11.9. – MTBIKER provozuje jeden z největších cyklistických e-shopů ve střední Evropě, který nabízí přes 60 tisíc SKU, včetně cyklistických komponentů, cyklistických doplňků, sportovního oblečení, kol a dalších produktů. S cílem zvýšit efektivitu skladování a snížit potřebu pracovní síly se vedení e-shopu rozhodlo v distribučním centru využít automatizované roboty Brightpick Retriever. Bylo dosaženo dvojnásobné hustoty skladování a snížení počtu pracovníků při vychystávání o více než 90 %.
Aktuálně
10.9. – Z iniciativy senátorky Jitky Seitlové a senátora Lumíra Kantora (oba KDU-ČSL) se 3. září konalo v senátu 24. veřejné slyšení, tentokrát na téma Vliv silniční nákladní dopravy na stav komunikací a její dopady v území. Důvodem byla nespokojenost občanů s příliš hustou nákladní dopravou a její negativní vliv na stav silniční infrastruktury. Jedním z navrhovaných řešení bylo snížení nejvyšší povolené hmotnosti na nápravu (hnanou) z 11,5 t na 10 t. Tím druhým snížení nejvyšší celkové hmotnosti nákladní soupravy z 48 t na 40 t. Bohužel v této souvislosti zaznělo několik zavádějících informací. Uvedl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix s následujícím vysvětlením.
10.9. – „Přicházíme s dobrou zprávou! zapracovali jsme na tom, aby byl váš zážitek s CargoNect ještě lepší, a jsme rádi, že se můžeme podělit o několik důležitých aktualizací.“ Uvedl to Albert Ghazaryan, Co-Founder & Executive Director.
10.9. – Největší české mezinárodní letiště obdrželo hodnocení 4,3 z pěti hvězdiček a polepšilo si o jednu příčku oproti loňskému pátému místu. Top 5 nejlepších letišť znovu dominuje Istanbul následovaný Portem, Athénami, Prahou a Curychem. Žebříček sestavil podle hodnocení uživatelů Google portál Holidu. Nejhůře pak dopadlo letiště v Heraklionu.
10.9. – Prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček a Kateřina Šveřepová, prezidentka České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (Czech BCSD), včera v sídle Hospodářské komory v budově Florentina podepsali Memorandum o vzájemném partnerství a spolupráci. Obě strany deklarovaly zájem na aktivní informovanosti podnikatelů a firem o významu a důležitosti udržitelného rozvoje podnikání a také celé České republiky coby silné a vyspělé evropské ekonomiky.
10.9. – Evropská unie představila novou regulaci EUDR (European Union Deforestation Regulation), která má zabránit vstupu produktů spojených s odlesňováním na evropský trh. EUDR by měla být v platnosti od 1. ledna 2025 a již teď kolem ní vyvstává spousta otázek. Dokonce se zdá, že nemusí přinášet jen samé výhody. Princip regulace je však prostý – odlesněná země, žádné obchody s EU. Iva Werbynská, ředitelka Obalového institutu SYBA, uvádí: „Problémem je, že zatím není jasné, jakým kontrolním mechanismem budou dovážející firmy procházet. Zavedení kontrolních systémů totiž vyžaduje čas a ten se již krátí.“
8.9. – Podle studie Savills 2024 Nearshoring Index je Česká republika druhou nejatraktivnější lokalitou pro nájemce průmyslových prostor, kteří chtějí podporovat tzv. „nearshoring“, tedy zkrácení dodavatelských řetězců. První je Portugalsko, třetí Polsko, následuje Švédsko a první pětici uzavírá Japonsko. Index hodnotí 26 zemí podle faktorů důležitých pro nájemce, kteří hledají nové lokality pro zkrácení nebo diverzifikaci svých dodavatelských řetězců nebo snížení závislosti na dovozu ze zahraničí. Patří mezi ně adaptabilita, ekonomické náklady (včetně nájemného, nákladů na energie a mezd), celkové podnikatelské prostředí a výkonnost v oblasti ESG. Při výběru vhodné lokality také záleží na individuálních prioritách nájemců. Ti mohou například upřednostňovat zemi, s vyššími náklady, ale silnější ekologickou preferencí.
9.9. – Americký výrobce letadel Boeing dosáhl předběžné dohody s odbory, v níž souhlasí s plošným zvýšením mezd pro více než 33 000 zaměstnanců o 25 procent v rámci čtyřleté kolektivní smlouvy. Boeing to v neděli oznámil v tiskové zprávě, dohodu označuje za historickou. Zároveň souhlasil, že v regionu Seattlu bude v budoucnu vyrábět příští model komerčních letadel. Odbory původně hrozily stávkou, začít měla 13. září.
9.9. – Úsek dálnice D3 Úsilné – Staré Hodějovice kolem Českých Budějovic, který je dlouhý 7,2 kilometru, se prodraží o zhruba dvě miliardy korun. Původní předpokládané náklady byly 5,28 miliardy korun. Novinářům to v sobotu během dne pro veřejnost na části obchvatu Českých Budějovic řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Součástí úseku je tunel Pohůrka, kde bylo nutné změnit technologii při stavbě kvůli spodní vodě, navýšení může být 300 až 400 milionů korun. Ale největší zvýšení nákladů způsobilo podle Mátla uhrazení kompenzačních nároků zhotoviteli, protože se kvůli růstu cen materiálů výrazně zvedly náklady na stavbu. Firmy nemají ve smlouvách inflační doložku. O zhruba 10 až 15 procent se prodraží i další dva úseky dálničního obchvatu kolem Českých Budějovic, uvedl Mátl.
9.9. – „Už tento pátek 13. září 2024 zahajujeme výměnu již nevyhovujících protihlukových stěn na dálnici D8 v km 0 – 9, na trase Praha – Panenské Břežany. Stavba s termínem uvedení do provozu na podzim bude ovlivňovat provoz pouze částečně.“ Uvedl to Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic pro Středočeský kraj a Kraj Vysočina.