VŠE uspořádala konferenci o práci v globalizované ekonomice

Mezinárodní konferenci s názvem Svět práce a kvalita života v globalizované ekonomice uspořádala v září Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické v Praze. Cílem akce bylo usnadnit výměnu zkušeností mezi vysokoškolskými učiteli, vědeckými pracovníky výzkumných ústavů a manažery podniků o situaci a trendech, které ovlivňují kvalitu života.

Konference vycházela z výsledků projektu Vliv změn světa práce na kvalitu života řešeného pro ministerstvo práce a sociálních věcí a z výzkumného záměru Nová teorie ekonomiky a managementu organizací a jejich adaptační procesy registrovaného na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Hlavním řešitelem prvního projektu je Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., jeho spoluřešiteli Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., a VŠE v Praze.

Dopady globalizované ekonomiky

Konference se věnovala fenoménu globalizace z několika úhlů. Reagovala na skutečnost, že změny struktury trhů a organizací hluboce poznamenávají svět práce – zaměstnanost, obsah práce, kvalitu pracovních a životních podmínek, požadavky na pracovníka, pracovní vztahy a fungování organizací. Kapitál se rychle přemísťuje a není závislý na konkrétní pracovní síle. Vyhledává pro sebe nejpříznivější podmínky a přelévá se do lokalit s nižší právní ochranou zaměstnanců a nižšími nároky pracovníků. Někdy přestává dbát o dodržování místní legislativy, přehlíží požadavky na bezpečnost práce, prodlužuje zákonnou pracovní dobu a snaží se poskytovat co nejnižší mzdy. Tím ohrožuje kvalitu pracovního života jednotlivců a celých skupin obyvatel. Narůstá stres, nejistota v zaměstnání a pracovní nespokojenost a z ní plynoucí postoje k práci. Ty snižují pracovní výkonnost, odrážejí se v horší kvalitě výroby a spokojenosti zákazníků, ve fluktuaci, pracovní absenci v důsledku zdravotních potíží, zvýšené nemocnosti a často i únikové pracovní neschopnosti.

Bohatý odborný program doplnil společenský večer

Celkem se konference zúčastnilo 140 osob. Její program zahrnoval plenární zasedání a jednání v sek-cích. Na plenárním zasedání vystoupilo s příspěvky pět řečníků – Oldřich Dědek (národní koordinátor pro zavedení měny euro), Jan Mühlfeit (chairman Europe, Microsoft Corporation), Miloš Paleček (vědecký tajemník VÚBP, v. v. i.), Miroslav Singer (viceguvernér ČNB), Petr Šimerka (státní tajemník ministra práce a sociálních věcí ČR pro oblast legislativní, pracovněprávní, mzdovou a bezpečnosti práce) a Michael Vít (náměstek ministra zdravotnictví ČR pro ochranu a podporu veřejného zdraví a hlavní hygienik ČR). Jejich prezentace mohou zájemci nalézt na internetové adrese http://www.mpartners.cz/vse. Konference se konala v osmi sekcích, v nichž bylo prezentováno 76 příspěvků. Celkový počet příspěvků sekcí dosáhl 154. Všechny jsou k dispozici na CD.Doprovodným programem byl společenský večer v Zrcadlové síni Klementina, kde vystoupila Rožm-berská kapela s hudbou renesančních mistrů.

Účastníci konference vyjadřovali spokojenost s průběhem a výsledky konference. Příspěvky mapovaly dopady trendů na ekonomiku a management a nastínily možnosti zlepšování kvality života. Příspěvky zaměřené na management lidských zdrojů se staly inspirací pro hledání nových cest v oblasti posilování samostatnosti, odpovědnosti, vzájemné informovanosti, v managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a formování firemní kultury.

Organizaci konference zajišťovala společnost M PARTNERS, s. r. o.

u u u u u

Fakulta podnikohospodářská VŠE v Praze neočekává, že by ve výhledu tří let uspořádala podobnou akci. Katedra personalistiky fakulty plánuje mezinárodní konferenci k bezpečnosti práce a ochraně zdraví ve spolupráci s VÚBP, v. v. i., a Sociologickým ústavem AV ČR, v. v. i.,

v roce 2009 při příležitosti předsednictví České republiky v Evropské unii. Zuzana Dvořáková,

Vysoká škola ekonomická v Praze

spinner