stran a my pak můžeme klientům, kteří si chtějí pronajmout jen část haly, nabídnout více variant prostorového řešení.

A co další požadavky?

Pokud to územní plán dovoluje, haly navrhujeme již standardně se světlou výškou 12 metrů i více, protože zejména nájemci z oblasti e-commerce hojně využívají skladovací systémy a technologie, které díky takové výšce zásadně navýší kubaturu plochy skladu a zrychlí vnitřní tok zboží. Více než kdy dříve musíme myslet také na odstavné plochy a parkovací místa. Často nyní řešíme možnost nabíjení elektroaut, a to jak pro osobní, tak zásobovací automobily. Obecně jsme velmi pokročili v oblasti udržitelných řešení.

Jsou udržitelná řešení ještě konkurenční výhodou nebo už samozřejmostí?

V obecné rovině je udržitelnost budov standard. Hlavní hráči na trhu už staví pouze certifikované budovy, liší se ale úrovní udržitelného standardu. My již ve standardu cílíme na BREEAM Excellent. Mezinárodně uznávaná certifikace nás zavazuje k dodržování náročných ekologických požadavků a díky nim mají nájemci jistotu, že nové prostory jsou postaveny nejenom s ohledem na životní, ale i pracovní prostředí.

Životní prostředí a péče o zaměstnance se, především v korporacích, skloňuje často, jak se to ale projevuje v reálném byznysu?

To, že v halách pracují lidé, je velmi zásadní faktor, který jistě ovlivňuje to, jak to uvnitř vypadá, ale zohledňuje se samozřejmě už při návrhu budovy pro umístění oken a světlíků nebo stanovení úrovně zateplení. A je to klíčové i při volbě lokality nových projektů. Do většiny našich parků se zaměstnanci mohou pohodlně dostat hromadnou dopravou. V Ostravě k nám budou moci přijet i tramvají!

P3 Ostrava Central je váš první brownfield v Česku. Jak tuto premiéru hodnotíte z pohledu developmentu?

Je to skvělá lokalita uvnitř města, kde by se volná plocha jinak hledala jen stěží. Území kdysi sloužilo průmyslu a bude mu určené i nadále, jen v mnohem modernější podobě. Vyroste tu volně přístupná průmyslově-obchodní čtvrť. Oproti někdejší surovinové skládce bude náš projekt znamenat skok do civilizace a téměř 120 000 m2 nové zeleně.

V Ostravě nicméně v posledních letech vzniká více kvalitních developerských projektů. Je pro vás na zdejším trhu ještě místo?

Konkurence v Ostravě je skutečně vysoká, a to nejen v rámci širšího města, ale také s ohledem na blízký polský trh. To se samozřejmě propisuje do ceny pronájmů, které jsou oproti Praze a Brnu o čtvrtinu nižší. Našemu projektu věříme. Tím, že je prakticky v centru města, se od ostatních výrazně odlišuje. Bude to pestrý mix logistiky a citylogistiky, e-commerce, lehkého průmyslu s potenciálem zázemí pro různá R&D centra, a retailu se showroomy a výdejnami.

Jak daleko s projektem jste?

Nejprve musíme vybudovat část páteřní infrastruktury, tedy příjezd od hlavních komunikací, hlavní třídu, na kterou budou haly navazovat, a již stavíme i tři haly. Jedna bude mít téměř 30 000 m2, další dvě jsou řádově menší. Těším se, že již brzy budeme moci potenciálním nájemcům předvést P3 standard v praxi.

Můžete již prozradit jména některých firem, které si u vás pronajmou halu?

Historicky prvním nájemcem v P3 Ostrava Central bude Linde Material Handling. Umístí k nám svou pobočku pro severní Moravu, kde kromě prodeje a pronájmu široké palety manipulační techniky nabídne i servisní centrum. Nastěhování je naplánováno na druhou polovinu prázdnin.

Jsme v pokročilém jednání s řadou zajímavých firem z mnoha odvětví, v nabídce máme dalších 15 budov, je před námi ještě hodně práce, na kterou se ale samozřejmě velmi těším.

(PR)

www.p3parks.cz

Foto: P3

Na snímku Aleš Zacha, šéf developmentu české P3

spinner