Dopravní politika

​Resort dopravy má mít v příštím roce 83,6 miliardy korun, meziročně o pětinu méně

2.9. – Ministerstvo dopravy by mělo v příštím roce hospodařit s 83,6 miliardy korun. To je o více než pětinu méně než letos a v loňském roce. Vyplývá to z prvního návrhu rozpočtu, který připravilo ministerstvo financí na rok 2023. Proti předběžnému návrhu z letošního června získal resort dopravy navíc 1,3 miliardy korun.

Odměny vedení Správy železnic se budou nově řídit hlavně podle zpoždění

26.8. - Správní rada Správy železnic změnila kritéria pro odměňování generálního ředitele, jeho náměstků a dalších vedoucích pracovníků od příštího roku. Největší váhu bude mít soubor kritérií hodnotících spolehlivost a propustnost železniční sítě, tedy míru zpoždění osobních i nákladních vlaků. Ta dosud v kritériích zcela chyběla. Zpoždění vlaků v posledních měsících výrazně narostla kvůli stavebním pracím na jednotlivých tratích. Po dnešním jednání správní rady to uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Německo nařídí úspory energií a na železnici upřednostní vlaky s uhlím

24.8. - Německá vláda dnes schválila soubor závazných opatření na úsporu energie a rozhodla, že v zájmu energetické bezpečnosti budou mít nákladní vlaky s uhlím na vytížených koridorech přednost před osobními soupravami. Dnes to po jednání vlády oznámili ministři hospodářství a dopravy Robert Habeck a Kurt Wissing. Německo kvůli nejistým dodávkám zemního plynu z Ruska snižuje spotřebu energií a zároveň aktivovalo záložní uhelné elektrárny.

Ve výstavbě je 151 km nových dálnic, do konce roku začne stavba dalších 33 km

23.8. - Pokračuje dostavba páteřní dálniční sítě, budují se obchvaty na silnicích I. třídy, ke konci se blíží některé výluky na železnici. Ministerstvo dopravy chystá také vznik nového Portálu dopravy, který pomůže omezit návštěvy úřadů při vyřizování dopravních agend.

Petr Fiala dnes na ministerstvu dopravy zahájí sérii bilančních návštěv

23.8. - Předseda vlády Petr Fiala dnes na ministerstvu dopravy zahájí sérii bilančních návštěv resortů. S ministrem dopravy Martinem Kupkou bude hovořit zejména o zlepšení infrastruktury v ČR, dostavbě klíčových komunikací a situaci v železniční dopravě.

Kompenzační opatření plavebního stupně Děčín bude řešit pracovní skupina

22.8. - Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ministr dopravy Martin Kupka se dohodli na vzniku pracovní skupiny k plavebnímu stupni Děčín. Odborníci budou projednávat kompenzační opatření plánované stavby, která má zlepšit podmínky především pro nákladní vodní dopravu na dolním Labi.

Ministr Martin Kupka jednal se svým saským protějškem

19.8. - Zlepšení průjezdnosti hlavního železničního koridoru mezi Děčínem a Bad Schandau, vysokorychlostní trať z Prahy do Drážďan nebo zlepšení regionálního spojení. To byla hlavní témata setkání českého ministra dopravy Martina Kupky a jeho saského protějšku Martina Duliga v Königsteinu nedaleko Drážďan. Oba ministři jednali také o probíhajícím českém předsednictví v Radě EU nebo spolupráci při zavádění inovací v dopravě.

Svaz dopravy ČR má nové vedení

5.8. - Představenstvo Svazu dopravy ČR se sešlo poprvé pod vedením nového prezidenta svazu Oldřicha Sládka, který na konci června ve funkci nahradil po 19 letech odcházejícího Jaroslava Hanáka. V rámci zasedání byla zvolena do funkce výkonné ředitelky Romana Šauerová.

Řešení pro spalovací motory a závislost na fosilních palivech: syntetická paliva i obnovitelné plyny bioLPG či rDME

1.8. - V rámci balíčku Fit for 55 se ministři životního prostředí zemí EU nedávno shodli na několika výjimkách, které by umožnily pokračování spalovacích motorů i po roce 2035. Předpokladem je využití bezemisních alternativních paliv. Může přitom jít o syntetickou náhradu benzínu či nafty, ale i plynná paliva z obnovitelných zdrojů. V obou případech jsou výhodou minimální nároky na stávající infrastrukturu, na druhou stranu produkce je zatím nízká a nákladná. Plyny jako biometan (bioCNG), bioLPG či obnovitelný dimethylether (rDME) mají navíc uplatnění nejen v dopravě. Očekávaná evropská produkce bioLPG v příštím roce by již pokryla celou spotřebu LPG v Česku. Komerční produkce rDME bude zahájena letos.

Výsledky českého předsednictví za měsíc červenec

31.7. - Předsednictví Rady EU je jedním z nejdůležitějších práv a nejnáročnějších úkolů vyplývajících z členství v EU. Role předsedající země je nejen organizační, ale také zprostředkova­telská, politická a reprezentační­. Česká republika, která stála v čele EU naposledy v první polovině roku 2009, se svého historicky druhého předsednictví ujala 1. července 2022. Připomeňme alespoň ve zkratce výsledky a úspěchy za první měsíc.

spinner