28. června 2022, čtk
28.6. - Radní hlavního města včera z pozice valné hromady změnili stanovy pražského dopravního podniku (DPP) tak, že jeho vedení nově nebude moci bez souhlasu vedení metropole rozhodovat o majetkových transakcích nad 50 milionů korun. Dosud byl limit zhruba šest miliard korun. Opatření radní schválili na pokyn městského zastupitelstva, které jim to uložilo předminulý týden spolu se zadáním hloubkového auditu v DPP a dalších městských firmách, které měl v gesci obviněný bývalý náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček.
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli hospodaření v DPP obvinili více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.
Změnu stanov na jednání zastupitelů prosazovala radní Hana Marvanová (STAN), která také připravila včera schválený návrh. Dodala, že o změnu usilovala delší dobu. "Za mě je to koncepční změna, o kterou jsem usilovala dlouho, aby byla větší kontrola nad hospodařením," řekla. Změna začne platit v blízké době po zapsání nové verze stanov do obchodního rejstříku.
Marvanová řekla, že součástí schválené změny je také informační povinnost představenstva DPP pro smluvní závazky nad jedno procento základního kapitálu podniku, což je asi 300 milionů korun. O takových smlouvách bude muset vedení firmy radu města informovat v půlročních intervalech.
Dosud byla hodnota nemovitostí, které mohl podnik prodat pouze rozhodnutím představenstva bez schválení radou města jako valné hromady, 20 procent základního kapitálu firmy. To v případě DPP odpovídá částce vyšší než šest miliard korun. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) k tomu řekl, že v posledních třech a půl letech DPP prodal nemovitosti nad nový limit pouze jednou, a to hlavnímu městu.
Na posledním jednání zastupitelů opoziční ANO a ODS kritizovaly vedení Prahy, nejvíce primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a Scheinherra, který je zároveň předsedou dozorčí rady DPP. Podle opozice měli vyvodit z kauzy v podniku politickou zodpovědnost a odstoupit z funkcí. Zastupitelé také schválili, že magistrát nechá provést hloubkový audit v DPP a rovněž ve firmách Pražská vodohospodářská společnost, Pražské služby a Kolektory Praha, které měl na starosti Hlubuček. O auditech zatím radní nejednali, podle Marvanové nyní vedení magistrátu připravuje potřebné podklady pro vypsání příslušných zakázek.
Scheinherr v minulosti podle svých slov podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci v DPP, které se týkalo stejné skupiny lidí jako kauza Dozimetr. Odmítl proto, že by nekonal. Dodal, že v době od podání trestního oznámení, kvůli kterému podepsal policii mlčenlivost, dělal vše pro co největší kontrolu v podniku a nastavení potřebných mechanismů.
Vyhlášení výběrového řízení na šéfa středočeských silničářů bude v řádu týdnů
Kauza Dozimetr měla dopad i středočeské silničáře. Výběrové řízení na nového ředitele středočeského silničářů musí být dobře připravené a kraj by ho neměl uspěchat. Vyhlášení lze proto čekat v řádu týdnů, řekl na včerejším jednání středočeského zastupitelstva radní pro silniční dopravu Karel Bendl (ODS). Rada kraje Jana Lichtnegera z čela Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje minulý týden odvolala kvůli informacím z médií a dalších veřejných zdrojů, které ho spojují s korupční kauzou pražského dopravního podniku. Do jmenování nového ředitele vede organizaci dosavadní náměstek pro investice Aleš Čermák.
Vedení kraje chce podle Bendla zohlednit i připomínky dozorčí rady krajských cestářů. "S největší pravděpodobností kritéria a vyhlášení nebudou v řádu dnů, ale spíš v řádu týdnů tak, abychom odladili všechny možné problémy, které by s tím mohly vzniknout," uvedl Bendl. Důležité je podle něj vyhlásit výběrové řízení včas, ale dobře připravené.
Opozice za ANO se na jednání zastupitelstva snažila prosadit diskusi o okolnostech loňského jmenování Lichtnegera, neměla k tomu ale dost hlasů. Debata se nakonec přesto rozpoutala, a to v rámci jiného bodu, při němž zastupitelé schvalovali pověření prozatímního ředitele silničářů Čermáka k podpisu smluv.
Předseda klubu ANO Martin Herman prohlásil, že výběrová komise loni neodvedla dobrou práci, podle něj měla nahlédnout do obchodního rejstříku a prozkoumat Lichnegerovy kontakty. Některé podmínky podle něj nasvědčovaly tomu, že výběrové řízení nemuselo být až tak otevřené. Například požadavek na zkušenost s řízením organizace s obratem nad miliardu korun podle Hermana vyřazoval řadu uchazečů. Bendl namítl, že tato zkušenost byla brána jako výhoda, nikoliv podmínka. Poukázal i na to, že v jedenáctičlenné komisi zasedali odborníci, například bývalá ředitelka kontroly kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová nebo ředitel Závodu Praha ŘSD ČR Tomáš Gross.
(čtk)
Ilustrační foto: LAN