2. dubna 2025, lan

3.4. - Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) a Fraunhoferovo centrum pro námořní logistiku a služby (CML) úspěšně dokončily projekt „Pin Handling mR“. Cílem projektu IHATEC bylo vyvinout mobilního robota pro automatizaci ručního přemisťování kolíků na kontejnerových vozech. Inovativní řešení pro manipulaci na kolejích bylo testováno v reálných podmínkách na kontejnerovém terminálu HHLA Tollerort (CTT).
Na závěrečném setkání 1. dubna společnosti HHLA a Fraunhofer CML společně představily výsledky projektu v CTT a ukázaly, jak speciálně navržený robot zvládá přemisťování kolíků na kontejnerových vozech v terminálu, což se dosud muselo provádět ručně. Autonomní systém, který je řízen prostřednictvím řídicího centra HHLA Sky, se samostatně pohybuje podél kontejnerového vlaku a pomocí robotického ramene přesně a efektivně umisťuje potřebné čepy.
V současné době se s těmito kolíky musí před naložením vlaku stále manipulovat ručně. Instalují se na různých místech kontejnerových vozů a otevírají se nebo zavírají podle velikosti kontejneru. I když systém ještě není připraven k uvedení do výroby, výzkumný projekt položil základy pro jeho další vývoj. V případném navazujícím projektu může být technologie dále optimalizována a uvedena do stavu připravenosti k uvedení na trh, aby bylo možné její nákladově efektivní a operativní využití v praxi.
Pablo Rossio, vedoucí projektu HHLA, řekl: „Tento výzkumný projekt ukázal, že automatizace manipulace s kolíky při zpracování na železnici je technicky proveditelná. Poznatky získané z tohoto výzkumu jsou nyní základem pro další hodnocení jejího provozního využití. Díky celokoncernové síti vytvořené pro tento projekt (zahrnující naše kontejnerové terminály, společnost HHLA Sky a naši dceřinou železniční společnost Metrans) jsme spojili naše odborné znalosti, abychom učinili procesy v terminálech bezpečnějšími a efektivnějšími. V další fázi chceme tuto technologii dále rozvíjet, abychom umožnili její využití v produktivním provozu.“
Johann Bergmann, vedoucí týmu Port Technologies ve společnosti CML, uvedl: „Jsme potěšeni úspěšným završením tohoto společného projektu. Robot přijímá data z řídicího centra, samostatně se pohybuje podél vlaku a pomocí ramene magnetického sběrače přesouvá identifikované kolíky. Zpočátku byly komponenty systému simulovány a později testovány na demonstrátoru v laboratoři. Za zvláštní zmínku stojí bezproblémová integrace standardizovaného hardwaru se softwarovou architekturou založenou na operačním systému robota (ROS), která byla speciálně navržena tak, aby splňovala jedinečné požadavky tohoto procesu.“
Společnost HHLA byla koordinátorem projektu a podpořila jej svými dceřinými společnostmi HHLA Container Terminal Tollerort, HHLA Sky, Hamburg Port Consulting (HPC) a Metrans. Použití robota bylo testováno v reálných podmínkách na CTT. Fraunhofer CML převzal odpovědnost za návrh a vývoj mobilních robotických systémů. To zahrnuje také výběr a pořízení vhodných hardwarových komponent, jejich integraci do celkového řešení a testování systému.
Projekt podpořilo německé Spolkové ministerstvo pro digitalizaci a dopravu (BMDV) v rámci iniciativy pro inovativní přístavní technologie (IHATEC). Cílem této iniciativy je podpořit inovace přístavních technologií v oblasti autonomních systémů a automatizovaných technologií.
(red)
Foto: HHLA